hero-image

Baza leków

Fenspogal, 1 but. 150 ml, Fenspiride hydrochloride, syrop

OTC 100%13,90 zł

Wskazania:

Leczenie objawowe (kaszel i odkrztuszanie) w przebiegu chorób zapalnych oskrzeli i płuc. Uwaga: leczenie to nie może opóźniać rozpoczęcia leczenia antybiotykami, jeżeli zachodzi taka potrzeba.

Dawkowanie:

Dzieci w wieku powyżej 2 lat: 4 mg/kg mc./dobę, tj.: o mc. poniżej 10 kg: 10-20 ml syropu/dobę; o mc. powyżej 10 kg: 30-60 ml syropu/dobę. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat. Dorośli: 45-90 ml syropu/dobę.

Uwagi:

Syrop należy dozować za pomocą miarki dołączonej do opakowania.

Przeciwwskazania:

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności:

Terapia fenspirydem nie zastępuje leczenia antybiotykami. 5 ml syropu zawiera 2,85 g sacharozy; 15 ml syropu zawiera 8,55 g sacharozy. Należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować preparatu. 5 ml syropu zawiera 1 g glicerolu. Produkt może powodować ból głowy, zaburzenia żołądkowe i biegunkę. Produkt leczniczy zawiera metylu parahydroksybenzoesan i propylu parahydroksybenzoesan, przez co może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Ze względu na działanie przeciwhistaminowe może wystąpić senność, dlatego produkt leczniczy może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Interakcje:

Nie wykazano interakcji fenspirydu z innymi lekami. Ze względu na przeciwhistaminowe działanie fenspirydu, można jednak spodziewać się interakcji z barbituranami, innymi lekami przeciwhistaminowymi, lekami przeciwbólowymi (w tym opioidowymi), lekami uspokajającymi, inhibitorami MAO oraz alkoholem.

Ciąża i laktacja:

W badaniach wykonanych na zwierzętach zaobserwowano u dwóch gatunków zwierząt (szczury i króliki) przypadki występowania rozszczepił podniebienia u płodów. Obecnie brak danych klinicznych dotyczących możliwości wywoływania przez fenspiryd działania toksycznego na płód lub wad rozwojowych w przypadku podawania preparatu w czasie ciąży. Z tego względu, nie zaleca się stosowania fenspirydu w czasie ciąży, chociaż rozpoznanie ciąży w czasie przyjmowania fenspirydu nie uzasadnia jej przerwania. Brak danych dotyczących przenikania fenspirydu do mleka matki. Z tego względu, nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane:

Zaburzenia żołądka i jelit: (częstość nie znana) zaburzenia czynności żołądka i jelit, nudności, bóle w nadbrzuszu. Zaburzenia układu nerwowego: (częstość nie znana senność. Zaburzenia serca: (rzadko) umiarkowana tachykardia ustępująca po zmniejszeniu dawki. Zaburzenia układu immunologicznego: (rzadko) rumień, wysypka, pokrzywka, obrzęk Quinckego, rumień trwały.

Przedawkowanie:

W przypadku przedawkowania mogą wystąpić: senność lub pobudzenie, nudności, wymioty, tachykardia zatokowa. Należy wykonać płukanie żołądka i monitorować czynność serca.

Działanie:

Fenspiryd ma właściwości rozkurczające oskrzela i przeciwzapalne. Mechanizm działania fenspirydu obejmuje: antagonistyczne działanie na receptory H1 i działanie spazmolityczne typu papawerynowego (lub muskulotropowego), działanie przeciwzapalne będące wynikiem zmniejszonego wytwarzania mediatorów procesów zapalnych (cytokin, TNF-α, pochodnych kwasu arachidonowego, wolnych rodników). Po podaniu doustnym fenspiryd osiąga maks. stężenie w surowicy średnio po 2,3±2,5 h. T0,5 wynosi około 12 h. Lek wydalany jest głównie przez nerki.

Skład:

1 ml syropu zawiera 2 mg fenspirydu chlorowodorku.