hero-image

Baza leków

Ibuprofen Teva MAX, 20 szt., Ibuprofen, tabl. powl.

OTC 100%8,49 zł

Wskazania:

Krótkotrwałe leczenie objawowe: bólów łagodnych do umiarkowanych takich jak ból głowy, zęba, bóle menstruacyjne; ostrych migrenowych bólów głowy z lub bez aury; gorączki. Lek stosowany jest u dzieci o mc. od 20 kg (6 lat i starszych), młodzieży i dorosłych.

Dawkowanie:

Dawkowanie ibuprofenu u dzieci i młodzieży zależy odpowiednio od mc. i wieku, tj. 7-10 mg/kg mc. w postaci jednej dawki do maks. dobowej dawki 30 mg/kg mc. Przerwa w dawkowaniu zależy od objawów oraz maks. całkowitej dobowej dawki produktu i nie może być krótsza niż 6 h. Nie należy przekraczać maks. zalecanej dawki. Dzieci w wieku 6-9 lat o mc. 20-29 kg: dawka pojedyncza: 200 mg ibuprofenu, maks. dawka dobowa 600 mg ibuprofenu. Dzieci w wieku 10-11 lat o mc. 30-39 kg: dawka pojedyncza 200 mg ibuprofenu, maks. dawka dobowa 800 mg ibuprofenu. Młodzież od 12 lat oraz dorośli o mc. 40 kg: dawka pojedyncza 200-400 mg ibuprofenu, maks. dawka dobowa 1200 mg ibuprofenu. Do stosowania w krótkotrwałego. W przypadku konieczności stosowania tego produktu dłużej niż 3 dni podczas leczenia migrenowych bólów głowy lub gorączki lub dłużej niż 4 dni w leczeniu bólu lub w przypadku pogorszenia objawów u osób dorosłych, należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku konieczności stosowania tego produktu u dzieci i młodzieży dłużej niż 3 dni lub w przypadku nasilenia objawów, należy skonsultować się z lekarzem. Pacjenci w podeszłym wieku: nie ma konieczności dostosowywania dawkowania. Ze względu na profil ewentualnych działań niepożądanych, należy obserwować stan pacjentów w podeszłym wieku ze szczególną ostrożnością. Zaburzenia czynności nerek: w przypadku pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek nie ma konieczności zmniejszenia dawki. Zaburzenia czynności wątroby: w przypadku pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby nie ma konieczności zmniejszenia dawki. Dzieci i młodzież: nie zaleca się stosowania produktu leczniczego, u dzieci o mc. poniżej 20 kg lub w wieku poniżej 6 lat, gdyż dawka produktu jest za duża.

Uwagi:

Produkt należy przyjmować w całości z dużą ilością płynu (np.: szklanką wody) niezależnie od posiłku. W przypadku pacjentów z nadwrażliwością żołądka zalecane jest stosowanie produktu podczas posiłków. Przyjmowanie produktu w najmniejszej dawce skutecznej przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych.

Przeciwwskazania:

Nadwrażliwość na substancję czynną ibuprofen lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Rozpoznany skurcz oskrzeli, astma, zapalenie błony śluzowej nosa obrzęk lub pokrzywka po wcześniejszym przyjmowaniu ASA lub innych NLPZ. U pacjentów z niewyjaśnionymi zaburzeniami krwi. Czynna lub nawracająca choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy/krwawienia (co najmniej 2 różne epizody rozpoznanych owrzodzeń lub krwawień). Krwawienia z przewodu pokarmowego lub perforacje, w wywiadzie związane z wcześniejszym leczeniem NLPZ. Krwotok naczyniowo-mózgowy lub inne czynne krwawienia. Ciężkie zaburzenia czynności wątroby lub nerek. Ciężka niewydolność serca. Silne odwodnienie (spowodowane wymiotami, biegunką lub niedostateczną podażą płynów). III trymestr ciąży. Dzieci o mc. poniżej 20 kg lub poniżej 6 lat, ponieważ dawka produktu jest zbyt duża.

Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności:

Możliwe jest zmniejszenie nasilenia działań niepożądanych produktu dzięki zastosowaniu najmniejszej skutecznej dawki przez najkrótszy okres niezbędny do kontroli objawów. Należy unikać jednoczesnego przyjmowania produktu leczniczego z innymi NLPZ, w tym z inhibitorami cyklooksygenazy-2. Pacjenci w podeszłym wieku: działania niepożądane po zastosowaniu leków z grupy NLPZ, w szczególności krwawienia oraz perforacje w przewodzie pokarmowym, które mogą spowodować zgon, występują częściej w przypadku pacjentów w podeszłym wieku. Krwawienia do przewodu pokarmowego, wrzody oraz perforacje: zagrażające zgonem krwawienie, owrzodzenie i perforację przewodu pokarmowego stwierdzano w związku ze stosowaniem wszystkich leków z grupy NLPZ. Występowały one w różnym czasie podczas leczenia, z objawami ostrzegawczymi lub wcześniejszymi epizodami ciężkich działań niepożądanych dotyczących przewodu pokarmowego lub bez takich objawów i reakcji. Ryzyko krwawienia do przewodu pokarmowego, owrzodzenia oraz perforacji zwiększa się wraz z większą dawką leków z grupy NLPZ u pacjentów z owrzodzeniem w wywiadzie zwłaszcza powikłanym w postaci krwawienia oraz perforacji, jak również u pacjentów w podeszłym wieku. Tacy pacjenci powinni rozpocząć leczenie od najmniejszej skutecznej dawki. U tych pacjentów, a także u pacjentów przyjmujących ASA w małych dawkach lub inne leki, które mogą zwiększać ryzyko działań niepożądanych dotyczących przewodu pokarmowego należy rozważyć stosowanie leków działających osłonowo na błonę śluzową (np. mizoprostol lub inhibitory pompy protonowej). W przypadku występowania działań niepożądanych w obrębie przewodu pokarmowego w wywiadzie, w szczególności u osób w podeszłym wieku, należy natychmiast zgłaszać wszelkie niepokojące objawy w obrębie jamy brzusznej (w szczególności krwawienia do przewodu pokarmowego), zwłaszcza w początkowej fazie leczenia. Z uwagi na zwiększone ryzyko wystąpienia wrzodów lub krwawień w obrębie przewodu pokarmowego podczas jednoczesnego stosowania doustnych kortykosteroidów, leków przeciwzakrzepowych takich jak warfaryna, selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny, leków antyagregacyjnych takich jak ASA, należy zachować ostrożność. W razie wystąpienia krwawienia lub owrzodzenia w obrębie przewodu pokarmowego należy odstawić ibuprofen. NLPZ powinny być podawane z ostrożnością u pacjentów z chorobami żołądka i jelit w wywiadzie (wrzodziejące zapalenie okrężnicy, choroba Cohna) ze względu na możliwość zaostrzenia ogólnego stanu. Należy zachować ostrożność (kontakt z lekarzem lub farmaceutą) w przypadku rozpoczęcia terapii u pacjentów, u których w wywiadzie rozpoznano nadciśnienie tętnicze i (lub) niewydolność serca związane z zatrzymaniem płynów, nadciśnienie tętnicze lub obrzęki były zgłaszane w związku z leczeniem NLPZ. Z badań klinicznych i danych epidemiologicznych wynika, że przyjmowanie ibuprofenu, szczególnie w dużych dawkach (2400 mg/dobę) przez długi okres może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zakrzepicy tętnic (np. zawał lub udar). Ogólnie, dane epidemiologiczne nie wskazują, że stosowanie małych dawek ibuprofenu (np. ≤ 1200 mg/dobę) jest związane ze zwiększonym ryzykiem zawału. Ciężkie reakcje skórne, niektóre z nich śmiertelne, w tym złuszczające zapalenie skóry zespół Stevens-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka były obserwowane bardzo rzadko w zawiązku z leczeniem NLPZ. Pacjenci bardziej narażeni są na takie reakcje w początkowej fazie leczenia i pojawienie się tych reakcji może nastąpić głównie podczas 1-szych m-cy leczenia. Przyjmowanie produktu leczniczego należy przerwać po pierwszych objawach wysypki skórnej, zmian w obrębie błon śluzowych lub jakichkolwiek innych reakcji nadwrażliwości. W szczególności, ospa wietrzna może być źródłem ciężkich powikłań zakażeń skóry i tkanek miękkich. Nie można wykluczyć wpływu NLPZ na pogorszenie się objawów takiego zakażenia. Dlatego też, zaleca się unikania stosowania ibuprofenu w przypadku wystąpienia ospy wietrznej. Produkt leczniczy należy stosować jedynie po przeprowadzeniu ścisłej oceny korzyści do ryzyka: w przypadku niektórych wrodzonych zaburzeń metabolizmu porfiryny (np.: ostra porfiria przerywana); w przypadku tocznia rumieniowatego układowego (ang. SLE) oraz mieszanej choroby tkanki łącznej. Szczególnie ostrożna obserwacja wymagana jest: w przypadku zaburzeń czynności nerek (np. ostre pogorszenie czynności nerek, które może wystąpić u pacjentów z wcześniejszymi chorobami nerek); w przypadku odwodnienia; w przypadku zaburzeń czynności wątroby; bezpośrednio po dużych zabiegach chirurgicznych; w przypadku pacjentów z katarem siennym, polipami nosa, przewlekłym obrzękiem błony śluzowej nosa lub przewlekłą obturacyjną chorobą układu oddechowego istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Reakcje alergiczne mogą objawiać się jako napad astmy (zespół astmatyczny po wystąpieniu leków przeciwbólowych), obrzęk naczynioruchowy lub pokrzywka; w przypadku pacjentów, u których występują reakcje alergiczne na inne leki może wystąpić zwiększone ryzyko reakcji nadwrażliwości po zastosowaniu ibuprofenu. Rzadko obserwowano ciężkie, ostre reakcje nadwrażliwości (np. wstrząs anafilaktyczny). Leczenie należy przerwać w przypadku wystąpienia pierwszych objawów reakcji nadwrażliwości po zażyciu ibuprofenu. Zabiegi medyczne odpowiednio do rodzaju objawów muszą być przeprowadzone przez wyszkolony personel. Ibuprofen, może tymczasowo hamować czynność płytek krwi (agregację trombocytów). Pacjenci z zaburzeniami krzepnięcia krwi powinni z tego względu podlegać dokładnej obserwacji. W przypadku długotrwałego leczenia ibuprofenem niezbędna jest regularna kontrola czynności wątroby, czynności nerek oraz morfologii krwi. W przypadku stosowania produktu przed zabiegami chirurgicznymi, należy powiadomić lub skonsultować się z lekarzem lub stomatologiem. Dłuższe stosowanie leków przeciwbólowych w bólach głowy może wywołać ich nasilenie. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji lub podejrzenia jej wystąpienia należy skonsultować się z lekarzem w celu ewentualnego przerwania terapii. Nadużywanie stosowania leków przeciwbólowych należy podejrzewać u pacjentów, u których ból głowy występuje często lub codziennie pomimo (lub z powodu) regularnego stosowania leków na ból głowy. Ogólnie, zwyczajowe przyjmowanie leków przeciwbólowych, w szczególności w przypadku połączenia kilku substancji aktywnych takich leków, może doprowadzić do stałego uszkodzenia nerek z ryzykiem niewydolności nerek (nefropatii analgetycznej). Podczas jednoczesnego stosowania NLPZ z alkoholem, mogą nasilić się działania niepożądane (szczególnie wpływające na przewód pokarmowy i centralny układ nerwowy) związane z działaniem substancji czynnej. NLPZ mogą maskować objawy infekcji i gorączki. W przypadku odwodnienia u dzieci i młodzieży istnieje ryzyko zaburzenia czynności nerek.

Interakcje:

Ibuprofen może być przyjmowany z następującymi lekami pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności: ze względu na efekt synergiczny, jednoczesne podawanie kilku leków z grupy NLPZ może zwiększyć ryzyko wystąpienia owrzodzenia przewodu pokarmowego oraz krwawienia. Z tego względu, należy unikać jednoczesnego stosowania ibuprofenu z innymi NLPZ; jednoczesne stosowanie ibuprofenu ze związkami digoksyny, fenytoiny lub litu może zwiększyć stężenia tych leków w surowicy. Kontrola stężenia litu w surowicy, poziomu digoksyny oraz fenytoiny nie jest konieczna w przypadku stosowania leku zgodnie ze wskazaniami (maks. przez 3 dni u dzieci i młodzieży i 4 dni u dorosłych); NLPZ mogą zmniejszyć działanie diuretyków oraz leków przeciwnadciśnieniowych. W przypadku pacjentów z zaburzeniami czynności nerek (np.: pacjentami cierpiącymi z powodu odwodnienia lub pacjentami w podeszłym wieku) jednoczesne przyjmowanie inhibitorów ACE, leków beta adrenolitycznych lub antagonistów angiotensyny II z lekiem hamującym działanie cyklooksygenazy może doprowadzić do dalszego pogorszenia się czynności nerek, w tym do ostrej niewydolności nerek. Taki stan jest zwykle odwracalny. Dlatego też, leki te można łączyć pod warunkiem zachowania ostrożności, szczególnie w przypadku pacjentów w podeszłym wieku. Po rozpoczęciu leczenia skojarzonego pacjenci powinni przyjmować stosowną ilość płynów oraz regularnie kontrolować parametry czynności nerek. Jednoczesne stosowanie leku z diuretykami oszczędzającymi potas może doprowadzić do hiperkaliemii; (glikokortykosteroidy) zwiększone ryzyko wystąpienia wrzodów przewodu pokarmowego lub krwawienia; (inhibitory agregacji trombocytów oraz SSRI)) zwiększone ryzyko wystąpienia krwawienia do przewodu pokarmowego; z danych eksperymentalnych wynika, że ibuprofen podczas jednoczesnego stosowania małych dawek ASA może hamować wpływ tego kwasu na agregację trombocytów. Jednakże, z powodu niekompletnych danych oraz niepewności dotyczących oszacowania danych ex vivo w oparciu o sytuację kliniczną, niemożliwe jest wyciągnięcie konkretnych wniosków dotyczących regularnego stosowania ibuprofenu. Klinicznie odpowiednia interakcja z ibuprofenem przyjmowanym sporadycznie nie jest prawdopodobna; przyjmowanie ibuprofenu w ciągu 24 h przed lub po przyjęciu metotreksatu może doprowadzić do zwiększenia jego stężenia i wzrostu jego toksyczności; ryzyko uszkodzenia nerek w wyniku działania cyklosporyny zwiększa się na skutek jednoczesnego przyjmowania niektórych NLPZ. Takiego działania nie można również wykluczyć w przypadku łączenia cyklosporyny z ibuprofenem; NLPZ mogą zwiększać działanie leków przeciwzakrzepowych takich jak warfaryna; badania kliniczne potwierdziły interakcje zachodzące pomiędzy NLPZ a doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi (sulfonylomocznikiem). Pomimo, że dotychczas nie zaobserwowano interakcji pomiędzy ibuprofenem a sulfonylomocznikiem, zalecana jest kontrola stężenia cukru we krwi jako środek zapobiegawczy w przypadku jednoczesnego przyjmowania takich substancji; (takrolimus) w przypadku jednoczesnego stosowania obydwu leków zwiększa się ryzyko działania nefrotoksycznego; istnieją dowody na występowanie zwiększonego ryzyka wylewu krwi do stawów oraz krwiaków w przypadku pacjentów HIV-pozytywnych, którzy przyjmują jednocześnie zydowudynę oraz ibuprofen; leki zawierające probenecyd lub sulfinpyrazon mogą opóźnić wydalanie ibuprofenu; badania na zwierzętach wskazują, że NLPZ mogą zwiększać ryzyko wystąpienia drgawek związanych ze stosowaniem antybiotyków z grupy chinolonów. Pacjenci stosujący NLPZ i antybiotyki z grupy chinolonów mogą wykazywać większe ryzyko do wystąpienia drgawek rozwijających się; jednoczesne stosowanie ibuprofenu z inhibitorami CYP2C9 może zwiększyć narażenie na ibuprofen (substrat CYP2C9). W badaniach z zastosowaniem worykonazolu i flukonazolu (inhibitory CYP2C9) wykazano o 80-100% większe narażenie na S(+)-ibuprofen, Należy rozważyć zmniejszenie dawki ibuprofenu w trakcie jednoczesnego stosowania z inhibitorami CYP2C9, w szczególności podczas stosowania dużych dawek ibuprofenu z worykonazolem i flukonazolem. Ibuprofen nie ma wpływu lub wywiera niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jako, że w trakcie przyjmowania większych dawek leku mogą wystąpić działania niepożądane ze strony OUN, takie jak zmęczenie oraz zawroty głowy, w pojedynczych przypadkach zdolność reakcji może ulec zmianie. Ponadto możliwe jest zaburzenie zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Takie skutki są bardziej prawdopodobne w przypadku interakcji leku z alkoholem.

Ciąża i laktacja:

Hamowanie syntezy prostaglandyn może wpłynąć negatywnie na ciążę i/lub rozwój embrionu i płodu. Dane pochodzące z badań epidemiologicznych wskazują na zwiększone ryzyko niedonoszenia ciąży oraz zniekształcenia serca jak również na wytrzewienie po zastosowaniu inhibitorów syntezy prostaglandyn we wczesnym stadium ciąży. Przyjmuje się, że ryzyko wzrasta z dawką i okresem leczenia. Wykazano, że u zwierząt stosowanie inhibitorów syntezy prostaglandyn prowadzi do zwiększonego ryzyka utraty płodu przed i po implantacji oraz do śmierci embrionu lub płodu. Ponadto u zwierząt, które otrzymywały inhibitory syntezy prostaglandyn w okresie tworzenia się narządów zaobserwowano zwiększoną częstość występowania kilku deformacji, w tym zniekształcenia sercowo-naczyniowego. Ibuprofenu nie należy stosować w I i II trymestrze ciąży, o ile nie zachodzi taka konieczność. W przypadku przyjmowania ibuprofenu przez kobietę próbującą zajść w ciążę lub podczas I i II trymestru ciąży, dawka powinna być jak najmniejsza a okres przyjmowania leku jak najkrótszy. W III trymestrze ciąży wszystkie inhibitory syntezy prostaglandyny mogą narażać płód na: działanie toksyczne na układ krążenia i oddechowy (z przedwczesnym zatkaniem przewodu tętniczego oraz hipertonią płucną); zaburzenia czynności nerek postępujące aż do niewydolności nerek wraz z małowodziem; a matkę i dziecko, w końcowej fazie ciąży, na: przedłużenie okresu krwawienia, działania hamujące agregację trombocytów, które mogą wystąpić nawet po niewielkich dawkach; zahamowanie skurczów macicy prowadzące do opóźnionego lub wydłużonego procesu porodu. Z tego względu ibuprofen jest przeciwwskazany do stosowania w okresie III trymestru ciąży. Ibuprofen oraz jego produkty rozpadu przedostają się do mleka matki jedynie w niewielkich ilościach. Ponieważ dotychczas nie zaobserwowano negatywnego wpływu na niemowlę, w przypadku leczenia krótkoterminowego nie jest konieczne zaprzestanie karmienia piersią.

Działania niepożądane:

Najczęstsze zdarzenia niepożądane obserwowano strony obrębie przewodu pokarmowego. Owrzodzenia przewodu pokarmowego, perforacja lub krwawienie do przewodu pokarmowego, czasami ze skutkami śmiertelnymi, mogą wystąpić szczególnie u pacjentów w podeszłym wieku. Po zastosowaniu produktu obserwowano nudności, wymioty, biegunkę, wzdęcia, zaparcia, niestrawność, bóle w obrębie żołądka, smolisty stolec, krwawe wymioty, wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zaostrzenie zapalenia jelita grubego i choroby Leśniowskiego-Crohna. Rzadko obserwowano zapalenie błony śluzowej żołądka. Zakażenia i zarażenia pasożytnicze: (bardzo rzadko) zaostrzenie zapalenia wywołanego zakażeniem (np.: rozwój martwiczego zapalenia powięzi) na skutek ogólnego stosowania NLPZ. Prawdopodobnie związane z mechanizmem działania NLPZ. Jeśli po zastosowaniu ibuprofenu objawy zakażenia wystąpią lub ulegną pogorszeniu, zalecana jest natychmiastowa konsultacja lekarska. Należy rozważyć wskazanie do zastosowania leków przeciw zakażeniom/antybiotyków; (bardzo rzadko) po zastosowaniu ibuprofenu obserwowano objawy zapalenia opon mózgowych, takie jak sztywność karku, ból głowy, nudności, wymioty, gorączkę, zaburzenia świadomości. Zwiększone ryzyko wydaje się istnieć w przypadku pacjentów z występującymi zaburzeniami autoimmunologicznymi (toczeń rumieniowaty układowy oraz mieszana choroba tkanki łącznej). Zaburzenia krwi i układu chłonnego: (bardzo rzadko) zaburzenia hematopoezy (anemia, leukopenia, trombocytopenia, pancytopenia, agranulocytoza). Pierwsze oznaki mogą obejmować gorączkę, ból gardła, rany powierzchowne w obrębie jamy ustnej, objawy przypominające grypę, zwiększone zmęczenie, krwawienie z nosa oraz krwawienie skórne. W takich przypadkach należy natychmiast zaprzestać stosowania produktu oraz skontaktować się z lekarzem. Nie należy samemu leczyć takich objawów za pomocą leków przeciwbólowych lub przeciwgorączkowych. Podczas terapii długotrwałej należy monitorować parametry krwi. Zaburzenia układu immunologicznego: (niezbyt często) reakcje nadwrażliwości z wysypką oraz świądem, jak również napady astmy (możliwie wraz ze spadkiem ciśnienia krwi). W takim przypadku, należy niezwłocznie powiadomić lekarza i zaprzestać przyjmowania produktu; (bardzo rzadko) ostre ogólne reakcje nadwrażliwości. Objawy mogą obejmować obrzęk twarzy, języka, obrzęk wewnątrz krtani ze zwężeniem dróg oddechowych, duszność, tachykardię, zagrażający życiu spadek ciśnienia krwi. W przypadku wystąpienia jednego z powyższych objawów (co może również mieć miejsce po pierwszym stosowaniu produktu), należy natychmiast zapewnić pomoc lekarską. W przypadku wystąpienia pierwszych oznak zakażenia (np.: zaczerwienienia, obrzęku, hipertermii, dolegliwości bólowych, gorączki) lub ich pogorszenia w trakcie stosowania produktu, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Zaburzenia psychiczne: (bardzo rzadko) reakcje psychotyczne, depresja. Zaburzenia układu nerwowego: (niezbyt często) zaburzenia w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, takie jak bóle głowy, zawroty, bezsenność, pobudzenie, drażliwość lub zmęczenie. Zaburzenia oka: (niezbyt często) zaburzenia widzenia. W takich przypadkach należy poinformować pacjenta o konieczności skontaktowania się z lekarzem i konieczności przerwania terapii ibuprofenem. Zaburzenia ucha i błędnika: (rzadko) szumy uszne. Zaburzenia serca: (bardzo rzadko) kołatanie serca, niewydolność, zawał mięśnia sercowego. Zaburzenia naczyniowe: (bardzo rzadko) zwiększone ciśnienie krwi (hipertonia tętnicza). Zaburzenia żołądka i jelit: (często) zaburzenia żołądka, tj. zgaga, dolegliwości bólowe w obrębie żołądka, nudności, wymioty, wzdęcia, biegunka, zaparcia oraz niewielkie krwawienia do przewodu pokarmowego, które w wyjątkowych przypadkach mogą doprowadzić do anemii; (niezbyt często) owrzodzenie przewodu pokarmowego, możliwie wraz z krwawieniem i perforacją, wrzodziejące zapalenie jamy ustnej, zaostrzenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub choroby Leśniowskiego-Crohna. Zapalenie błony śluzowej żołądka; (bardzo rzadko) zapalenie przełyku, zapalenie trzustki, tworzenie się przeponopodobnych zwężeń w obrębie jelit. W przypadku wystąpienia bardziej ostrego bólu w obrębie żołądka, krwi w wymiocinach, stolcu, smolistego stolca, należy przerwać stosowanie produktu oraz niezwłocznie poinformować lekarza. Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: (bardzo rzadko) zaburzenia czynności wątroby, uszkodzenie wątroby, szczególnie po długotrwałym leczeniu, niewydolność wątroby, ostre zapalenie wątroby. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (niezbyt często) różne wysypki skórne; (bardzo rzadko) ostre reakcje skórne takie jak zespół Stevens-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka (zespół Lyella), utrata włosów (łysienie). W wyjątkowych przypadkach podczas ospy wietrznej mogą wystąpić ciężkie infekcje skórne oraz powikłania w obrębie tkanki miękkiej. Zaburzenia nerek i dróg moczowych: (rzadko) uszkodzenie tkanek nerek (martwica brodawek nerkowych), szczególnie w terapii długotrwałej, wzrost stężenia kwasu moczowego we krwi; (bardzo rzadko) zmniejszone wydalanie moczu i tworzenie się obrzęków, szczególnie u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym lub niewydolnością nerek, zespołem nerczycowym, śródmiąższowym zapaleniem nerek, które mogą być związane z ostrą niewydolnością nerek. Zaleca się regularne monitorowanie czynności nerek.

Przedawkowanie:

Mogą wystąpić następujące objawy przedawkowania produktu: zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, tj.: bóle i zawroty głowy, senność oraz zaburzenia świadomości (w przypadku dzieci również padaczka), jak również ból żołądka, nudności i wymioty. Ponadto możliwe jest wystąpienia krwawienia do przewodu pokarmowego oraz zaburzeń czynności wątroby i nerek, jak również spadek ciśnienia krwi, zahamowanie czynności oddechowej oraz sinica. Nie istnieje szczególne antidotum. Należy zastosować leczenie objawowe.

Działanie:

Ibuprofen to NLPZ, który okazał się być skuteczny dzięki swej zdolności hamującej syntezę prostaglandyn co zostało zaobserwowane w zwykłych próbkach w eksperymentalnych badaniach na zwierzętach. W przypadku ludzi, ibuprofen obniża nasilenie bólu, obrzęków oraz gorączkę wywołane stanem zapalnym. Ponadto ibuprofen hamuje w sposób odwracalny agregację trombocytów wywołaną przez ADP i kolagen.

Skład:

1 tabl. powl. zawiera 400 mg ibuprofenu, co odpowiada 684 mg ibuprofenu z lizyną.