Naklofen® TOP, 1 op. 120 g, Diclofenac sodium, żel
OTC
100%27,08 zł
Wskazania:
Preparat stosowany jest w miejscowym leczeniu: reumatyzmu pozastawowego (bóle mięśni, stany zapalne tkanki łącznej włóknistej, kaletek maziowych, zapalenie ścięgien, zapalenie pochewek ścięgien, bóle lędźwiowego odcinka kręgosłupa lub stawu barkowego), zmian pourazowych (naciągnięcia, skręcenia, zwichnięcia), ograniczonych i łagodnych postaci zapalenia stawów.Dawkowanie:
Dorośli i młodzież powyżej 14 lat: należy stosować miejscowo, na skórę 3-4x/dobę, delikatnie wcierając. Ilość zużytego żelu należy dostosować do rozmiarów miejsca zmienionego chorobowo. Na przykład ilość 2-4 g produktu (ilość odpowiadająca wielkości owocu wiśni do rozmiarów orzecha włoskiego) jest wystarczająca do posmarowania powierzchni około 400-800 cm2. Po zastosowaniu produktu leczniczego należy umyć ręce, chyba że to właśnie ręce są miejscem leczonym. Należy unikać kontaktu żelu z oczami i błonami śluzowymi (np. jamy ustnej). Okres leczenia zależy od wskazań i od reakcji na leczenie. W przypadku stosowania produktu bez konsultacji z lekarzem, nie należy go stosować dłużej niż przez 14 dni w przypadku nadwyrężeń i reumatyzmu tkanki miękkiej lub przez 21 dni w przypadku bólu związanego z zapaleniem stawów. Zaleca się kontrolę lekarską po 7 dniach stosowania żelu w przypadku braku skuteczności leczenia lub z chwilą nasilenia się objawów chorobowych. Brak wystarczających danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania produktu u dzieci i młodzieży poniżej 14 lat.Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na diklofenak, glikol propylenowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Nadwrażliwość na ASA lub NLPZ. Produkt leczniczy jest także przeciwwskazany u tych pacjentów, u których napady astmy, pokrzywka, czy ostre nieżyty nosa są wywoływane przez ASA lub inne NLPZ. III trymestr ciąży. Stosowanie u dzieci i młodzieży poniżej 14 lat jest przeciwwskazane.Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności:
Nie można wykluczyć możliwości wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych w przypadku stosowania produktu leczniczego na duże powierzchnie skóry lub podczas stosowania długotrwałego. Lek należy stosować tylko na nieuszkodzoną powierzchnię skóry. Nie należy stosować na skórę uszkodzoną lub z ranami. Należy unikać kontaktu żelu z oczami i błonami śluzowymi (np. jama ustna), nie połykać. Produktu nie należy stosować z innymi produktami zawierającymi diklofenak. Podobnie jak inne produkty lecznicze hamujące syntetazę prostaglandynową, diklofenak sodowy i inne NLPZ mogą wywołać skurcz oskrzeli u pacjentów z astmą oskrzelową w rozpoznaniu lub w wywiadzie. W czasie leczenia produktem leczniczym pacjent powinien unikać nadmiernego narażenia na światło słoneczne. Produkt zawiera glikol propylenowy, który może powodować, u niektórych pacjentów, łagodne, miejscowe podrażnienia skóry. W przypadku wystąpienia reakcji skórnych po zastosowaniu leku należy przerwać jego stosowanie. Lek może być stosowany z przepuszczalnymi (nieokluzyjnymi) bandażami. Nie należy używać nieprzepuszczających dla powietrza opatrunków okluzyjnych. U pacjentów z chorobą wrzodową w wywiadzie obserwowano krwawienie z żołądka i jelit. Należy zachować ostrożność w przypadku jednoczesnego stosowania produktu leczniczego i doustnych postaci NLPZ ze względu na potencjalne nasilenie działań niepożądanych. Lek nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, po zastosowaniu na skórę.Interakcje:
Po zastosowaniu żelu na skórę, ilość diklofenaku, która ulega wchłonięciu do krążenia ogólnego jest niewielka, dlatego prawdopodobieństwo wystąpienia interakcji z innymi lekami jest niewielkie. Jednoczesne stosowanie diklofenaku i innych NLPZ może zwiększać częstość występowania działań niepożądanych.Ciąża i laktacja:
Ogólnoustrojowe stężenie diklofenaku jest mniejsza po zastosowaniu miejscowym w porównaniu z produktami doustnymi. W odniesieniu do doświadczeń z zastosowaniem NLPZ i ich działania ogólnoustrojowego, zaleca się wziąć pod uwagę poniższe informacje. Hamowanie syntezy prostaglandyn może niekorzystnie wpływać na przebieg ciąży i/lub rozwój zarodka/płodu. Dane z badań epidemiologicznych wskazują zwiększone ryzyko wystąpienia poronienia, wad rozwojowych serca i wytrzewienia jelit po zastosowaniu inhibitora syntezy prostaglandyn we wczesnym okresie ciąży. Wartość bezwzględnego ryzyka wad rozwojowych układu sercowo-naczyniowego wzrosła z mniej niż 1% do ok. 1,5%. Wartość ta może wzrosnąć wraz ze zwiększeniem dawki i wydłużeniem okresu leczenia. W badaniach na zwierzętach wykazano, że podawanie inhibitora syntezy prostaglandyn skutkowało zwiększona utratą płodów przed i po implantacji oraz śmiertelnością zarodków i płodów. Dodatkowo, zaobserwowano zwiększenie częstości występowania różnych wad wrodzonych, w tym wad rozwojowych układu sercowo-naczyniowego u zwierząt, którym podawano inhibitor syntezy prostaglandyn w okresie organogenezy. Nie należy stosować diklofenaku w l i ll trymestrze ciąży, o ile nie jest to konieczne. W przypadku stosowania diklofenaku u kobiet planujących zajść w ciążę lub będących w l i ll trymestrze ciąży, należy zastosować możliwie jak najmniejszą dawkę i jak najkrótszy okres leczenia. Stosowanie wszystkich inhibitorów syntezy prostaglandyn w trakcie lll trymestru ciąży może narazić płód na wystąpienie: działania toksycznego na serce i płuca (z przedwczesnym zamknięciem przewodu tętniczego i nadciśnieniem płucnym); zaburzenia czynności nerek, które może prowadzić do niewydolności nerek z małowodziem; a u matki i noworodka, pod koniec ciąży: możliwość wydłużenia czasu krwawienia, działania przeciwagregacyjnego, które może wystąpić nawet po bardzo małych dawkach; hamowania skurczów macicy, powodując opóźnienie lub wydłużenie porodu. W związku z tym, stosowanie diklofenaku w lll trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. Podobnie jak inne NLPZ, diklofenak przenika w niewielkich ilościach do mleka matki. Jednak w dawkach terapeutycznych lek nie ma wpływu na karmione dziecko. Ze względu na brak kontrolowanych badań u kobiet karmiących piersią, produkt powinien być używany w okresie laktacji tylko na zalecenie lekarza. W takich przypadkach produkt nie powinien być stosowany na skórę piersi, na dużej powierzchni skóry lub długotrwale.Działania niepożądane:
Działania niepożądane obejmują łagodne i przemijające objawy skórne w miejscu zastosowania. W bardzo rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje alergiczne. Zakażenia i zarażenia pasożytnicze: (bardzo rzadko) wysypka grudkowata. Zaburzenia układu immunologicznego: (bardzo rzadko) nadwrażliwość, obrzęk naczynioruchowy. Zaburzenia oddechowe, klatki piersiowej i śródpiersia: (bardzo rzadko) astma. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (często) świąd, wysypka, wyprysk, rumień, zapalenie skóry (w tym kontaktowe zapalenie skóry); (rzadko) pęcherzykowe zapalenie skóry; (bardzo rzadko) reakcje nadwrażliwości na światło.Przedawkowanie:
W związku z małym wchłanianiem żelu przedawkowanie w wyniku miejscowego stosowania jest mało prawdopodobne. Jednak w razie przypadkowego spożycia działania niepożądane mogą być podobne do tych obserwowanych po przedawkowaniu diklofenaku w formie doustnej (1 tuba 100 g zawiera równoważnik 1000 mg diklofenaku sodowego). W razie przypadkowego połknięcia produktu, powodujące znaczące działania niepożądane, należy zastosować i wdrożyć leczenie objawowe zwykle stosowane w przypadku leczenia zatruć NLPZ. Można wykonać płukanie żołądka lub podać węgiel aktywny, zwłaszcza w początkowym okresie po spożycia produktu leczniczego.Działanie:
Diklofenak to NLPZ o silnym działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Podstawowy mechanizm działania diklofenaku polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn. Ze względu na wodno-alkoholowe podłoże produkt leczniczy wykazuje również działanie kojące i chłodzące.Skład:
1 g żelu zawiera 11,6 mg diklofenaku dietyloamoniowego, co odpowiada 10 mg diklofenaku sodowego.