hero-image

Baza leków

OLEOMINT, 30 szt., Peppermint oil, kaps. dojelitowe, miękkie

OTC 100%21,98 zł

Wskazania:

Produkt leczniczy roślinny stosowany do objawowego leczenia skurczów przewodu pokarmowego o umiarkowanym nasileniu, wzdęć i bólu brzucha, szczególnie u pacjentów z zespołem jelita drażliwego. Produkt leczniczy jest przeznaczony do stosowania u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku 8-12 lat.

Dawkowanie:

Młodzież >12 lat, dorośli, pacjenci w podeszłym wieku: 1-2 kaps. do 3x/dobę, zależnie od nasilenia objawów. Dzieci 8-12 lat: 1 kaps. do 3x/dobę. Dzieci <8 lat: nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania produktu u dzieci <8 lat. Nie ustalono dawkowania u pacjentów z niewydolnością nerek. Nie należy stosować produktu u pacjentów z chorobami wątroby. Czas stosowania. Kaps. dojelitowe należy przyjmować do chwili ustąpienia objawów, zazwyczaj przez 1-2 tyg. Jeśli objawy utrzymują się dłużej, można kontynuować przyjmowanie produktu przez okres nie dłuższy niż 3 m-ce jednorazowej terapii.

Uwagi:

Kaps. należy przyjmować 30-60 minut przed posiłkiem, popijając niewielką ilością wody. Kaps. należy połykać w całości, to znaczy nie łamać i nie rozgryzać.

Przeciwwskazania:

Nadwrażliwość na olejek miętowy lub mentol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Przeciwwskazane u pacjentów z chorobami wątroby, zapaleniem dróg żółciowych, achlorhydrią, kamicą żółciową i innymi chorobami dróg żółciowych.

Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności:

Kaps. należy połykać w całości, nie łamać i nie rozgryzać, ponieważ zawarty w kaps. olejek miętowy może uwolnić się przedwcześnie, powodując miejscowe podrażnienie jamy ustnej i przełyku. U pacjentów cierpiących na zgagę lub przepuklinę rozworu przełykowego po spożyciu olejku miętowego dochodzi czasem do zaostrzenia objawów. Leczenie w tej grupie pacjentów należy przerwać. Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego u dzieci w wieku poniżej 8 lat ze względu na brak wystarczającego doświadczenia. Jeśli u pacjenta wystąpią po raz 1-szy poniższe objawy, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem samodzielnego leczenia, aby potwierdzić przydatność leczenia. Przed rozpoczęciem samodzielnego leczenia pacjent powinien skonsultować się z lekarzem, jeśli: jest w wieku powyżej 40 lat i od ostatniego wystąpienia objawów zespołu jelita drażliwego minął dłuższy czas lub objawy te się zmieniły; u pacjenta wystąpiło krwawienie z jelit; u pacjenta wystąpiły nudności lub wymioty, utrata apetytu lub utrata mc., bladość i zmęczenie, ciężkie zaparcia, gorączka, nieprawidłowe krwawienie lub wydzielina z pochwy, trudności lub ból w oddawaniu moczu; pacjent niedawno przebywał za granicą; pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa, że jest w ciąży powinna skonsultować się z lekarzem przed podjęciem leczenia. W przypadku pojawienia się nowych objawów lub pogorszenia stanu pacjenta, lub braku poprawy w ciągu 2 tyg. leczenia, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem. Produkt zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na kaps., to znaczy produkt uznaje się za „wolny od sodu”. Nie przeprowadzono badań na temat wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje:

Jednoczesne spożywanie posiłków lub przyjmowanie leków zobojętniających sok żołądkowy (antacida) może prowadzić do wcześniejszego uwolnienia zawartości kaps. Należy unikać stosowania innych produktów leczniczych stosowanych w celu zmniejszenia kwasowości soku żołądkowego, takich jak: antagoniści receptorów histaminowych typu 2 lub inhibitory pompy protonowej, gdyż mogą powodować przedwczesne rozpuszczenie kaps. dojelitowej. U zwierząt (szczurów) olejek miętowy zwiększa poziom cyklosporyny we krwi, ale nie potwierdzono tego u ludzi. W badaniach laboratoryjnych in vitro olejek miętowy jest umiarkowanie silnym, odwracalnym inhibitorem aktywności CYP3A4. Olejek miętowy może zwiększać stężenie leków i suplementów metabolizowanych przez ten enzym. Odnotowano, że olejek miętowy hamuje aktywność cytochromu P450 3A (CYP3A) u szczurów i w ludzkich mikrosomach wątrobowych oraz zwiększa biodostępność felodypiny (substratu dla CYP3A4) u ludzi. Nie przeprowadzono szczegółowych badań dotyczących interakcji olejku miętowego z alkoholem. Podczas przyjmowania olejku miętowego z alkoholem, działania niepożądane mogą występować częściej.

Ciąża i laktacja:

Brak danych lub istnieją tylko ograniczone dane dotyczące stosowania olejku miętowego u kobiet w okresie ciąży. Badania na zwierzętach nie wykazały działania teratogennego. Ze względu na brak wystarczających danych nie zaleca się stosowania produktu leczniczego w okresie ciąży. Nie stwierdzono, czy składniki mięty pieprzowej są wydzielane do mleka ludzkiego. Ze względu na brak wystarczających danych nie zaleca się stosowania produktu leczniczego w okresie karmienia piersią. Brak danych dotyczących wpływu na płodność.

Działania niepożądane:

Zaburzenia układu immunologicznego: (nieznana) nadwrażliwość, wstrząs anafilaktyczny. Zaburzenia układu nerwowego: (nieznana) ból głowy, drżenie mięśni, ataksja. Zaburzenia oka: (nieznana) niewyraźne widzenie. Zaburzenia serca: (nieznana) bradykardia. Zaburzenia żołądka i jelit: (nieznana) nietypowa woń stolca (zapach mentolu), zgaga, zapalenie okolic odbytu, mdłości, wymioty. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (nieznana) rumieniowata wysypka skórna. Zaburzenia nerek i dróg moczowych: (nieznana) nietypowa woń moczu (zapach mentolu), bolesne lub utrudnione oddawanie moczu. Zaburzenia układu rozrodczego i piersi: (nieznana) zapalenie żołędzi prącia. W przypadku wystąpienia innych działań niepożądanych, niewymienionych powyżej, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przedawkowanie:

Przedawkowanie może prowadzić do ciężkich objawów ze strony przewodu pokarmowego, biegunki, owrzodzenia odbytnicy, drgawek padaczkowych, utraty przytomności, bezdechu, nudności, zaburzeń rytmu serca, ataksji i innych problemów z OUN, spowodowanych prawdopodobnie obecnością mentolu. W przypadku przedawkowania należy zastosować płukanie żołądka. Należy obserwować pacjenta i, w razie konieczności, zastosować leczenie objawowe.

Działanie:

Warstwa powlekająca kaps. dojelitowej opóźnia uwalnianie olejku miętowego do czasu dotarcia kaps. do dystalnego odcinka jelita cienkiego. Umożliwia tym samym jego miejscowe rozluźniające działanie na mięśnie okrężnicy.

Skład:

1 kaps. zawiera 182 mg Mentha x piperita L., aetheroleum (miętowy olejek eteryczny).