Paracetamol Galena, 1 but. 100 ml, Paracetamol, syrop
OTC
100%9,30 zł
Wskazania:
Ból różnego pochodzenia o małym i średnim nasileniu (ból głowy, zębów, mięśni, stawów, bóle miesiączkowe, nerwobóle i inne). Gorączka w przeziębieniach i stanach grypopodobnych.Dawkowanie:
Dzieci i młodzież. Produkt leczniczy dawkuje się podobnie w obu wskazaniach, tj. jako środek przeciwbólowy i jako środek przeciwgorączkowy. Zalecana jednorazowa dawka u dzieci wynosi od 10 do 15 mg paracetamolu/kg mc., nie częściej niż co 4 h, maks. do 4x/dobę. Dawkowanie ustala się na podstawie mc. dziecka. Schemat dawkowania w zależności od mc. i orientacyjnego wieku: mc. 6 kg (wiek 3 m-ce): 2,5 ml, mc. 8-10 kg (6-12 m-cy): 5,0 ml, mc. 12,5-17 kg (wiek 2-4 lata): 7,5 ml, mc.19-21 kg (wiek 5-6 lat): 10,0 ml, mc. 30 kg (wiek 9 lat): 12,5 ml, mc. 36 kg (wiek 11 lat): 15,0 ml, mc. 42 kg (wiek 12 lat): 17,5 ml. U dzieci poniżej 3 m-ca życia nie należy stosować produktu leczniczego bez konsultacji z lekarzem. Maks. dobowa dawka u dzieci wynosi 60 mg paracetamolu na kg mc. (60 mg/kg mc). Nie należy stosować u dzieci produktu leczniczego dłużej niż 3 dni bez zalecenia lekarza.Dorośli. U dorosłych produkt leczniczy stosuje się w dawkach jednorazowych od 0,3 g do 1,0 g paracetamolu (od 12,5 ml do 41,6 ml syropu), nie częściej niż co 4 h, do 4x/dobę. Maks. dobowa dawka to 4 g paracetamolu (166,7 ml syropu)/dobę. Większe dawki są toksyczne. Nie należy stosować u dorosłych produktu leczniczego dłużej niż 3 dni w przypadku gorączki i 5 dni w przypadku bólu bez zalecenia lekarza.Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na substancję czynną paracetamol lub którykolwiek ze składników pomocniczych. Ciężka niewydolność wątroby lub nerek. Stosowanie inhibitorów MAO oraz okres do 2 tyg. po ich odstawieniu. Wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej.Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności:
Produkt leczniczy zawiera paracetamol. Nie stosować z innymi lekami zawierającymi paracetamol z powodu ryzyka przedawkowania. Alkohol nasila toksyczne działanie paracetamolu. W czasie przyjmowania produktu leczniczego nie należy spożywać alkoholu. Stosowanie produktu leczniczego przez osoby z niewydolnością wątroby, nadużywające alkohol lub przez osoby głodzone, stwarza ryzyko uszkodzenia wątroby. Ostrożnie stosować u osób z niewydolnością wątroby, nerek i astmą oskrzelową. Produkt leczniczy może powodować ból głowy, zaburzenia żołądkowe i biegunkę. Nie stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Produkt leczniczy może mieć lekkie działanie przeczyszczające. Wartość kaloryczna 2,6 kcal/g sorbitolu. Produkt leczniczy może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Produkt leczniczy może powodować reakcje alergiczne. Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.Interakcje:
Paracetamol może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych (warfaryny, kumaryny). Jednoczesne podawanie z ryfampicyną, izoniazydem, lekami przeciwpadaczkowymi, barbituranami, diflunisalem, sulfinpirazonem lub innymi lekami indukującymi enzymy mikrosomowe wątroby zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. Paracetamol podawany łącznie z inhibitorami MAO może wywołać stan pobudzenia i wysoką gorączkę. Stosowanie paracetamolu z zydowudyną może powodować neutropenię oraz zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu. Jednoczesne stosowanie paracetamolu i niesteroidowych leków przeciwzapalnych zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek.Ciąża i laktacja:
Duża liczba danych dotyczących kobiet w ciąży wskazuje na to, że paracetamol nie powoduje wad rozwojowych ani nie jest toksyczny dla płodów i noworodków. Paracetamol można stosować podczas ciąży, jeżeli jest to klinicznie uzasadnione. Należy wówczas podawać najmniejszą skuteczną zalecaną dawkę przez możliwie jak najkrótszy czas i jak najrzadziej. Paracetamol u matek karmiących przenika do mleka w ilościach niemających znaczenia klinicznego. Paracetamol może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią w przypadku bezwzględnej konieczności.Działania niepożądane:
Zaburzenia krwi i układu chłonnego: (bardzo rzadko) zaburzenia hematologiczne - methemoglobinemia, trombocytopenia, agranulocytoza. Zaburzenia układu immunologicznego: (nieznana) reakcje alergiczne - pokrzywka, rumień, wysypka, świąd, plamica barwnikowa, wstrząs anafilaktyczny. Zaburzenia metabolizmu i odżywiania: (nieznana) u osób z nadwrażliwością - nudności, wymioty, zaburzenia trawienia. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (bardzo rzadko) ciężkie reakcje skórne: toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka (ang. TEN), zespół Stevens-Johnsona (ang. SJS), ostra uogólniona osutka krostkowa (ang. AGEP). Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: (nieznana) uszkodzenie wątroby (występujące zwykle w wyniku przedawkowania).Przedawkowanie:
Przypadkowe lub zamierzone przedawkowanie preparatu może spowodować w ciągu kilku-kilkunastu h. objawy takie, jak: nudności, wymioty, nadmierną potliwość, senność i ogólne osłabienie. Objawy te mogą ustąpić następnego dnia, pomimo,że zaczyna się rozwijać uszkodzenie wątroby, które następnie daje o sobie znać rozpieraniem w nadbrzuszu, powrotem nudności i żółtaczką. U dzieci poziom toksyczny nie jest dokładnie określony, ale dane sugerują, że objawy toksyczne mogą wystąpić po przyjęciu pojedynczej dawki większej od 150 mg/kg mc/dobę lub 120 mg/kg mc/dobę w przypadku przyjmowania długotrwałego. W każdym przypadku przyjęcia jednorazowo paracetamolu w dawce 5 g lub więcej trzeba sprowokować wymioty, jeśli od spożycia nie upłynęło więcej czasu niż 1 h i skontaktować się natychmiast z lekarzem. Warto podać 60-100 g węgla aktywowanego doustnie, najlepiej rozmieszanego z wodą. Wiarygodnej oceny ciężkości zatrucia dostarcza oznaczenie stężenia paracetamolu we krwi. Wysokość tego poziomu w stosunku do czasu, jaki upłynął od spożycia paracetamolu jest wartościową wskazówką, czy i jak intensywne leczenie odtrutkami trzeba prowadzić. Jeśli takie badanie jest niewykonalne, a prawdopodobna dawka paracetamolu była duża, to trzeba wdrożyć bardzo intensywne leczenie odtrutkami: co najmniej należy podać 2,5 g metioniny i kontynuować (już w szpitalu) leczenie acetylocysteiną i/lub metionina, które są bardzo skuteczne w pierwszych 10-12 h od zatrucia, ale prawdopodobnie są także pożyteczne i po 24 h. Leczenie zatrucia paracetamolem musi odbywać się w szpitalu, w warunkach intensywnej terapii. Objawy uszkodzenia komórki wątrobowej pojawiają się między 2 a 4 dniem po przedawkowaniu. Należą do nich: brak apetytu, nudności, wymioty i bóle brzucha, spadek ciśnienia, pocenie się, pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego z ożywieniem i drgawkami u dzieci, sennością, depresją oddechową i śpiączką. Obok uszkodzenia komórek wątrobowych po przedawkowaniu preparatu mogą pojawić się objawy świadczące o uszkodzeniu innych narządów, np. opisano: uszkodzenie szpiku kostnego prowadzące do Ieukopenii, a nawet agranulocytozy; uszkodzenie mięśnia sercowego świadczące o niedotlenieniu i martwicy; zapalenie trzustki i różnego typu poważne uszkodzenia nerek.Działanie:
Paracetamol to pochodna fenacetyny o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. W wyniku hamowania cyklooksygenazy kwasu arachidonowego, zapobiega tworzeniu się prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN). Skutkiem tego oddziaływania jest spadek wrażliwości na działanie takich mediatorów jak kininy i serotonina, co zaznacza się podwyższeniem progu bólowego. Zmniejszenie stężenia prostaglandyn w podwzgórzu wywołuje działanie przeciwgorączkowe. Działanie przeciwbólowe paracetamolu zbliżone jest do działania NLPZ, jednak paracetamol w odróżnieniu od leków tej grupy, nie hamuje obwodowo syntezy prostaglandyn. Dlatego nie działa przeciwzapalnie i nie wywołuje typowych dla NLPZ działań niepożądanych. Paracetamol nie wpływa na agregację płytek krwi. Jest lekiem z wyboru w leczeniu bólu i gorączki.Skład:
5 ml syropu zawiera 120 mg paracetamolu.