Perfalgan®, 12 but. 100 ml, Paracetamol, inf. [roztw.]
Lz
100%- zł
Wskazania:
Krótkotrwałe leczenie bólu o umiarkowanym nasileniu (zwłaszcza w okresie pooperacyjnym) oraz krótkotrwałe leczenie hipertermii, jeżeli podanie leku drogą dożylną znajduje uzasadnienie kliniczne w postaci nagłej potrzeby zwalczania bólu lub gorączki, albo w przypadku, gdy podanie leku inną drogą nie jest możliwe.Dawkowanie:
Dożylnie. Fiolka o objętości 100 ml jest przeznaczona wyłącznie do stosowania u dorosłych, młodzieży i dzieci o mc. powyżej 33 kg. Fiolka o objętości 50 ml jest przeznaczona wyłącznie do stosowania u dzieci o mc. 10-33 kg. Młodzież i dorośli o mc. powyżej 50 kg: dawka jednorazowa wynosi 1 g (1 fiolka 100 ml) nie częściej niż 4x/dobę. Minimalny odstęp pomiędzy dawkami wynosi 4 h. Maks. dawka dobowa wynosi 4 g. Dzieci o mc. powyżej 33 kg, młodzież i dorośli o mc. poniżej 50 kg: dawka jednorazowa wynosi 15 mg/kg mc. (1,5 ml/kg mc.) nie częściej niż 4x/dobę. Minimalny odstęp pomiędzy dawkami wynosi 4 h. Maks. dawka dobowa wynosi 60 mg/kg mc. (nie należy przekraczać 3 g). Dzieci o mc. 10-33 kg: dawka jednorazowa wynosi 15 mg/kg mc. (1,5 ml/kg mc.) nie częściej niż 4x/dobę. Minimalny odstęp pomiędzy dawkami wynosi 4 h. Maks. dawka dobowa wynosi 60 mg/kg mc. (nie należy przekraczać 2 g). Nie ma potrzeby modyfikacji dawkowania leku u osób w podeszłym wieku.U pacjentów z ciężką niewydolnością nerek (klirens kreatyniny ≤30 ml/min.) zaleca się zwiększenie minimalnego odstępu pomiędzy dawkami do 6 h. Preparat należy podawać w 15 min. wlewie dożylnym.Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na paracetamol, chlorowodorek propacetamolu lub pozostałe składniki preparatu. Ciężka niewydolność wątroby.Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności:
Zaleca się stosowanie odpowiedniego leczenia przeciwbólowego doustnie, gdy tylko podawanie leków tą drogą stanie się możliwe. Należy kontrolować, czy pacjent nie przyjmuje innych leków zawierających paracetamol. Należy zachować ostrożność u pacjentów: z niewydolnością wątroby, ciężką niewydolnością nerek (klirens kreatyniny ≤30 ml/min.), niedożywionych, odwodnionych, z chorobą alkoholową.Interakcje:
Probenecyd powoduje 2-krotne zmniejszenie klirensu paracetamolu - należy stosować mniejsze dawki paracetamolu przy jednoczesnym stosowaniu obu leków. Salicylamid wydłuża okres półtrwania paracetamolu. Należy zachować ostrożność przy równoczesnym stosowaniu z: izoniazydem, zydowudyną, ryfampicyną, lekami przeciwpadaczkowymi, barbituranami. Leki indukujące enzymy wątrobowe zwiększają ryzyko zatrucia paracetamolem. Jednoczesne stosowanie paracetamolu i NLPZ zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek.Ciąża i laktacja:
Badania kliniczne w stosowaniu paracetamolu dożylnie u kobiet w ciąży są ograniczone, jednak nie stwierdzono niekorzystnego wpływu paracetamolu stosowanego doustnie w zalecanych dawkach u kobiet ciężarnych na ciążę ani działań teratogennych i toksycznych dla płodu. Paracetamol dożylny może być stosowany w ciąży w przypadku, gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Lek przenika do mleka matki w małych ilościach - karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem do zastosowania leku.Działania niepożądane:
Rzadko obserwowano złe samopoczucie, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, zwiększenie aktywności aminotransferaz we krwi. Bardzo rzadko mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości (wysypka skórna, pokrzywka, wstrząs anafilaktyczny). W pojedynczych przypadkach obserwowano trombocytopenię, leukopenię, neutropenię.Działanie:
Lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy do podawania we wlewie dożylnym. Działa głównie poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej w OUN (nie upośledza jej aktywności w tkankach obwodowych). Wpływa na ośrodek termoregulacji w podwzgórzu. Działanie przeciwbólowe występuje w ciągu 5-10 min. po rozpoczęciu podawania. Najsilniejsze działanie przeciwbólowe występuje w ciągu 1 h i trwa zazwyczaj 4-6 h. Preparat zmniejsza gorączkę w ciągu 30 min. po rozpoczęciu podawania, a działanie przeciwgorączkowe utrzymuje się co najmniej przez 6 h. Maks. stężenie leku we krwi jest obserwowane po około 15 min. Paracetamol słabo wiąże się z białkami osocza. Stężenie w płynie mózgowo-rdzeniowym wynosi około 1,5 µg/ml po 20 min od zakończenia wlewu 1 g paracetamolu. Paracetamol jest metabolizowany głównie w wątrobie (sprzęganie do glukuronianów i siarczanów) i przy udziale cytochromu P-450 (z pośrednim metabolitem N-acetylo-p-benzochinoiminą). Lek jest wydalany głównie z moczem (90%) w postaci glukuronianów (60-80%) lub siarczanów (20-30%); mniej niż 5% leku jest wydalane w postaci nie zmienionej. T0,5 wynosi około 2,7 h. Parametry farmakokinetyczne paracetamolu obserwowane u niemowląt i dzieci starszych są podobne do obserwowanych u dorosłych, z wyjątkiem okresu półtrwania, który jest krótszy (1,5-2 h) niż u osób dorosłych. U noworodków okres półtrwania jest dłuższy niż u niemowląt (około 3,5 h). Całkowite wydalanie paracetamolu i jego metabolitów jest identyczne we wszystkich grupach wiekowych. W przypadku ciężkiej niewydolności nerek (klirens kreatyniny 10-30 ml/min.) czas eliminacji paracetamolu i jego metabolitów ulega wydłużeniu, okres półtrwania wynosi 2-5,3 h.Skład:
1 ml roztworu zawiera 10 mg paracetamolu.