Prokit, 90 szt., Itopridi hydrochloridum, tabl. powl.
Rx
100%49,49 zł
Wskazania:
Leczenie objawów żołądkowo-jelitowych czynnościowej, niestrawności nie związanej z chorobą wrzodową, takich, jak uczucie wzdęcia brzucha, uczucie nadmiernej pełności w żołądku, ból w nadbrzuszu, dyskomfort, brak łaknienia, zgaga, nudności i wymioty. Produkt leczniczy jest wskazany do stosowania u dorosłych.Dawkowanie:
Zalecana dawka u dorosłych wynosi 150 mg/dobę, tj. 1 tabl. 3x/dobę, przed posiłkiem. Dawka może być zmniejszona w zależności od przebiegu choroby. Dokładne dawkowanie produktu oraz czas trwania leczenia zależy od stanu klinicznego pacjenta. W badaniach klinicznych czas trwania leczenia wynosił do 8 tyg. Dzieci i młodzież. Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności itoprydu u dzieci. Itopryd jest metabolizowany w wątrobie. Itopryd i jego metabolity są wydalane głównie przez nerki. Pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek. Należy uważnie obserwować i w razie wystąpienia działań niepożądanych należy podjąć odpowiednie działania, takie, jak zmniejszenie dawki lub przerwanie leczenia. Osoby w podeszłym wieku. W badaniach klinicznych wykazano, że częstość występowania działań niepożądanych u pacjentów w wieku 65 lat i starszych nie była większa, niż u młodszych pacjentów. U pacjentów w podeszłym wieku itopryd należy stosować z odpowiednią ostrożnością, ze względu na zwiększoną częstość występowania u tych pacjentów zaburzeń czynności wątroby i nerek, innych chorób lub jednoczesnego leczenia dodatkowymi lekami.Uwagi:
Tabl. należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością płynu.Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie wolno stosować produktu u pacjentów, u których przyspieszone opróżnianie żołądka może być szkodliwe, np. u pacjentów z krwawieniem z przewodu pokarmowego, z niedrożnością mechaniczną lub perforacją.Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności:
Itopryd wzmacnia działanie acetylocholiny i może powodować działania niepożądane pochodzenia cholinergicznego. Nie ma dostępnych danych dotyczących długotrwałego stosowania itoprydu. Produkt leczniczy zawiera laktozę. Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Chociaż nie wykazano wpływu produktu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, nie można jednak wykluczyć osłabienia koncentracji w wyniku bardzo rzadko występujących zawrotów głowy.Interakcje:
Nie stwierdzono interakcji podczas jednoczesnego stosowania itoprydu i warfaryny, diazepamu, diklofenaku, tyklopidyny, nifedypiny i chlorku nikardypiny. Nie oczekuje się interakcji na poziomie cytochromu P450, ponieważ itopryd jest metabolizowany głównie przy udziale monooksygenazy flawinowej. Itopryd wpływa na motorykę przewodu pokarmowego, co może wpływać na wchłanianie jednocześnie stosowanych leków doustnych. Szczególną uwagę należy zwrócić na leki o wąskim indeksie terapeutycznym, leki o przedłużonym uwalnianiu substancji czynnej i powlekane dojelitowe postacie farmaceutyczne. Substancje o działaniu antycholinergicznym mogą zmniejszać działanie itoprydu. Substancje takie jak: cymetydyna, ranitydyna, teprenon i cetraksat nie wpływają na działanie prokinetyczne itoprydu.Ciąża i laktacja:
Nie określono bezpieczeństwa stosowania itoprydu w okresie ciąży. Z tego względu itopryd może być stosowany w okresie ciąży lub u kobiet, u których nie można wykluczyć ciąży wyłącznie wtedy, gdy korzyści z leczenia przewyższają potencjalne ryzyko. Znane są jedynie dane dotyczące przenikania do mleka u zwierząt. Nie zaleca się stosowania itoprydu u kobiet karmiących piersią, ze względu na brak danych dotyczących stosowania produktu w okresie karmienia piersią.Działania niepożądane:
Zaburzenia krwi i układu chłonnego: (niezbyt często) leukopenia - w trakcie leczenia należy uważnie monitorować parametry hematologiczne. W razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości należy przerwać leczenie; (nieznana) trombocytopenia. Zaburzenia układu immunologicznego: (nieznana) reakcje rzekomoanafilaktyczne. Zaburzenia endokrynologiczne: (niezbyt często) hiperprolaktynemia - w razie wystąpienia mlekotoku lub ginekomastii należy przerwać lub zakończyć leczenie; (nieznana) ginekomastia. Zaburzenia psychiczne: (niezbyt często) drażliwość. Zaburzenia układu nerwowego: (niezbyt często) ból głowy, zaburzenia snu, zawroty głowy; (nieznana) drżenie. Zaburzenia żołądka i jelit: (niezbyt często) biegunka, zaparcie, ból brzucha, nadmierne wydzielanie śliny; (nieznana) nudności. Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: (nieznana) żółtaczka. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej; (rzadko) wysypka, rumień, świąd. Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej; (niezbyt często) ból w klatce piersiowej lub ból pleców. Zaburzenia nerek i dróg moczowych; (nieznana) zwiększenie stężenia azotu mocznikowego (BUN) i kreatyniny. Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: (niezbyt często) zmęczenie. Badania diagnostyczne: (nieznana) zwiększenie aktywności AspAT, AlAT, GGTP i fosfatazy alkalicznej, zwiększenie stężenia bilirubiny.Przedawkowanie:
Dotychczas nie odnotowano przypadków przedawkowania chlorowodorku itoprydu u ludzi. W przypadku przedawkowania należy zastosować standardowe postępowanie, tj. płukanie żołądka i leczenie objawowe.Działanie:
Itopryd pobudza perystaltykę przewodu pokarmowego poprzez aktywność antagonistyczną wobec receptorów dopaminowych D2 oraz hamowanie działania acetylocholinoesterazy. Itopryd stymuluje uwalnianie acetylocholiny i hamuje jej rozkład. Itopryd wykazuje także działanie przeciwwymiotne poprzez receptory D2 zlokalizowane w strefie wyzwalającej chemoreceptora. Zostało to wykazane na podstawie zależnego od dawki hamowania wymiotów u psów, wywołanych podaniem apomorfiny.Skład:
1 tabl. powl. zawiera 50 mg chlorowodorku itoprydu.