Relifex®, 20 szt., Nabumetone, tabl. powl.
Rx
100%19,29 zł
Wskazania:
Choroba zwyrodnieniowa stawów i reumatoidalne zapalenie stawów, w których konieczne jest leczenie przeciwzapalne i przeciwbólowe.Dawkowanie:
Zalecana dawka dobowa: 2 tabl. (1 g) zażywane w jednej dawce wieczorem; w przypadku ciężkich albo długo utrzymujących się dolegliwości, lub też w okresie zaostrzeń choroby, można dodatkowo stosować 1-2 tabl. (500 mg do 1 g) podawane rano.Uwagi:
Działania uboczne leku mogą wpływać na zdolności psychoruchowe.Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Czynna choroba wrzodowa. Ciężkie zaburzenia czynności wątroby (marskość). Nawracająca choroba wrzodowa. Nie stosować u pacjentów, u których podanie NLPZ prowadzi do wystąpienia napadów astmy, pokrzywki lub ostrego nieżytu nosa.Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności:
Ostrożnie u pacjentów z nadmierną retencją płynów, z nadciśnieniem lub z niewydolnością krążenia; u pacjentów z niewydolnością nerek i zaburzeniami czynności wątroby.Interakcje:
Jednoczesne podawanie doustnych środków przeciwzakrzepowych, hydantoiny, leków przeciwpadaczkowych lub leków przeciwcukrzycowych z grupy pochodnych sulfonylomocznika, powoduje konieczność ścisłej kontroli pod kątem ewentualnego przedawkowania leku. Stosowanie niektórych NLPZ prowadzi do zwiększenia osoczowego stężenia niektórych leków: glikozydy nasercowe, lit i metotreksat i może prowadzić do zmniejszenia skuteczności diuretyków i leków przeciwnadciśnieniowych. NLPZ podawane z diuretykami oszczędzającymi potas mogą również prowadzić do wystąpienia hiperkaliemii. NLPZ nie należy podawać do 12 dni po terapii mifepristonem, gdyż może mieć to istotny wpływ na jego skuteczność.Ciąża i laktacja:
Kategoria C. Nie zaleca się stosowania leku w ciąży i laktacji. Lek może być stosowany gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu i dziecka.Działania niepożądane:
Uczucie suchości w jamie ustnej, obecność krwi utajonej w kale, biegunka, objawy dyspeptyczne, nudności, zaparcia, bóle brzucha, wzdęcia, krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenie oraz perforacja przewodu pokarmowego; bóle i zawroty głowy, uczucie zmęczenia, splątanie, działanie uspokajające, depresja, bezsenność, szumy uszne, zaburzenia widzenia, obrzęki, krwawienia z dróg rodnych oraz reakcje anafilaktyczne i rzekomoanafilaktyczne; wysypka, świąd, pokrzywka, łysienie oraz reakcje związane z nadwrażliwością na światło; bardzo rzadko ciężkie objawy skórne: zespół Stevens-Johnsona oraz martwica toksyczno-rozpływna naskórka; odchylenia w zakresie składu morfotycznego krwi w tym leukopenia oraz trombocytopenia; zespół nerczycowy oraz niewydolność nerek.Przedawkowanie:
Nie jest znane specyficzne antidotum. Leczenie objawowe.Działanie:
Nabumeton jest niekwasowym niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) o względnie słabym działaniu hamującym syntezę prostaglandyn. Po wchłonięciu z przewodu pokarmowego, szybko ulega przemianom metabolicznym w wątrobie do kwasu 6-metoksy-2-naftylooctowego (6-MNA), który jest jego głównym, czynnym metabolitem wykazującym silne działanie hamujące syntezę prostaglandyn. Metabolit jest w znacznym stopniu wiązany z białkami osocza i transportowany do tkanek objętych procesem zapalnym. Przenika także przez łożysko do tkanek płodu i do mleka matki. Wydala się z moczem. T0,5 leku z osocza wynosi ok. 24 h.Skład:
1 tabl. powl. zawiera 500 mg nabumetonu.