hero-image

Baza leków

Spasticol, 10 szt., Belladonna leaf dry extract + Papaverine hydrochloride, czopki doodbytnicze

Rx 100%13,70 zł

Wskazania:

Stany skurczowe w obrębie jamy brzusznej, kolka nerkowa i żółciowa.

Dawkowanie:

Podanie doodbytnicze. Dorośli - zazwyczaj 1 czopek 1-3x/dobę.

Przeciwwskazania:

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na substancję pomocniczą, przerost gruczołu krokowego, atonia jelit, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zwężenie odźwiernika, jaskra z wąskim kątem przesączania.

Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności:

Spasticol należy stosować ostrożnie u osób w podeszłym wieku i u dzieci (ze względu na możliwą zwiększoną wrażliwość na działania niepożądane), u pacjentów z podwyższoną temperaturą ciała oraz z chorobą refluksową. Ostrożność należy zachować także u pacjentów u których występują stany z towarzyszącą tachykardią (np. tyreotoksykoza, niewydolność serca) lub nadciśnienie tętnicze, oraz u pacjentów po przebytym zawale mięśnia sercowego. W związku z zaburzeniami akomodacji oka powodowanymi przez atropinę, podczas stosowania produktu leczniczego nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Interakcje:

Antycholinergiczne działanie produktu leczniczego sumuje się z takim samym działaniem leków przeciwhistaminowych I generacji, neuroleptyków pochodnych fenotiazyny, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, leków cholinolitycznych stosowanych w chorobie Parkinsona (triheksyfenidyl, biperyden), niektórych leków przeciwarytmicznych (chinidyna, dyzopiramid, propafenon). Zwolnienie motoryki przewodu pokarmowego może wpływać na wchłanianie innych leków.

Ciąża i laktacja:

Brak jest wystarczających danych dotyczących stosowania wyciągu suchego standaryzowanego z liścia pokrzyku i chlorowodorku papaweryny u kobiet w ciąży. Brak jest badań nieklinicznych dotyczących teratogennego działania pokrzyku i chlorowodorku papaweryny. Atropina przenika przez łożysko. Produkt leczniczy nie powinien być stosowany u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią.

Działania niepożądane:

Działania niepożądane związane z obecnością wyciągu suchego standaryzowanego z liścia pokrzyku wynikają z przeciwmuskarynowego działania alkaloidów tropanowych, głównie atropiny. Należą do nich: zaburzenia żołądka i jelit: (nieznana) suchość w jamie ustnej, zaparcia atoniczne, wymioty. Zaburzenia oka: (nieznana) rozszerzenie źrenicy z zaburzeniami akomodacji i fotofobią. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (nieznana) suchość i zaczerwienienie skóry. Zaburzenia serca: (nieznana) tachykardia poprzedzona przejściową bradykardią. Zaburzenia nerek i dróg moczowych: (nieznana) trudności w oddawaniu moczu. Działania niepożądane spowodowane zawartością chlorowodorku papaweryny obejmują: zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (nieznana) zaczerwienienie twarzy, wysypka skórna, zwiększona potliwość. Zaburzenia układu nerwowego: (nieznana) bóle i zawroty głowy, senność. Zaburzenia naczyniowe: (nieznana) spadek ciśnienia.

Przedawkowanie:

Duże dawki wyciągu suchego standaryzowanego z liścia pokrzyku powodują tachykardię, przyspieszony oddech, podwyższenie temperatury ciała oraz stymulację OUN przejawiającą się pobudzeniem psychoruchowym, zaburzeniami kojarzenia i halucynacjami. W ciężkich zatruciach dochodzi do depresji ośrodkowego układu nerwowego, śpiączki, niewydolności krążeniowo-oddechowej, a nawet śmierci. Odtrutką w zatruciu atropiną jest fizostygmina.

Działanie:

Substancje czynne produktu leczniczego wykazują synergizm w działaniu spazmolitycznym. Efekt rozkurczowy powodowany przez alkaloidy pokrzyku i papawerynę powstaje za pośrednictwem różnych mechanizmów działania. Atropina, główny alkaloid wyciągu suchego standaryzowanego z liścia pokrzyku, jest silnym antagonistą receptorów cholinergicznych muskarynowych, dzięki czemu znosi działanie acetylocholiny na te receptory. W przypadku działania spazmolitycznego największe znaczenie ma blokada receptorów cholinergicznych muskarynowych M3 znajdujących się w mięśniówce gładkiej. Atropina znosi skurcze mięśni gładkich spowodowane nadreaktywnością układu cholinergicznego. Działanie rozkurczowe papaweryny wynika z wpływu na poziomie mechanizmów komórkowych. Papaweryna hamuje enzym komórkowy fosfodiesterazę, który odpowiada za rozkład cyklicznego AMP (cAMP). Doprowadza to do wzrostu stężenia cAMP w komórce, co w końcowym efekcie prowadzi do rozkurczu mięśni gładkich. Działanie rozkurczowe wywierane przez produkt leczniczy dotyczy mięśni gładkich przewodu pokarmowego, dróg żółciowych, oraz dróg moczowo-płciowych.

Skład:

1 czopek (1,5 g) zawiera 15 mg wyciągu suchego standaryzowanego z liścia pokrzyku i 40 mg papaweryny chlorowodorku.