hero-image

Baza leków

Vagothyl, op. 50 g, Policresulen, roztw.

Rx 100%24,00 zł

Wskazania:

Stany zapalne dolnego odcinka dróg rodnych, w tym wywołane zakażeniem rzęsistkiem pochwowym, bakteryjne i grzybicze, nadżerki części pochwowej i kanału szyjki macicy, krwawienia po pobraniu wycinków diagnostycznych, usunięciu polipów, elektroresekcji nadżerek części pochwowej macicy, miejscowe leczenie trudno gojących się ran, w tym owrzodzeń podudzi, miejscowe leczenie guzków krwawnicowych odbytu, szczeliny odbytu, leczenie uzupełniające po zabiegach pro kto logicznych, hamowanie krwawienia po usunięciu migdałków podniebiennych (lomiliectomia).

Dawkowanie:

W ginekologii. Płukanie pochwy. Do płukania pochwy stosuje się roztwór przygotowany z 1 do 3 łyżeczek (5 do 15 ml) leku rozpuszczonych w 1 l ciepłej wody. W warunkach gabinetu zabiegowego. Nadżerki. Po osuszeniu jałowym tamponem zdrowych części pochwy przykłada się na nadżerkę waciki nasączone nierozcieńczonym lekiem przez 1-3 min. Nadmiar leku usuwa się suchym tamponem. Zabieg powtarza się 2-3x/tyg. Krwawienia. Jałowy tampon nasączony nierozcieńczonym lekiem przykłada się na krwawiące miejsca przez 2-3 min. W chirurgii i dermatologii. Jałowy tampon nasączony nierozcieńczonym lekiem przykłada się na zmienione miejsce przez 2-3 minut. W laryngologii w warunkach gabinetu zabiegowego. Hamowanie krwawienia. Jałowy tampon nasączony nierozcieńczonym lekiem przykłada się na zmienione miejsce przez 2-3 min.

Przeciwwskazania:

Nadwrażliwość na lek. We wskazaniach ginekologicznych nie należy stosować leku w czasie miesiączki.

Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności:

Nie wolno połykać leku, gdyż polikrezulen może spowodować nadżerki przełyku, W przypadku połknięcia, pacjent powinien natychmiast wypić dużą ilość wody i skontaktować się z lekarzem. Należy chronić oczy przed kontaktem z lekiem. W przypadku zetknięcia leku z oczami należy je natychmiast przemyć wodą; może być konieczne przeprowadzenie konsultacji okulistycznej. W miejscu stosowania leku nie należy stosować jednocześnie innych produktów leczniczyc ani mydeł, wywołujących podrażnienia. W czasie stosowania leku ze wskazań ginekologicznych pacjentka powinna unikać stosunków płciowych, przez okres potrzebny do całkowitego wyleczenia chorobowo zmienionego miejsca. Po zabiegu leczniczym w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, jamę ustną należy dokładni wypłukać. Nie przeprowadzono badań nad wpływem preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Interakcje:

Lek jest przeznaczony do stosowania miejscowego. Ponieważ nie można wykluczyć ryzyka wystąpienia interakcji, należy unikać stosowania innych produktów leczniczych w miejscu zastosowania leku. Jednoczesne stosowanie polikrezulenu z preparatami o odczynie zasadowym może prowadzić do reakcji egzotermicznej, powodującej oparzenie błon śluzowych.

Ciąża i laktacja:

Ze względu na brak wystarczających danych lek należy stosować u kobiet w ciąży i w okresie laktacji tylko ze ściśle określonych wskazań, po uwzględnieniu wynikającego z leczenia ryzyka dla matki i dziecka. Podczas ciąży - szczególnie w późnym okresie - nie należy wykonywać przyżegania szyjki macicy. Przyżeganie okolic części pochwowej szyjki macicy i części pochwy, znajdujących się w jej pobliżu należy wykonywać ze szczególną ostrożnością i tylko w przypadku ściśle określonych wskazań.

Działania niepożądane:

Polikrezulen jest lekiem dobrze tolerowanym przez pacjentów i rzadko wywołującym działania niepożądane. Zaburzenia układu immunologicznego: pokrzywka, układowe reakcje alergiczne (np. obrzęk naczyń i ruchowy, uogólniona pokrzywka) do anafilaksji włącznie. Zakażenia i zarażenia pasożytnicze: kandydoza pochwy. Zaburzenia układu rozrodczego i piersi: uczucie dyskomfortu i pieczenia oraz uczucie ciała obcego w pochwie, świąd. Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania. W szczególnych przypadkach może na początku leczenia wystąpić miejscowe działanie drażniące i krótkotrwałe pieczenie. Podczas stosowania w jamie ustnej może zostać uszkodzone szkliwo zębów wskutek dużej kwasowości roztworu.

Przedawkowanie:

Nie są znane przypadki przedawkowania leku. Po przedawkowaniu leku może wystąpić miejscowe podrażnienie (zaczerwienienie pochwy i sromu, świąd skóry wysypka na skórze).

Działanie:

Polikrezulen (kwas polimetyleno-mcta-krezosulfonowy) zastosowany miejscowo na tkankę chorobowo zmienioną powoduje koagulację i złuszczanie martwych komórek, nie uszkadzając tkanek zdrowych. Umożliwia to pokrycie nadżerki nabłonkiem płaskim. Polikrezulen działa również rzęsistkobójczo i bakteriobójczo, przy czym nie działa na pałeczki kwasu mlekowego, stanowiące florę fizjologiczną pochwy. Działa ściągająco i powoduje miejscowe obkurczenie naczyń krwionośnych, a tym samym zahamowanie krwawienia.

Skład:

1 g roztw. zawiera 360 mg polikrezulenu.