Opis badania
Angio-OCT (mikroangiografia cyfrowa z użyciem tomografii optycznej) to metoda oceny naczyń i mikrokrążenia w siatkówce oka, które umożliwia wykrycie zmian zachodzących na najwcześniejszych etapach choroby. Jest to badanie całkowicie nieinwazyjne i nie wymaga użycia kontrastu.
Badanie to jest wykonywane z użyciem urządzenia OCT, które wykorzystuje światło optyczne do tworzenia przekrojowych obrazów siatkówki. Podczas badania pacjent opiera głowę na specjalnej podpórce, a urządzenie skanuje strukturę siatkówki oka emitując światło optyczne i rejestrując jego odbicie.
W trakcie badania angio-OCT nie trzeba stosować podawanej dożylnie substancji kontrastowej, jak ma to miejsce podczas wykonywania klasycznej angiografii fluoresceinowej.
Badanie angio-OCT jest wykorzystywane w diagnostyce chorób oczu takich jak zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, retinopatia cukrzycowa czy inne choroby naczyniowe. Dzięki tej metodzie można wykryć zmiany w krążeniu krwi w siatkówce, co pozwala na wczesne wykrycie schorzenia i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Badanie Angio-OCT wskazania:
Angio-OCT jest badaniem, które umożliwia obrazowanie naczyń krwionośnych siatkówki oka, dlatego jest wykorzystywane w diagnostyce różnych chorób oczu wywołujących zmiany w tych naczyniach. Wskazaniami do przeprowadzenia badania angio-OCT mogą być:
- Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem.
- Retinopatia cukrzycowa.
- Choroby naczyń siatkówki – zakrzep lub zator.
- Choroby naczyniówki.
- Monitorowanie leczenia – badanie angio-OCT może być stosowane w celu monitorowania skuteczności leczenia wyżej wymienionych chorób oczu.
- W zależności od wskazań klinicznych badanie angio-OCT zlecane jest przez lekarza okulistę.
Badanie Angio-OCT przeciwwskazania:
Angio-OCT jest bezpiecznym badaniem i zwykle nie ma przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Jednak w niektórych przypadkach, mogą wystąpić trudności w jego wykonaniu. Dotyczą one przede wszystkim sytuacji, w których brak jest możliwości nieruchomego ustawienia głowy pacjenta na podbródku aparatu – dotyczy to małych dzieci lub u pacjentów z zaburzeniami ruchowymi.
Badanie Angio-OCT – jak sie przygotować?
Badanie Angio-OCT nie wymaga od pacjenta żadnych specjalnych przygotowań – można przed nim jeść i pić, przyjmować leki, badanie może być wykonane o każdej porze dnia. W pewnych sytuacjach podczas badania konieczne może być podanie pacjentowi kropel rozszerzających źrenice – przez 3-4 godziny może występować pogorszenie widzenia, rozmazany obraz czy światłowstręt. Dlatego na badanie lepiej nie przyjeżdżać samochodem.
Badanie Angio-OCT – jak przebiega?
Badanie Angio-OCT przebiega w sposób bezbolesny i nieinwazyjny, a cała procedura zwykle trwa kilka minut. Zadaniem pacjenta jest nieruchome oparcie głowy na podbródku urządzenia i spojrzenie w obiektyw aparatu. Ważne by przez chwilę nie mrugać i nieruchomo spoglądać w wyświetlany centralnie punkt. Pomiary uzyskiwane są w ciągu kilku sekund. Zebrane wyniki są drukowane w postaci zbiorczych raportów i zapamiętywane na dysku komputera.
FAQ
1. Jak zapisać się na badanie Angio-OCT?
Na badanie Angio-OCT można zapisać się drogą telefoniczną – przez nasze Call Center lub za pomocą aplikacji mobilnej. Można również wypełnić poniższy formularz kontaktowy – nasz konsultant oddzwoni na podany numer.
2. Czy badanie Angio-OCT boli?
Badanie Angio-OCT jest nieinwazyjne, bezkontaktowe i całkowicie bezbolesne.
3. Jak często można powtarzać badanie Angio-OCT?
Nie ma żadnych ograniczeń co do częstości wykonywania badania i można je powtarzać wielokrotnie w zależności od potrzeb i zaleceń lekarza okulisty.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.