Opis badania
AS-OCT (Anterior Segment Optical Coherence Tomography) to badanie obrazujące przedni odcinek gałki ocznej (rogówkę, komorę przednią, tęczówkę i soczewkę ) przy użyciu technologii OCT, czyli optycznej koherentnej tomografii.
Podczas badania pacjent siada przy urządzeniu opierając o nie brodę i czoło, a wiązka niewidocznego światła laserowego skanuje przedni odcinek gałki ocznej i umożliwia uzyskanie obrazu poszczególnych jego struktur. AS-OCT pozwala na dokładną ocenę grubości rogówki, pomiar głębokości komory przedniej, badanie kąta przesączania oraz obrazowanie struktury soczewki.
Badanie to często jest wykorzystywane w diagnostyce chorób oczu, takich jak jaskra czy zaćma, a także w planowaniu różnego rodzaju zabiegów chirurgicznych. AS-OCT jest nieinwazyjnym, bezbolesnym i szybkim badaniem, które umożliwia dokładną i precyzyjną ocenę struktur oka.
Badanie AS-OCT wskazania:
Badanie to może być przydatne w diagnostyce i monitorowaniu wielu chorób oczu, takich jak:
- Choroby rogówki, takie jak ektazje rogówki np. stożek, dystrofie i degeneracje.
- Choroby dotyczące zmian przedniej komory oka, takie jak jaskra zamykającego się kąta, dysgenezje kąta np. zespoły tęczówkowo-rogówkowe, urazy i ciała obce.
- Planowaniu zabiegów chirurgii refrakcyjnej rogówkowej i wewnątrzgałkowej.
- Monitorowanie efektów leczenia zabiegowego – np. irydotomii laserowej czy zabiegów przetokowych w jaskrze.
- Wskazania do badania AS-OCT zależą od indywidualnych uwarunkowań pacjenta i leżą w gestii jego lekarza prowadzącego.
Badanie AS-OCT przeciwskazania:
AS-OCT jest bezpiecznym badaniem i zwykle nie ma przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Jednak w niektórych przypadkach, mogą wystąpić trudności w jego wykonaniu. Dotyczą one przede wszystkim sytuacji, w których brak jest możliwości nieruchomego ustawienia głowy pacjenta na podbródku aparatu – dotyczy to małych dzieci lub u pacjentów z zaburzeniami ruchowymi.
W każdym przypadku, decyzja o przeprowadzeniu badania AS-OCT powinna zostać podjęta przez lekarza okulistę, po dokładnej ocenie stanu pacjenta i ocenie korzyści z jego wykonania.
Badanie AS-OCT – jak się przygotować?
Badanie AS-OCT nie wymaga od pacjenta żadnych specjalnych przygotowań – można przed nim jeść i pić, przyjmować leki, badanie może być wykonane o każdej porze dnia. W pewnych sytuacjach podczas badania konieczne może być podanie pacjentowi kropel rozszerzających źrenice – przez 3-4 godziny może występować pogorszenie widzenia, rozmazany obraz czy światłowstręt. Dlatego na badanie lepiej nie przyjeżdżać samochodem.
Badanie AS-OCT – jak przebiega?
Badanie AS-OCT przebiega w sposób bezbolesny i nieinwazyjny, a cała procedura zwykle trwa kilka minut. Zadaniem pacjenta jest nieruchome oparcie głowy na podbródku urządzenia i spojrzenie w obiektyw aparatu. Ważne by przez chwilę nie mrugać i nieruchomo spoglądać w wyświetlany centralnie punkt. Pomiary uzyskiwane są w ciągu kilku sekund. Zebrane wyniki są drukowane w postaci zbiorczych raportów i zapamiętywane na dysku komputera.
FAQ
1. Jak zapisać się na badanie AS-OCT?
Na badanie AS-OCT można zapisać się przez telefon – dzwoniąc do Call Center lub za pomocą aplikacji mobilnej. Można również wypełnić poniższy formularz kontaktowy – nasz konsultant oddzwoni na podany numer.
2. Czy badanie AS-OCT boli?
Badanie AS-OCT jest nieinwazyjne, bezkontaktowe i całkowicie bezbolesne.
3. Jak często można powtarzać badanie AS-OCT?
Nie ma żadnych ograniczeń co do częstości wykonywania badania i można je powtarzać w zależności od potrzeb. W przypadku występowania chorób przedniego odcinka gałki ocznej częstotliwość badań jest ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta, przez lekarza okulistę.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.