opis badania
Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa pod kontrolą USG
W jakich sytuacjach wykonuje się biopsję aspiracyjną cienkoigłową pod kontrola USG i jak przebiega? Czy do badania należy się specjalnie przygotować? Podpowiadamy.
Wskazania do wykonania biopsji
Biopsja to badanie, w którym pobiera się fragment materiału biologicznego do wykonania szczegółowej diagnostyki wykonywanej pod mikroskopem. Dzięki temu jest to badanie wyjątkowo precyzyjne. Biopsję aspiracyjną cienkoigłową pod kontrolą USG wykonuje się w celu ustalenia czy zmiany posiadają cechy złośliwego nowotworu.
Badanie wykonuje się, aby potwierdzić lub wykluczyć choroby nowotworowe.
Jak przygotować się do biopsji?
BAC (biopsja aspiracyjna cienkoigłowa) polega na pobraniu materiału z guzka lub torbieli i przekazaniu go do szczegółowego badania histopatologicznego. Do badania nie trzeba przygotowywać się w sposób szczególny.
Jak przebiega biopsja?
BAC to badanie pozwalające na ocenę węzłów chłonnych (pachowych, szyjnych i pachwinowych), tkanek miękkich, tarczycy oraz piersi. W zależności od badania pacjent znajduje się w pozycji leżącej lub półleżącej. Specjalista odkaża skórę, a następnie przystępuje do pobrania materiału wykorzystując igłę o średnicy 0,4-0,7 mm. Cała procedura trwa nie dłużej niż kilka minut i wykonywana jest pod kontrolą USG co pozwala precyzyjnie pobrać próbkę.
FAQ
1. Czy badanie BAC boli?
Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa nie jest bolesna, wykonuje się ją bez znieczulenia.
2. Czy badanie trwa długo?
Nie, procedura BAC pod kontrolą USG trwa kilka do kilkunastu minut.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.