Opis specjalizacji
Geriatra to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem chorób wieku podeszłego. Jego pacjentami są osoby powyżej 65. roku życia. Geriatria jest specjalnością interdyscyplinarną. Lekarz geriatra jest po części internistą, kardiologiem, ortopedą, psychiatrą, diabetologiem, okulistą, laryngologiem, neurologiem i rehabilitantem, zna się także na farmakologii, bo wie, że organizm starszego człowieka jest bardzo wrażliwy i różnie reaguje na leki.
Geriatria polega na holistycznym podejściu do pacjenta w podeszłym wieku – spojrzenia całościowe, a nie na poszczególne dolegliwości. Lekarz geriatra jest w stanie rozpoznać pierwotną dolegliwość pacjenta i zaplanować leczenie tak, aby walka z jedną chorobą nie nasilała drugiej. Dzięki takiemu podejściu do pacjenta, znajomości wszystkich jego chorób i dolegliwości, zmniejsza się prawdopodobieństwo przyjmowania przez pacjenta zbyt dużej ilości leków wzajemnie zakłócających się lub potęgujących skutki uboczne.
Celem leczenia geriatrycznego jest przywrócenie, w miarę możliwości, dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego chorego oraz utrzymywanie go na dobrym poziomie. Stawia się także na maksymalne wydłużenie życia, przy jednoczesnym dążeniu do podniesienia jego jakości, poprzez zminimalizowanie dyskomfortów ograniczających codzienne funkcjonowanie.
Najczęstsze choroby rozpoznawane i leczone przez geriatrów:
- osteoporoza,
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- nadciśnienie,
- cukrzyca,
- nietrzymanie moczu,
- demencja starcza,
- choroba Alzheimera,
- choroba Parkinsona,
- zaburzenia snu,
- depresja starcza.
Procesy zachodzące w organizmie osób starszych niosą ryzyko wystąpienia wielu schorzeń, dlatego profilaktyczne konsultacje z lekarzem geriatrą powinny być standardem.
FAQ
- W jaki sposób można się umówić na konsultację z geriatrą w enel-med?
Wizytę można umówić za pomocą aplikacji mobilnej, poprzez system rezerwacji online oraz telefonicznie dzwoniąc na naszą infolinię.
- Kiedy należy umówić się na wizytę do geriatry?
Z lekarzem geriatrą powinni skonsultować się pacjenci po 65. roku życia, którzy cierpią na schorzenia kardiologiczne, pulmonologiczne, metaboliczne, endokrynologiczne, gastrologiczne, osteoporozę lub wykazują zaburzenia odżywienia. Do geriatry powinni udać się również seniorzy skarżący się na różnorodne, często trudne do określenia dolegliwości; osoby leczące się z powodu więcej niż jednej choroby, które zauważyły u siebie zaburzenia pamięci, a także osoby po ciężkiej chorobie i długiej hospitalizacji. Warto także skonsultować się z geriatrą, jeśli osoba starsza staje się coraz mniej samodzielna i pojawiają się np. pierwsze oznaki demencji.
- Jak wygląda wizyta u geriatry?
Pierwsze wizyta u geriatry pozwala lekarzowi poznać pacjenta i jego najważniejsze problemy. Pacjent ma okazję poznać lekarza, który być może będzie opiekował się nim przez wiele lat. Pacjent powinien zabrać ze sobą całą dotychczasową dokumentację medyczną, w tym wypisy ze szpitala – nawet jeśli dokumentów jest bardzo dużo. Pacjent powinien wiedzieć jakie leki przyjmuje, nie wyłączając z tego leków nasennych, uspokajających czy przeciwbólowych wydawanych bez recepty. Jeśli chory prowadzi, np. dzienniczek cukrzyka lub dzienniczek do pomiaru ciśnienia, także powinien je ze sobą zabrać. Jeśli senior zmaga się z zanikami pamięci, warto, aby towarzyszył mu opiekun, który najczęściej zajmuje się chorym.
Lekarz geriatra przeprowadzi wywiad lekarski i zrobi podstawowe badania w celu oceny stanu seniora oraz postawi wstępną diagnozę. Lekarz zinterpretuje wyniki badań, przepisze odpowiednie leki, mające na celu skoordynowanie farmakoterapii – zwłaszcza gdy pacjent leczony jest jednocześnie na kilka dolegliwości. Może skierować na leczenie sanatoryjne lub uzdrowiskowe. Geriatra współpracuje ze specjalistami i instytucjami, które opiekują się osobami starszymi cierpiącymi na nieuleczalne choroby. W razie potrzeby, w celu profilaktycznym lub diagnostycznym, zleci badania laboratoryjne i obrazowe.
- Jakie badania może zlecić lub przeprowadzić geriatra?
- Badania laboratoryjne krwi,
- Badania moczu,
- Badania mikrobiologiczne (posiewy),
- Badanie elektrokardiograficzne (EKG),
- Badanie ultrasonograficzne (USG) – nieinwazyjne badanie obrazowe wykorzystujące zjawisko odbicia fali ultradźwiękowej, które pozwala na uwidocznienie struktur poszczególnych narządów wewnątrz ciała człowieka,
- Badania radiologiczne (RTG) – badanie obrazowe wykorzystujące promienie rentgenowskie, dzięki któremu można uzyskać obraz narządów wewnętrznych.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.