Opis specjalizacji
Hematologia to dziedzina medycyny, w ramach której diagnozuje się i leczy choroby krwi oraz układu krwiotwórczego. Na konsultacje z doświadczonym hematologiem zapraszamy do oddziałów medycznych enel-med w Warszawie oraz Wrocławiu.
Hematologia jest dziedziną medycyny zajmującą się funkcjonowaniem krwi oraz układu krwiotwórczego. Krew odgrywa bardzo ważną rolę w ludzkim organizmie, zajmując się transportem tlenu oraz wszystkich niezbędnych składników do każdej tkanki i każdego narządu.
Hematolog – kiedy zgłosić się do lekarza?
Do specjalisty z zakresu hematologii powinny zgłosić się osoby, u których laboratoryjne badanie krwi daje nieprawidłowe wyniki. Czasem w takich sytuacjach do hematologa kieruje lekarz internista czy inny specjalista. Pod stałą opieką hematologa muszą znajdować się także osoby z przewlekłymi schorzeniami układu krwiotwórczego oraz krwi.
Hematolog – jakie objawy powinny zaniepokoić?
Hematolog jest lekarzem, do którego należy zgłosić się w sytuacji występowania takich objawów, jak:
- przewlekłe zmęczenie, senność,
- bladość skóry, błon śluzowych i warg,
- wypadanie włosów,
- łamliwość paznokci,
- nadżerki błon śluzowych,
- problemy z krzepnięciem krwi,
- skłonność do tworzenia się siniaków i krwiaków,
- krwawienia z dziąseł i błon śluzowych,
- utrata masy ciała,
- podatność na infekcje i przeziębienia,
- powiększenie węzłów chłonnych.
Choć niektóre z tych objawów w pierwszej chwili trudno połączyć z zaburzeniami o charakterze hematologicznym, mogą one mieć takie właśnie podłoże.
Hematolog – jak przebiega wizyta?
Wizyta u specjalisty z zakresu hematologii rozpoczyna się zawsze od wywiadu z pacjentem. Lekarz pyta o występujące objawy, ich nasilenie, okoliczności pojawienia się, ale również o przebyte wcześniej choroby czy przyjmowane leki. Następnie zapoznaje się z dokumentacją medyczną pacjenta i przeprowadza badanie (np. obserwacja zmian skórnych czy nadżerek błon śluzowych). W zdecydowanej większości przypadków do postawienia diagnozy konieczne jest jednak wykonanie ogólnych oraz specjalistycznych badań krwi, uzupełnionych niekiedy o badania obrazowe.
Hematolog – jakie choroby diagnozuje?
Wśród chorób, które diagnozuje specjalista z zakresu hematologii znajduje się między innymi:
- niedokrwistość hemolityczna,
- niedokrwistość megaloblastyczna,
- nadkrwistość,
- skazy krwotoczne (płytkowe, naczyniowe, osoczowe),
- chłoniaki,
- białaczki limfatyczne i szpikowe,
- ziarnica złośliwa,
- szpiczak plazmocytowy.
W przypadku chorób nowotworowych w diagnostykę włączeni są również inni specjaliści, np. onkolog.
Hematolog – co po wizycie?
Po wizycie u hematologa należy wykonać wszystkie jego zalecenia – zgłosić się na badania, do innego specjalisty czy na leczenie szpitalne. Niektóre choroby krwi leczy się farmakologicznie, w innych – duże znaczenie ma np. odpowiednia dieta. Część schorzeń, zwłaszcza nowotworowych, wymaga jednak specjalistycznego leczenia składającego się np. z przeszczepu szpiku czy chemioterapii.
Hematolog – gdzie przyjmuje?
Na konsultacje z doświadczonym hematologiem zapraszamy do placówek enel-med w Warszawie i we Wrocławiu.
FAQ
1. Jakie badania laboratoryjne może zlecić lekarz hematolog?
Głównym badaniem zlecanym przez hematologa są badania laboratoryjne krwi – morfologia, rozmaz krwi obwodowej, żelazo, ferrytyna, TIBC w surowicy, liczba retikulocytów, bilirubina całkowita i bezpośrednia w surowicy, kreatynina w surowicy, fibrynogen, CRP, odczyn lateksowy RF.
2. Jakie inne badania mogą być wykonane w diagnostyce chorób krwi?
W diagnostyce chorób hematologicznych zastosowanie znajduje m.in. USG jamy brzusznej, USG węzłów chłonnych, biopsja węzłów chłonnych, biopsja szpiku kostnego oraz RTG klatki piersiowej.
3. Jak zapisać się na wizytę u hematologa?
Na konsultację z hematologiem w oddziałach enel-med można zapisać się poprzez aplikację mobilną, system online lub telefonicznie przez nasze Call Center.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.