ODDZIAŁY
Opis badania
Kolonoskopia to badanie endoskopowe jelita grubego. Wykonuje się je przy użyciu giętkiego endoskopu zakończonego miniaturową kamerą, dzięki czemu możliwe jest oglądanie jelita od środka i wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości. Kolonoskopię można wykonać w oddziałach Enel-Med w Warszawie, Łodzi i Gdańsku.
Kolonoskopia to podstawowe badanie jelita grubego. Wykonywane jest przy pomocy elastycznego, giętkiego aparatu, zwanego kolonoskopem, zakończonego miniaturową kamerą. Wprowadza się go przez odbyt do oczyszczonego wcześniej jelita grubego i przesuwa w kierunku ujścia jelita cienkiego. Kolonoskopia ma charakter diagnostyczny, oraz umożliwia pobranie w trakcie badania wycinków ze zmian patologicznych do badania histopatologicznego. W przypadku znalezienia polipów są one usuwane za pomocą pętli wprowadzanej przez kolonoskop i odzyskiwane do badania histopatologicznego.
Kolonoskopia – wskazania
Kolonoskopia wykonywana jest u pacjentów, u których występują objawy w postaci:
- bólu brzucha o nieustalonym pochodzeniu,
- przewlekłej biegunki i/lub zaparć,
- obecności krwi/śluzu w kale,
- nagłej zmiany rytmu wypróżnień,
- nagłej utraty masy ciała
- jako badanie przesiewowe u pacjentów bezobjawowych po 50 roku życia ( po ukończeniu 40 roku życia u pacjentów, u których rodziców lub rodzeństwa rozpoznano raka jelita grubego)
Kolonoskopia – przeciwwskazania
Wśród przeciwwskazań do wykonywania kolonoskopii znajdują się:
- zapalenie jelita grubego o ciężkim przebiegu,
- podejrzenie zapalenia otrzewnej,
- podejrzenie perforacji przewodu pokarmowego,
- niedawno przebyty zawał serca,
- ostra niewydolność serca,
- nieustabilizowane choroby płuc,
- duży tętniak aorty brzusznej
- ciąża ( II i III trymestr )
Kolonoskopia – przygotowania
Przygotowanie do kolonoskopii obejmuje wyeliminowanie z diety przez 5 dni przed badaniem owoców i warzyw pestkowych tj. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek, malin oraz pestek, siemienia lnianego, maku a także ziarnistego/ciemnego pieczywa. Na 2 dni przed badaniem nie spożywamy tłustego mięsa i wędlin, surowych owoców i warzyw, kasz, ciemnego pieczywa. W tym czasie możemy spożywać chude wędliny, jajka, gotowane mięso ryb i kurczaka, buliony, kisiele, kleiki, ryż, białe pieczywo oraz klarowne płyny ( woda niegazowana, herbata, kawa bez mleka ). Konieczne jest również przyjęcie środka przeczyszczającego w celu oczyszczenie jelita ( dzień przed badaniem lub w dniu badania w zależności od godziny umówionej kolonoskopii) i od tego momentu zaprzestanie spożywania jakichkolwiek posiłków.
Kolonoskopia – jak przebiega?
Kolonoskopia z pewnością nie jest przyjemnym badaniem, któremu towarzyszy wzdęcie brzucha ( w czasie badania podawane jest powietrze do wnętrza jelita ), parcie na stolec, ucisk w jamie brzusznej. Dolegliwości te można zminimalizować przeprowadzając badanie w znieczuleniu – analgosedacji wykonywanej przez anestezjologa.
Analgosedacja (krótkie znieczulenie dożylne) polega na podaniu pacjentowi leków uspokajających i przeciwbólowych, najczęściej drogą dożylną. Krótkotrwale znoszą one czucie bólu i wywołują płytki sen. Po podaniu leków można poczuć się sennym. W zależności od poziomu sedacji można rozmawiać i współpracować z personelem lub po prostu zasnąć, ale nie tak głęboko, jak podczas znieczulenia ogólnego. Niezależnie od poziomu sedacji często nie pamięta się okresu okołoozabiegowego.
Kolonoskopia wykonywana jest w pozycji leżącej – pacjent kładzie się na lewym boku, z nogami zgiętymi w kolanach i przyciągniętymi do brzucha. Lekarz wprowadza endoskop poprzez odbyt i ogląda całe jelito grube, a niekiedy także końcowy odcinek jelita cienkiego. Wnętrze jelita jest widoczne w powiększeniu na monitorze. W przypadku stwierdzenia zmian patologicznych pobierane są wycinki za pomocą kleszczyków biopsyjnych, a przy znalezieniu polipów usuwa się je za pomocą specjalnej pętli. W zależności od indywidualnego przypadku kolonoskopia trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.
Kolonoskopia – bezpieczeństwo.
Kolonoskopia jest badaniem bezpiecznym, choć jego powodzenie oraz pełne bezpieczeństwo nie mogą być zagwarantowane przez żadnego lekarza. Powikłania występują niezmiernie rzadko. Najpoważniejsze z nich, czyli perforacja (przedziurawienie ściany jelita) lub krwawienie mogą wymagać natychmiastowego lub pilnego leczenia operacyjnego. Jeśli jakikolwiek objaw zaniepokoi Państwa lub lekarza wykonującego kolonoskopię będziecie państwo zbadani i jeśli zajdzie taka potrzeba skierowani do szpitala.
Pobierz w PDF- przygotowanie do badania
FAQ
1. W których oddziałach enel-med można wykonać kolonoskopię ze znieczuleniem?
enel-med oferuje możliwość wykonania kolonoskopii ze znieczuleniem w oddziałach:
Warszawa Postępu, Warszaw Ursus, Warszawa Zacisze, Łódź Manufaktura i Gdańsk Grunwaldzka.
We wszystkich oddziałach można wykonać badanie komercyjnie (odpłatnie) oraz bezpłatne badanie kolonoskopii ze znieczuleniem w ramach Programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego (Więcej informacji: przesiewowe.enel.pl).
Kolonoskopię ze znieczuleniem w ramach NFZ ze skierowaniem można wykonać w oddziałach enel-med: Warszawa Ursus, Warszawa Postępu i Warszawa Zacisze.
2. Czy jeśli wykonuję kolonoskopię prywatnie, potrzebuję skierowania?
Nie, w oddziałach enel-med zarówno badanie kolonoskopii komercyjnie (odpłatnie) jak i badanie kolonoskopii w ramach Programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego można wykonać bez konieczności okazywania skierowania.
Jeśli chcesz wykonać badanie kolonoskopii w ramach NFZ musisz posiadać skierowanie od Lekarza POZ.
3. W jaki sposób mogę zapisać się na badanie?
Aby umówić się na badanie komercyjnie lub refundowane przez NFZ wypełnij poniższy formularz online lub skontaktuj się z nami telefonicznie, dzwoniąc pod numer: 22 23 07 007.
Wstępną kwalifikację do badania kolonoskopii w ramach Programu Badań Przesiewowych można wykonać wypełniając ankietę na stronie: przesiewowe.enel.pl lub dzwoniąc pod numer: 22 431 35 53
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.