ODDZIAŁY
Opis specjalizacji
Okulista dziecięcy to lekarz, który specjalizuje się w diagnostyce, leczeniu i profilaktyce wad oraz chorób narządu wzroku u dzieci i młodzieży do 18. roku życia. W ramach swojej specjalizacji wykonuje diagnostyczne badania wzroku, w tym sprawdzanie ostrości widzenia, badanie dna oka czy pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Okulista dziecięcy leczy wady refrakcji u najmłodszych pacjentów, infekcje oczu, prowadzi terapię wzrokową, a także wykonuje drobne zabiegi chirurgiczne, np. usunięcie ciała obcego z gałki ocznej.
Wady wzroku i choroby oczu niewykryte oraz nieskorygowane we wczesnym dzieciństwie mogą skutkować kłopotami z widzeniem przez całe życie. Z tego względu warto regularnie badać wzrok już od najmłodszych lat. Na konsultacje z doświadczonymi okulistami dziecięcymi zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce.
Konsultacja okulistyczna dla dziecka – kiedy zgłosić się do lekarza?
Pierwsze badanie wzroku wykonuje się u dziecka od razu po narodzinach. Jeśli nie wykryje ono niczego niepokojącego, a dziecko rozwija się prawidłowo, kolejne profilaktyczne wizyty u okulisty dziecięcego należy odbywać raz w roku (maksymalnie co dwa lata). Ponadto do lekarza należy zgłosić się niezwłocznie, jeżeli dziecko doznało urazu gałki ocznej, rodzice zauważą u pociechy jakiekolwiek niepokojące objawy lub samo się na nie skarży. Wczesne wykrywanie zaburzeń i schorzeń w obrębie narządu wzroku jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka, pozwala także uniknąć poważniejszych komplikacji i szybko wprowadzić odpowiednie działania prewencyjne.
Okulistyka dziecięca – wskazania do konsultacji u specjalisty
Wśród objawów, które powinny skłonić do wizyty u okulisty dziecięcego, znajdują się między innymi:
- nienawiązywanie kontaktu wzrokowego z otoczeniem przez noworodka,
- asymetryczne ruchy źrenic,
- brak reakcji na światło,
- częste mrużenie i przecieranie oczu,
- zaczerwienienie i podrażnienie oczu,
- częste łzawienie,
- przysuwanie przedmiotów blisko twarzy, by je obejrzeć,
- problemy z rozpoznawaniem kolorów,
- problemy z nauką czytania,
- niestaranne pisanie.
Okulista dziecięcy – przebieg wizyty
Wizyta u okulisty dziecięcego rozpoczyna się od wywiadu z rodzicami i pacjentem (o ile dziecko jest w takim wieku, że potrafi już odpowiadać na pytania). Kluczem do postawienia diagnozy są jednak specjalistyczne badania okulistyczne. Po podaniu kropli rozszerzających źrenice i rozluźniających mięśnie w oku przeprowadzane jest badanie przedniego i tylnego odcinka oka w lampie szczelinowej. W zależności od indywidualnych potrzeb okulista dziecięcy może również zlecić wykonanie: badania OCT, badania widzenia barw, pomiar ciśnienia gałki ocznej, gonioskopię, keratometrię, komputerowe badanie wad refrakcji czy test Schirmera. W przypadku zlecenia przez lekarza dodatkowych badań wymagane jest umówienie odrębnej wizyty.
Choroby i wady wzroku u dzieci, które leczy okulista
Wśród chorób diagnozowanych przez okulistę dziecięcego znajdują się między innymi:
- zez,
- krótkowzroczność,
- dalekowzroczność,
- astygmatyzm,
- retinopatia wcześniaków,
- zapalenie spojówek.
Zalecenia po wizycie u okulisty dziecięcego
Leczenie chorób i wad wzroku najczęściej opiera się na noszeniu dobranych do indywidualnych potrzeb dziecka okularów korekcyjnych. Zajmuje się tym optometrysta. Niekiedy mali pacjenci muszą także stosować zalecone przez specjalistę krople do oczu. W leczeniu chorób oczu i wad wzroku u dzieci oraz młodzieży wykonuje się także nowoczesne zabiegi chirurgii okulistycznej — wszystko zależy od stopnia nasilenia objawów i wybranego sposobu terapii. Należy również pamiętać o zaleconych wizytach kontrolnych, pozwalających sprawdzić skuteczność leczenia.
Okulista dziecięcy – gdzie umówić wizytę
Z usług okulisty dziecięcego enel-med możesz skorzystać w różnych miastach Polski:
FAQ
1. Kiedy iść z dzieckiem do lekarza okulisty?
Do lekarza okulisty z dzieckiem należy udać się, jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy sugerujące problemy z widzeniem, takie jak: częste mrużenie oczu, trudności w skupianiu wzroku, zez, skarżenie się na bóle głowy czy szybkie męczenie podczas czytania lub oglądania telewizji. Poza tym zaleca się także coroczne kontrolne badania wzroku u dzieci, aby wykluczyć lub wcześniej znaleźć ewentualne problemy z prawidłowym widzeniem.
2. Jak przygotować dziecko do badania wzroku?
Przed wizytą w gabinecie okulisty warto porozmawiać z dzieckiem o tym, czego może się spodziewać podczas badania. Wyjaśnij, że lekarz będzie sprawdzał jego oczy, że służy to jego zdrowiu oraz że nie będzie bolesne. Po wejściu do gabinetu wspieraj malucha emocjonalnie, bądź spokojny i zachęcaj go do współpracy z lekarzem. Twoje wspierające podejście może znacząco wpłynąć na komfort i postrzeganie wizyty przez dziecko.
3. Jak wygląda wizyta u okulisty z dzieckiem?
Podczas konsultacji u okulisty dziecięcego najpierw zostanie przeprowadzony szczegółowy wywiad dotyczący obserwowanych objawów i historii zdrowia oczu oraz ogólne badanie wzroku. Następnie lekarz, w zależności od wskazań, może wykonać szczegółową diagnostykę, w tym sprawdzenie ostrości widzenia, badanie dna oka oraz ewentualne badania dodatkowe, takie jak pomiar siły soczewki czy ocenę pola widzenia.
4. Jak przygotować się do wizyty u okulisty dziecięcego?
Należy pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentacji medycznej dziecka, a w przypadku noworodków – również karty ciąży.
5. Jak zarezerwować wizytę u okulisty dziecięcego?
Wizytę w wybranym oddziale enel-med możesz umówić wygodnie przez aplikację mobilną, system online lub za pośrednictwem infolinii.
6. Czy badania wykonywane przez okulistę dziecięcego są bolesne?
Nie, badania okulistyczne nie są bolesne, ale mogą wywoływać u małych pacjentów dyskomfort, zwłaszcza że wiele z nich wymaga pozostawania przez chwilę w bezruchu albo ograniczenia mrugania. Dlatego tak ważna jest chęć współpracy z lekarzem zarówno ze strony rodziców, jak i dziecka.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.