ODDZIAŁY
Opis specjalizacji
Ortopeda dziecięcy to lekarz, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem urazów oraz chorób układu ruchu u dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Na konsultacje z doświadczonymi specjalistami ortopedii dziecięcej zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce!
Ortopedia dziecięca to dziedzina medycyny, w ramach której diagnozuje się i leczy wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w budowie oraz funkcjonowaniu układu ruchu u dzieci i młodzieży. Część z nich może mieć charakter wrodzony, inne są skutkiem powikłań okołoporodowych, jeszcze inne bywają wywołane przez szeroko rozumiany niezdrowy tryb życia – nadwagę, niedobór aktywności fizycznej, szkodliwe nawyki (np. noszenie plecaka szkolnego na jednym ramieniu).
Ortopedia dziecięca – kiedy zgłosić się do lekarza?
Do ortopedy dziecięcego należy się zgłosić, jeżeli u dziecka występuje podejrzenie wad wrodzonych układu ruchu lub rozwijają się one np. na skutek powikłań okołoporodowych. Konsultacja ze specjalistą ortopedii dziecięcej jest ważnym elementem systematycznych bilansów zdrowotnych dziecka – należy zgłaszać się na nią za każdym razem, gdy zleci to pediatra. Oczywiście ortopeda dziecięcy pomaga również starszym dzieciom i młodzieży, u których występują jakiekolwiek niepokojące objawy ze strony układu ruchu, a także w przypadku urazów.
Ortopeda dziecięcy – jakie objawy powinny zaniepokoić?
Wśród objawów, które powinny skłonić do wizyty u ortopedy dziecięcego, znajdują się:
- bóle kręgosłupa,
- widoczne skrzywienia kręgosłupa,
- widoczne nieprawidłowości w budowie kończyn górnych lub dolnych,
- koślawość kolan,
- bóle i opuchlizna stawów,
- bóle mięśni i ścięgien,
- stany po urazach nagłych (skręcenia, stłuczenia, zwichnięcia, złamania).
Ortopedia dziecięca – jak przebiega wizyta?
Wizyta u ortopedy dziecięcego zaczyna się od szczegółowego wywiadu lekarskiego – specjalista rozmawia z rodzicami albo bezpośrednio z dzieckiem, o ile jego wiek pozwala mu odpowiadać na pytania. Lekarz pyta o występujące objawy, przebyte wcześniej choroby, urazy i styl życia dziecka, a także zapoznaje się z dokumentacją medyczną. Może również wykonać standardowe badanie przedmiotowe i testy funkcjonalne – do postawienia diagnozy potrzebne są jednak zazwyczaj badania obrazowe (USG, RTG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa). Podczas wizyty ortopeda dziecięcy może również założyć lub zdjąć dziecku opatrunek, nauczyć nakładania ortezy, wykonać iniekcję dostawową leku przeciwbólowego itp.
Ortopeda dziecięcy – jakie choroby diagnozuje?
Do najczęściej diagnozowanych przez specjalistę ortopedii dziecięcej schorzeń zalicza się:
- dysplazję stawów biodrowych u noworodków,
- kręcz karku,
- wady postawy (lordozę, skoliozę, kifozę),
- stopę końsko-szpotawą,
- kolana szpotawe,
- kolana koślawe,
- płaskostopie,
- złamania zmęczeniowe,
- urazy o charakterze nagłym (pęknięcia kości, skręcenie stawu skokowego, naderwanie ścięgna Achillesa).
Ortopedia dziecięca – co po wizycie?
Po wizycie u ortopedy dziecięcego należy wykonać wszystkie zlecone badania, a następnie – wdrożyć zaplanowane leczenie. Może obejmować ono stosowanie miejscowych maści i żeli, iniekcje dostawowe, stosowanie wkładek ortopedycznych czy specjalnych ortez, a także dopasowaną do potrzeb fizjoterapię. W przypadku niektórych chorób i urazów konieczne są zabiegi operacyjne w trybie szpitalnym.
FAQ
- Czy na konsultacje z ortopedą dziecięcym konieczne jest skierowanie?
Nie, w naszych oddziałach konsultacje z ortopedą dziecięcym można odbyć bez konieczności posiadania skierowania.
- Gdzie przyjmuje ortopeda dziecięcy?
Na konsultacje z doświadczonymi specjalistami ortopedii dziecięcej zapraszamy do oddziałów enel-med m.in. w Warszawie, Łodzi i Poznaniu.
- Jak zapisać się na wizytę?
Na wizytę można zapisać się przez aplikację mobilną, system online oraz telefonicznie, dzwoniąc na nasze Call Center.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.