Opis badania
Pachymetria to inaczej badanie grubości rogówki oka. Pomaga ono określić rzeczywisty poziom ciśnienia wewnątrzgałkowego. Pachymetria jest bardzo ważnym badaniem m.in. w diagnostyce jaskry. Wykonać ją można w oddziałach enel-med.
Pachymetria, czyli pomiar grubości rogówki, to jedno z podstawowych badań w diagnostyce jaskry. Wykonuje się je u pacjentów w celu określenia rzeczywistych wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego. Może być ono bowiem mylnie zawyżone lub zaniżone z powodu niestandardowych wartości grubości rogówki u poszczególnych pacjentów.
Pachymetria – wskazania
Badanie grubości rogówki wykonuje się u pacjentów:
- z podejrzeniem jaskry,
- z podejrzeniem nadciśnienia ocznego,
- przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi w obrębie rogówki,
- z podejrzeniem stożka rogówki i innych schorzeń rogówki.
Obecnie badanie najczęściej jest wykonywane w oparciu o pomiary optyczne. Dzięki temu jest badaniem nieinwazyjnym i można je wykonywać tak często, jak tylko jest to potrzebne.
Pachymetria oka – przeciwwskazania
Nie ma żadnych bezwzględnych przeciwwskazań do badania grubości rogówki. Można je wykonywać u osób młodszych i starszych, kobiet w ciąży, seniorów, a nawet współpracujących kilkulatków. Oczywiście dla pełni bezpieczeństwa należy wcześniej poinformować personel o przebytych urazach i chorobach oczu, ewentualnych operacjach, uczuleniach na składniki kropel do oczu itp.
Badanie grubości rogówki – jak się przygotować?
Nie ma szczególnych wymagań jeśli chodzi o przygotowanie do pachymetrii. Przed badaniem można normalnie jeść i pić, przyjmować leki, może być ono wykonane o każdej porze dnia. Do badania należy przystąpić bez okularów oraz soczewek kontaktowych. Warto mieć ze sobą wcześniejszą dokumentację medyczną.
Pachymetria – normy i przebieg
Badanie grubości rogówki wykonuje się przy pomocy urządzenia zwanego pachymetrem z wykorzystaniem jednej z dwóch metod: bezkontaktowej – optycznej lub kontaktowej -ultrasonograficznej. W przypadku częściej wykorzystywanej metody optycznej, pomiar jest całkowicie bezinwazyjny, dokonywany przez odpowiednie, stacjonarne urządzenie, w pozycji siedzącej pacjenta. Urządzenia te zazwyczaj wykonują jednoczesny pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego metodą bezkontaktową air- puff podając skorygowany wynik. Natomiast przed wykonaniem kontaktowej pachymetri ultrasonograficznej do oczu aplikowane są krople znieczulające. Wykonujący badanie lekarz przykłada do każdego z oczu specjalną głowicę, która kilkukrotnie mierzy grubość rogówki. Badanie można wykonać w każdej pozycji ciała pacjenta, a co za tym idzie, również u małych dzieci.
Wyniki pachymetrii dostępne są natychmiast, często razem z wyliczoną dla każdego oka ostateczną wartością ciśnienia wewnątrzgałkowego. Prawidłowa grubość rogówki u osób rasy białej (w centralnej części – grubość rogówki zwiększa się bowiem ku obwodowi) wynosi 545 μm (+/- 40 μm).
FAQ
1. W jaki sposób umówić się na badanie pachymetrii?
Na badanie pachymetrii można zapisać się drogą telefoniczną – przez nasze Call Center lub za pomocą aplikacji mobilnej. Można również wypełnić poniższy formularz kontaktowy – nasz konsultant oddzwoni na podany numer.
2. Czy badanie pachymetrii boli ?
Badanie pachymetrii jest nieinwazyjne, bezkontaktowe i całkowicie bezbolesne.
3. Jak często można powtarzać badanie pachymetrii?
Nie ma żadnych ograniczeń co do częstości wykonywania badania i można je powtarzać wielokrotnie w zależności od potrzeb i zaleceń lekarza okulisty.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.