Opis badania
Perymetria, znana również jako progowe badanie pola widzenia, jest diagnostyczną procedurą mającą na celu ocenę zdolności pacjenta do wykrywania obiektów znajdujących się w różnych obszarach pola widzenia. To badanie jest istotne w identyfikacji deficytów w polu widzenia, co może wynikać z różnych schorzeń oczu, uszkodzenia siatkówki i nerwu wzrokowego lub obszarów mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie wzrokowe.
Badanie Perymetrii (progowego badania pola widzenia) – wskazania:
- Podejrzenie jaskry i identyfikacja wczesnych ubytków w polu widzenia
- Neuropatia wzrokowa (uszkodzenie nerwu wzrokowego) np. toksyczna lub pourazowa
- Choroby dystroficzne siatkówki np. zwyrodnienie barwnikowe
- Choroby neurologiczne np. guzy ośrodkowego układu nerwowego
- Monitorowanie leczenia – badanie perymetrii przede wszystkim stosowane jest w celu monitorowania skuteczności leczenia jask
- Medycyna Pracy – ocena zdolności do wykonywania zawodów kwalifikowanych np. w transporcie, użyciu maszyn w ruchu.
Badanie Perymetrii (progowego badania pola widzenia) – przeciwskazania:
Badanie Perymetrii jest dokładną, bezpieczną i nieinwazyjną metodą badania. Wymaga ono jednak od Pacjenta dobrej współpracy : uwagi, skupienia oraz zaangażowania w udzielaniu odpowiedzi na bodźce wzrokowe. Jest badaniem wykazującym tak zwany efekt nauki i zdarza się, że wymaga powtarzania, kiedy wynik jest mało wiarygodny. Nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonywania – może być przeprowadzane u osób w każdym wieku, u dzieci i seniorów, również u osób ze współistniejącymi chorobami (także wzroku), u kobiet w ciąży i w okresie karmienia. Możliwe jest jego wielokrotne powtarzanie.
Badanie Perymetrii (progowego badania pola widzenia) – jak się przygotować?
Badanie Perymetrii nie wymaga od pacjenta żadnych specjalnych przygotowań – można przed nim jeść i pić, przyjmować leki, badanie może być wykonane o każdej porze dnia.
Badanie Perymetrii (progowego badania pola widzenia) – jak przebiega ?
Do przeprowadzenia perymetrii wykorzystuje się specjalne urządzenia, takie jak perymetr statyczny lub kinetyczny. Perymetr statyczny prezentuje punkty świetlne w różnych miejscach pola widzenia, podczas gdy perymetr kinetyczny prezentuje obiekty w ruchu. Podczas badania pacjent jest proszony o skierowanie wzroku na stały punkt centralny. Następnie prezentowane są bodźce świetlne w różnych miejscach pola widzenia. Zadaniem Pacjenta jest sygnalizacja postrzeganych bodźców za pomocą naciśnięcia przycisku joystika. Badanie jednego oka trwa zazwyczaj około 5-10 minut.
FAQ
1. Jak zapisać się na badanie Perymetrii (progowego badania pola widzenia)?
Na badanie Perymetrii można zapisać się przez telefon – dzwoniąc na Call Center (22 23 07 007) lub za pomocą aplikacji mobilnej. Można również wypełnić poniższy formularz kontaktowy – nasz konsultant oddzwoni na podany numer.
2. Czy badanie Perymetrii (progowego badania pola widzenia) boli?
Badanie Perymetrii jest nieinwazyjne, bezkontaktowe i całkowicie bezbolesne.
3. Jak często można powtarzać badanie Perymetrii (progowego badania pola widzenia)?
Nie ma żadnych ograniczeń co do częstości wykonywania badania i można je powtarzać w zależności od potrzeb. W przypadku występowania chorób przewlekłych częstotliwość badań jest ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta, przez lekarza okulistę.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.