Opis badania
Dolny odcinek kręgosłupa jest szczególnie narażony na przeciążenia i urazy. To właśnie w tej części pleców najczęściej pojawiają się dolegliwości bólowe. Aby zdiagnozować ich przyczynę, wykonuje się m.in. rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego – badanie obrazowe z dużą precyzją uwidaczniające struktury układu mięśniowo-szkieletowego. Na badanie rezonansem magnetycznym możesz umówić się w oddziałach enel-med w całej Polsce!
Kręgi kręgosłupa lędźwiowego w badaniach diagnostycznych oznaczane są jako odcinek L-S. Jest to pięć kręgów sąsiadujących z elementami kręgosłupa piersiowego i krzyżowego. Ich struktury można obrazować za pomocą wielu badań diagnostycznych – zdjęcia rentgenowskiego (RTG), tomografii komputerowej, czy rezonansu magnetycznego (RM, MR, MRI). Ostatnia z wymienionych metod bazuje na właściwościach silnego pola magnetycznego i fal radiowych – pacjent nie jest narażany na działanie promieniowania jonizującego wytwarzanego podczas tomografii czy RTG ( zdjęcia rentgenowskiego).
Rezonans kręgosłupa lędźwiowego – wskazania do diagnostyki
Dokuczliwe objawy kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego zwykle wynikają z jego przeciążenia. Najbardziej narażone na schorzenia tej części ciała są osoby prowadzące siedzący tryb życia oraz zapominające o właściwej ergonomii ruchów podczas podnoszenia ciężarów. Ponadto niekiedy diagnozowane są zmiany chorobowe, niemające charakteru przeciążeniowego.
Wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego kręgosłupa lędźwiowego to wszelkie dolegliwości w obrębie dolnego odcinka pleców:
- ból w odcinku lędźwiowym, a także promieniujący o różnym nasileniu,
- symptomy rwy kulszowej,
- uczucie sztywności,
- mrowienie, zaburzenia czucia, przykurcze mięśni, także w obrębie kończyn dolnych;
- wady postawy.
Wykonuje się rezonans magnetyczny także przy podejrzeniu urazów mechanicznych, czy schorzeń tkanek miękkich (mięśni, więzadeł itp.), chociaż zwykle nie jest to badanie pierwszego wyboru przy urazach. Z tej metody diagnostyki obrazowej korzysta się także w celu monitorowania postępu schorzeń i kontroli prowadzonego leczenia, np. stopnia zaawansowania zmian zwyrodnieniowych, czy przebiegu stwardnienia rozsianego.
Co można wykryć na podstawie badania?
Rezonans kręgosłupa to badanie, które pozwala wykryć schorzenia, takie jak m.in.:
- zmiany zwyrodnieniowe;
- zmiany degeneracyjne krążków międzykręgowych, trzonów kręgowych, stawów;
- urazy mechaniczne;
- patologiczne zwężenie i przesunięcie kanału kręgowego, kręgozmyk;
- krwawienie do rdzenia;
- choroby rdzenia kręgowego, np. jamistość, przepuklina;
- zmiany niedokrwienne;
- zmiany demielinizacyjne;
- zmiany nowotworowe;
- wady wrodzone i nabyte kręgosłupa;
- malformacje naczyniowe kanału kręgowego;
- zmiany zapalne.
Rezonans odcinka lędźwiowego kręgosłupa – przeciwwskazania
Jest to badanie nieinwazyjne, bezbolesne i obojętne dla zdrowia. Niemniej jednak istnieją również przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego. Należy do nich obecność metalowych lub elektrycznych urządzeń w ciele pacjenta. Nie wykonuje się badania MRI u osób, które mają np. rozrusznik serca, neurostymulatory, klipsy naczyniowe czy pompy insulinowe. Lekarza kierującego na badanie i specjalistę, który będzie je przeprowadzał należy poinformować również o obecności ewentualnych śrub ortopedycznych, czy implantów zębowych i słuchowych. W przypadku aparatu ortodontycznego należy przynieść zaświadczenie od ortodonty wskazujące, z jakiego materiału jest on wykonany. Rezonans w przeciwieństwie do RTG nie emituje szkodliwego dla płodu promieniowania jonizującego, ale bez wyraźnych wskazań nie przeprowadza się go w pierwszym trymestrze ciąży.
Badanie MRI kręgosłupa – przygotowanie do rezonansu
W celu podniesienia jakości uzyskiwanych obrazów niekiedy wskazane jest przeprowadzenie rezonansu magnetycznego z kontrastem. Wówczas nie wcześniej niż 30 dni przed badaniem należy oznaczyć stężenie kreatyniny w krwi. Jest to proste badanie laboratoryjne, które ocenia funkcje nerek. To ważny krok przygotowawczy, ponieważ nerki odpowiadają za filtrowanie środka kontrastującego i jego usuwanie z organizmu wraz z moczem.
W przypadku konieczności podania kontrastu na badanie należy zgłosić się na czczo. Jeśli nie jest on wskazany, można normalnie spożywać pokarmy. Ponadto na badanie warto przyjść w wygodnym ubraniu pozbawionym metalowych elementów, takich jak zamki, czy klamerki. Również ubrania wykonane z materiałów z metalicznymi nadrukami nie mogą zostać wprowadzone do tunelu aparatu. Zakładając odpowiedni, przewiewny strój nie trzeba będzie się rozbierać. Do pracowni rentgenowskiej nie można wnosić również przedmiotów osobistych, takich jak biżuteria, spinki do włosów, okulary, telefon itp. – należy zostawić je w szatni.
Rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego – przebieg badania
Jeśli ma zostać podany kontrast, procedura rozpoczyna się od jego iniekcji dożylnej. W przypadku pacjentów z klaustrofobią istnieje również możliwość wcześniejszego zapoznania się z pracownią i oswojenia z aparaturą. Następnie pacjent leży na specjalnym stole, który wsuwa się do tunelu aparatury. Podczas całego badania pacjent musi pozostać w bezruchu – pozwala to z dużą precyzją uwidocznić elementy układu ruchu. Jeśli pacjent poczuje się źle w trakcie badania, może porozumieć się z personelem medycznym dzięki mikrofonowi znajdującemu się w komorze.
Samo badanie trwa od 15 do 30 minut. Do tego należy doliczyć czas potrzebny na wypełnienie formularza informującego o stanie zdrowia, który pozwala na wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań.
FAQ
1. Czy do wykonania badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa lędźwiowego potrzebne jest skierowanie?
Jeśli chcesz wykonać badanie MR kręgosłupa lędźwiowego odpłatnie, skierowanie nie jest wymagane.
2. Czy rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego jest wykonywany na NFZ?
Oczywiście, rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego wykonujemy w ramach refundacji NFZ w Warszawie w oddziale Zacisze i Centrum, w Gdańsku w oddziale Grunwaldzka i w Katowicach w oddziale Ligocka.
3. Czy badanie MR kręgosłupa lędźwiowego jest wykonywane w aparacie otwartym?
W Centrum Medycznym enel-med nie posiadamy aparatów otwartych.
4. Jak zapisać się na rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego?
· Jeśli chcesz umówić się na badanie MR kręgosłupa lędźwiowego w ramach NFZ kliknij tutaj.
· Jeśli chcesz umówić się na odpłatne badanie MR kręgosłupa lędźwiowego kliknij tutaj.
5. Jaka jest cena badania MR kręgosłupa lędźwiowego?
Cenę badania MR kręgosłupa lędźwiowego możesz sprawdzić w naszym cenniku.
6. W jakiej formie otrzymam wynik badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa lędźwiowego?
Na wynik badania MR kręgosłupa lędźwiowego składa się płyta CD ze zdjęciami dostępna do odbioru od razu po wykonanym badaniu oraz opis dostępny po kliku dniach roboczych w aplikacji oraz systemie online enel-med.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.