
Opis badania
Szyja jest częścią ciała składającą się z tkanek o różnej gęstości. W ich ocenie bardzo dobrze sprawdza się rezonans magnetyczny, który pozwala z dużą precyzją uwidocznić elementy kostne, jak i różne struktury tkanek miękkich. Na Rezonans szyi można umówić się placówkach enel-med w całej Polsce!
Szyja jest zlokalizowana między czaszką a klatką piersiową. Jej tylna część zbudowana głównie z elementów kostnych i chrzęstnych (kręgosłup) odpowiada za utrzymanie głowy. W strukturach szyi wymienia się też liczne mięśnie, ścięgna i więzadła, które umożliwiają m.in. poruszanie głową, czy przyjmowanie i przełykanie pokarmów. Przez szyję przebiegają również liczne nerwy i naczynia krwionośne, a w jej wnętrzu znajdują się narządy ważne dla funkcjonowania organizmu.
Rezonans magnetyczny działa na zasadzie silnego pola magnetycznego i fal radiowych, które wprowadzają w ruch w atomy wodoru obecne w komórka. Fale emitowane w następstwie oddziaływania na ciało są wychwytywane przez specjalny rejestrator i zapisywane w formie obrazu. Co ważne, w ten sposób można obrazować wybraną partię ciała w kilku płaszczyznach, uzyskując bardzo dokładne wyniki.
Rezonans szyi – wskazania do MRI szyi
Badaniem najdokładniej obrazującym struktury wewnętrzne, w tym kostne, jest tomografia komputerowa (TK), natomiast najtańszym i powszechnie dostępnym – badanie rentgenowskie (RTG). W tych przypadkach wykorzystuje się jednak promieniowanie X (jonizujące), które w nadmiarze może negatywnie oddziaływać na zdrowie. Dlatego nie zaleca się częstego powtarzania badań RTG jak i nie zaleca się ich wykonywania u kobiet w ciąży. W diagnostyce szerokie zastosowanie znajduje zatem rezonans magnetyczny szyi, który cechuje się dokładnością w połączeniu z bezpieczeństwem – pole magnetyczne jest obojętne dla zdrowia.
Badanie rezonansem pozwala na zobrazowanie tkanek miękkich w tym struktur gardła i przestrzeni przygardłowej. Wskazaniem do jego wykonania jest podejrzenie zaburzeń w obrębie m.in. krtani, tarczycy oraz ślinianek, czy górnej części przełyku. Ponieważ metoda ta uwidacznia zarówno struktury naczyniowe, kostne i niektóre tkanki miękkie, pozwala na wykrycie wielu różnych zmian patologicznych. Podczas badania MR można wykryć m.in.:
- tętniaki;
- zmiany w obrębie gardła, krtani, głośni, ślinianek, tarczycy i węzłów chłonnych
- zarówno ogniska pierwotne zmian nowotworowych, jak i stopień ich naciekania na struktury sąsiednie czy przerzuty;
- choroby autoimmunologiczne
- miażdżycę tętnic szyjnych
Niekiedy, ze względu na dużą dokładność, badanie jest wykonywane jako uzupełnienie diagnostyki USG i tomografii komputerowej. Metoda ta jest komplementarna dla obu tych metod. Dzięki niej można z dużą dokładnością zaplanować zabieg chirurgiczny i zakres resekcji, jeśli jest ona wskazana. Badanie to jest wykonywane również w ramach kontroli prowadzonego leczenia i postępu wcześniej zdiagnozowanej choroby.
Rezonans magnetyczny szyi – przeciwwskazania
Przeciwwskazanie do wykonania rezonansu magnetycznego szyi stanowi obecność urządzeń elektronicznych i metalowych umieszczonych na stałe w ciele pacjenta. Przykładem są rozruszniki serca, neurostymulatory, czy pompy insulinowe. Względnym przeciwwskazaniem do badania RM jest też obecność implantów słuchowych czy zębowych, a także różnego rodzaju śrub ortopedycznych. Drobinki metalu mogą być zawarte również w tatuażach wykonanych przy użyciu metalicznych barwników. O wszystkich takich i podobnych czynnikach należy więc poinformować lekarza. Wskazane jest też posiadanie dokumentacji medycznej i zaświadczenia od lekarza (np. ortodonty w przypadku aparatu) dotyczącego rodzaju tworzywa, z jakiego wykonany jest dany element.
Zwykle można wykonać badanie rezonansem magnetycznym w ciąży, ale jeśli nie ma istotnych wskazań medycznych, lepiej unikać go w I trymestrze.
Rezonans szyi – przygotowanie do badania z kontrastem i bez
W celu podniesienia rzetelności wyników badania można podać kontrast (środek kontrastowy). Wówczas nie wcześniej niż 30 przed terminem należy oznaczyć poziom kreatyniny we krwi. Należy posiadać aktualny wynik badania – starsze nie są respektowane. Poza tym należy zadbać o odpowiednie ubranie. Nie może ono posiadać żadnych metalowych elementów – klamerek, cekin, zamków, guzików, a nawet metalicznych nadruków. Na wszelki wypadek do pracowni RM najlepiej zgłosić się bez makijażu czy stylizacji fryzury – kosmetyki mogą zawierać cząsteczki metalu.
Rezonans szyi – jak przebiega badanie MR szyi?
Na badanie należy zgłosić się przynajmniej kilka minut przed wyznaczoną godziną, tak aby zdążyć wypełnić formularz dotyczący stanu zdrowia. Jego celem jest głównie wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do badania obrazowego. Kolejno przystępuje się do podania środka kontrastującego (jeśli jest to wskazane).
W trakcie badania pacjent pozostaje w pozycji leżącej, w specjalnym tunelu. Trzeba pozostać w bezruchu – przede wszystkim należy oczywiście nie kręcić głową. Ze względu na dość duży hałas można zastosować zatyczki do uszu. Najczęściej cała procedura trwa 20-60 minut.
FAQ
1. Czy do wykonania badania rezonansu magnetycznego szyi potrzebne jest skierowanie?
Jeśli chcesz wykonać badanie MR szyi odpłatnie, skierowanie nie jest wymagane.
2. Czy rezonans magnetyczny szyi jest wykonywany na NFZ?
Czy rezonans magnetyczny szyi jest wykonywany na NFZ? Oczywiście, rezonans magnetyczny szyi wykonujemy w ramach refundacji NFZ w Warszawie w oddziale Zacisze i Centrum, w Gdańsku w oddziale Grunwaldzka i w Katowicach w oddziale Ligocka.
3. Czy badanie MR szyi jest wykonywane w aparacie otwartym?
W Centrum Medycznym enel-med nie posiadamy aparatów otwartych.
4. Jak zapisać się na rezonans magnetyczny szyi?
• Jeśli chcesz umówić się na badanie MR szyi w ramach NFZ kliknij tutaj.
• Jeśli chcesz umówić się na odpłatne badanie MR szyi kliknij tutaj.
5. Jaka jest cena badania MR szyi?
Cenę badania MR szyi możesz sprawdzić w naszym cenniku.
6. W jakiej formie otrzymam wynik badania rezonansu magnetycznego szyi?
Na wynik badania MR szyi składa się płyta CD ze zdjęciami dostępna do odbioru od razu po wykonanym badaniu oraz opis dostępny po kliku dniach roboczych w aplikacji oraz systemie online enel-med.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.