ODDZIAŁY
Opis badania
RTG ręki to podstawowe badanie pozwalające zobrazować struktury anatomiczne dłoni przede wszystkim tkankę kostną. Na RTG ręki wykonywane przez doświadczonych specjalistów przy użyciu nowoczesnego sprzętu zapraszamy do centrów medycznych enel-med w całej Polsce!
RTG ręki jest badaniem, podczas którego wykorzystuje się właściwości promieniowania rentgenowskiego, zwanego również promieniowaniem X. Emituje je aparat, przenika przez organizm i wchłaniają je tkanki ludzkiego ciała. Niektóre tkanki – np. kości – pochłaniają więcej promieniowania RTG niż inne tkanki, takie jak mięśnie czy narządy wewnętrzne. Dlatego kości są tak doskonale widoczne na zdjęciach RTG.
RTG ręki – wskazania
RTG ręki wykonuje się u pacjentów, u których występują objawy w postaci:
- bólu ręki,
- ograniczenia ruchomości ręki,
- obrzęku łokcia, nadgarstka, barku,
- zaburzeń czucia,
- osłabienia siły w ręce,
- dolegliwości bólowych palców,
- mrowienia ręki.
Prześwietlenie ręki, nadgarstka, przedramienia czy łokcia pozwala wykryć m.in. wady wrodzone kończyny górnej, zwichnięcia stawów, pęknięcia i złamania kości, zmiany reumatoidalne, martwicę kości i inne.
RTG ręki – przeciwwskazania
Jedynym przeciwwskazaniem do wykonywania RTG ręki jest tak naprawdę ciąża – co do zasady badań obrazowych z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego nie wykonuje się u kobiet spodziewających się dziecka. Choć podczas RTG ręki dawka promieniowania jest minimalna, to jednak nie pozostaje ono w pełni obojętne dla organizmu i ze względu na zdrowie płodu lepiej go unikać. Jeśli chodzi o dzieci i młodzież, RTG ręki nie jest przeciwwskazane, ale nie można przeprowadzać go zbyt często.
RTG ręki – jak się przygotować?
RTG ręki nie wymaga od pacjenta żadnych szczególnych przygotowań. Można przed nim normalnie jeść i pić, a także przyjmować stosowane na co dzień leki. Może być wykonywane o dowolnej porze dnia. Dla własnego komfortu oraz sprawnego przeprowadzenia badania warto założyć wygodne, luźne ubranie, które można będzie łatwo zdjąć i odsłonić obrazowaną okolicę . Oczywiście dobrze mieć ze sobą również dotychczasową dokumentację medyczną dotyczącą tej partii ciała.
RTG ręki – jak przebiega?
RTG ręki jest przeprowadzane w dedykowanej temu pracowni przez Pacjent ma obowiązek wykonywać wszystkie jego polecenia, dotyczące np. odpowiedniego ułożenia ręki. W zależności od potrzeb wykonana może zostać projekcja przednio-tylna lub skośna. RTG ręki pozwala zobrazować m.in. kości nadgarstka, śródręcza i palców . Od razu po zakończeniu badania można wrócić do normalnych aktywności.
Opis badania
- Gdzie mogę wykonać RTG ręki?
Prześwietlenie dłoni, nadgarstka, przedramienia czy barku można wykonać m.in. Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu.
- Jak zapisać się na badanie?
Na badanie można umówić za pomocą aplikacji mobilnej, poprzez system rezerwacji online oraz telefonicznie dzwoniąc na naszą infolinię.
- W jakiej formie otrzymam wynik?
Pacjent otrzymuje wynik RTG ręki w formie cyfrowej na płycie CD/DVD oraz w formie opisu lekarskiego. Istnieje możliwość odpłatnego uzyskania wydruku na kliszy.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.