Opis badania
Tomografia komputerowa to jedno z najistotniejszych i najlepiej obrazujących oraz miarodajnych działań diagnostycznych. Dzięki przeprowadzeniu tej procedury, w połączeniu z angiografią i podaniem kontrastu, możliwe jest dostrzeżenie anomalii w obrębie tętnic oraz żył.
Na czym polega tomografia komputerowa angio-TK głowy?
Angio-TK jest nieinwazyjnym, bezbolesnym i badaniem obrazowym, w którym wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie w celu wykonania serii zdjęć mózgowych przebiegów naczyniowych. Ujęcia powstają w różnych płaszczyznach oraz pod wieloma kątami. Po nałożeniu ich na siebie oraz obróbce cyfrowej (rekonstrukcji MPR i 3D) badanie pozwala uzyskać pełen, trójwymiarowy obraz żył i tętnic wraz z parametrami.
Aby tomografia komputerowa naczyń krwionośnych głowy ukazała możliwie najwięcej szczegółów, badanie wykonuje się po podaniu środka kontrastowego. Cieniujący płyn przez wenflon dostaje się do układu krążenia, a następnie dociera do naczyń w mózgu.
Badanie angio-TK głowy – wskazania do wykonania
W przypadku angio-TK głowy najczęściej wykonuje się je w celu kwalifikacji pacjenta do leczenia chirurgicznego, wykrycia chorób i potwierdzenia wstępnej diagnozy, a także przed wizytami kontrolnymi.
Wskazaniami do wykonania badania naczyń mózgowych za pomocą tego typu badania obrazowego są m.in.:
- tętniak mózgu,
- wady rozwojowe i wrodzone,
- miażdżyca naczyń mózgowych,
- zatory,
- przewężenia naczyń krwionośnych,
- zakrzepica żylna.
Ocenę stanu naczyń krwionośnych za pomocą badania TK głowy wykonuje się również w przypadku występowania zaburzeń mowy i niedowładów. Wówczas często poza spiralną tomografią komputerową, jaką jest angio-TK, zalecane bywa wykonanie rezonansu magnetycznego naczyń.
Tomografia komputerowa wykonywana w enel-med jest przeprowadzana z zastosowaniem najnowocześniejszych detektorów. Umożliwia to, poza standardowym obrazowaniem, uzyskać także rekonstrukcję 3D danej okolicy.
Przeciwwskazania do wykonania tomografii komputerowej angio głowy
Przeciwwskazania do wykonania angio-TK tętnic i żył mózgowych to:
- ciąża (tomografia może zostać wykonana w wyjątkowych przypadkach),
- dolegliwości i choroby uniemożliwiające utrzymanie ciała w bezruchu (np. choroba Parkinsona czy tiki nerwowe),
- występowanie uczuleń, w szczególności na jodowe środki kontrastowe (w niektórych przypadkach możliwe jest wykonanie angio-TK głowy z zastosowaniem substancji hamujących reakcję alergiczną),
- przebyte lub planowane leczenie z zastosowaniem jodu promieniotwórczego,
- choroby nerek, a w szczególności niewydolność,
- nadczynność tarczycy,
- wole toksyczne.
Nie odnotowuje się przeciwwskazań do wykonania angio TK stawu barkowego u osób cierpiących na klaustrofobię, ponieważ sprzęt, którym wykonywana jest tomografia, znacznie różni się budową od rezonansu, przez co wykonanie badania nie będzie problematyczne.
Tomografia komputerowa i angiografia głowy – przygotowanie do badania
W dniu wykonywania angio TK głowy posiłek należy bezwzględnie spożyć 4-5 godzin przed rozpoczęciem TK, choć dobrze być na czczo. Na godzinę przed badaniem oraz godzinę po jego wykonaniu trzeba wypić co najmniej pół litra wody niegazowanej. Jeżeli podawane są środki cieniujące, po badaniach diagnostycznych układu naczyniowego trzeba przyjmować zwiększone ilości płynów.
Potrzebny jest wynik pomiaru stężenia kreatyniny we krwi, który należy przekazać personelowi (ważny przez 30 dni). Przy problemach z tarczycą niezbędny jest też poziom TSH.
Przebieg badania angio-TK głowy
Przed rozpoczęciem angio-TK głowy zakładany jest wenflon. W trakcie badania pacjent leży na stole. W osobnym pomieszczeniu znajduje się technik, z którym osoba badana ma kontakt wzrokowy i słuchowy. W trakcie działania wokół pacjenta przesuwa się urządzenie wykonujące zdjęcia.
W połowie badania trwającego ok. 10-20 minut następuje dożylne podanie kontrastu.
FAQ
1. Czy do wykonania badania tomografii komputerowej angio głowy potrzebne jest skierowanie?
Zgodnie z wymogami ustawy „Prawo atomowe” na badania z promieniowaniem rentgenowskim wymagane jest skierowanie.
2. Czy tomografia komputerowa angio głowy jest wykonywana na NFZ?
Oczywiście, tomografię komputerową angio głowy wykonujemy w ramach refundacji NFZ w Warszawie w oddziale Zacisze i oddziale Centrum.
3. Jak zapisać się na tomografię komputerową angio głowy?
Jeśli chcesz umówić się na badanie TK angio głowy w ramach NFZ kliknij tutaj.
4. Jaka jest cena badania TK angio głowy?
Cenę badania TK angio głowy możesz sprawdzić w naszym cenniku.
5. W jakiej formie otrzymam wynik badania tomografii komputerowej angio głowy?
Na wynik badania TK angio głowy składa się płyta CD ze zdjęciami dostępna do odbioru od razu po wykonaniu badaniu oraz opis dostępny po kliku dniach roboczych w aplikacji oraz systemie online enel-med.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.