Opis badania
Tomografia komputerowa kręgosłupa lędźwiowego to metoda pozwalająca na szybką i dokładną ocenę elementów kostnych po urazach, w przypadku podejrzenia zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, zmian nowotworowych lub innych chorób. Tomografię komputerową zazwyczaj wykonuje się bez kontrastu, rzadko może być wykonywana z kontrastem. To badanie dokładniejsze niż USG czy RTG i stanowi obok rezonansu magnetycznego kręgosłupa jedno z najdokładniejszych badań diagnostycznych.
Na czym polega tomografia komputerowa kręgosłupa lędźwiowego?
TK kręgosłupa lędźwiowego to nieinwazyjne, bezbolesne badanie wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie. Dzięki temu tomograf tworzy odwzorowanie o bardzo wysokiej rozdzielczości, z dokładnością co do 1 mm. Takie badanie umożliwia wykrycie zmian niewidocznych w innych działaniach diagnostycznych, takich jak np. RTG kręgosłupa.
TK kręgosłupa może być wykonane ze środkiem cieniującym podawanym dożylnie. Wówczas przed TK personel wykonuje wkłucie i zakłada pacjentowi wenflon. Następnie w trakcie badania podawane są środki kontrastowe.
Wskazania do tomografii kręgosłupa lędźwiowego
Wskazaniem do wykonania TK odcinka lędźwiowego kręgosłupa są:
- urazy kręgosłupa i złamania,
- ból kręgosłupa,
- wrodzone deformacje kręgosłupa, np. skolioza, lordoza, kifoza,
- niestabilność kręgosłupa (kręgozmyk),
- stenoza (zwężenie kanału kręgowego),
- procesy osteolityczne,
- diagnostyka chorób, takich jak osteoporoza i inne,
- zaburzenia czucia w kończynach dolnych i niedowłady,
- dyskopatie,
- diagnostyka zmian zwyrodnieniowych,
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
- choroby rdzenia kręgowego, m.in. guzy rdzenia, stany zapalne, jamistość rdzenia.
Tomografia komputerowa to badanie, które służy również do wykrycia nowotworu i poszukiwania przyczyn występowania schorzeń niezwiązanych z kręgosłupem. CT kręgosłupa wykonuje się też przed planowanymi operacjami w tym rejonie i w celu zobrazowania efektów takiego leczenia.
Przeciwwskazania do tomografii kręgosłupa odcinka LS
Badanie kręgosłupa z wykorzystaniem tomografu i promieni rentgenowskich nie może być wykonywane u kobiet w ciąży. Wyjątek stanowi jednak zagrożenie życia pacjentki lub jej wyjątkowo poważny stan.
W przypadku badania z kontrastem przeciwwskazaniami są również niewydolność nerek, nadczynność tarczycy, uczulenie na jod i tym samym środek cieniujący oraz takie przypadłości, jak np. tiki nerwowe. Tomografia kręgosłupa lędźwiowego z kontrastem nie zostanie też wykonana w przypadku niewłaściwego poziomu stężenia kreatyniny we krwi.
Przebieg TK kręgosłupa w odcinku lędźwiowym
Jeśli badanie jest przeprowadzane z kontrastem wymaga się od pacjenta, aby był na czczo lub nie spożywał żadnych posiłków na 4-5 godzin przed wykonaniem TK. Niezbędne jest też spożycie dużej ilości wody godzinę przed badaniem. Jeśli badanie jest wykonywane bez kontrastu- nie trzeba stosować powyższych zaleceń.
Osoba badana kładzie się na ruchomym stole w specjalnym pomieszczeniu. Podczas badania- pierścień tomografu obraca się wokół pacjenta i wykonuje stosowne obrazowanie. Badanie trwa ok. 15 minut. Przez cały czas osoba badana pozostaje w kontakcie z personelem przeprowadzającym badanie. Jeśli badanie tomografii było wykonywane z kontrastem- zaleca się wypicie dużej ilości wody w celu jak najszybszego wypłukania kontrastu z organizmu wraz z moczem.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.