Opis badania
Tomografia kręgosłupa szyjnego to bardzo dokładne badanie obrazowe, które pomaga zdiagnozować wszelkie problemy wynikające ze schorzeń i nieprawidłowości powstałych na skutek urazów czy zmian typu zwyrodnieniowego. Odcinek C kręgosłupa obejmuje kręgi od 1 do 7 i to właśnie w tym obszarze, z podaniem kontrastu (rzadko) lub bez, jest możliwe wykonanie tego badania i ustalenie przyczyny dolegliwości, takich jak sztywność karku czy ból kręgosłupa.
Na czym polega tomografia komputerowa kręgosłupa szyjnego?
Tomografia komputerowa to badanie kręgosłupa, w którym wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie obrazu diagnostycznego zarówno struktur kostnych kręgosłupa, jak i okolicznych tkanek miękkich. Wykonanie badania pozwala uzyskać o wiele dokładniejszy obraz niż w przypadku RTG. Stanowi też niekiedy alternatywę dla badania rezonansem magnetycznym lub uzupełnienie dokumentacji.
Wykonanie tomografii komputerowej kręgosłupa szyjnego pozwala uzyskać obraz zmian w bardzo wysokiej rozdzielczości, a także w wersji 2D i 3D ze stosownymi oznaczeniami i pomiarami elementów kostnych. W przypadku badania z kontrastem przed jego przeprowadzeniem personel wykonuje wkłucie dożylne i zakłada wenflon, przez który zostanie później podany pacjentowi środek cieniujący.
Wskazania do tomografii komputerowej szyjnego odcinka C
Wskazaniem do wykonania CT kręgosłupa w odcinku C są m.in. bóle kręgosłupa w okolicy szyi, pojawiające się zaburzenia czucia czy niedowład kończyn. Badanie zalecane jest również po urazach tej okolicy, a także w przypadku występowania bólów głowy, które niekiedy świadczą o schorzeniach kręgosłupa szyjnego.
Wśród wskazań do wykonania TK odcinka szyjnego znajdują się również: przepuklina kręgosłupa, choroby krążka międzykręgowego, osteoporoza, problemy rdzenia kręgowego i kanału kręgowego, zmiany zwyrodnieniowe oraz diagnostyka nowotworowa tych okolic.
TK kręgosłupa jest też wykonywane przed planowanym zabiegiem operacyjnym, w przypadku podejrzenia wystąpienia powikłań pozabiegowych oraz w celu skontrolowania efektów przeprowadzonych działań.
Przeciwwskazania do tomografii komputerowej odcinka szyjnego C kręgosłupa
Przeciwwskazaniem do wykonania tomografii komputerowej kręgosłupa, ze względu na promieniowanie, jest ciąża. Niekiedy jednak w poważnych schorzeniach badanie tomografii komputerowej u ciężarnych jest wykonywane.
W przypadku, gdy TK ma odbyć się z kontrastem, przeciwwskazaniami są niewydolność nerek, nadczynność tarczycy, a także uczulenie na jod.
Przygotowanie do badania i przebieg tomografii kręgosłupa odcinka szyjnego C
W dniu badania z kontrastem pacjent powinien być na czczo lub nie jeść nic 4-5 godzin przed TK, niezbędny jest też wynik stwierdzający poziom stężenia kreatyniny we krwi oraz TSH przy chorobach tarczycy. Jeśli badanie jest wykonywane bez kontrastu- nie trzeba stosować się do powyższych zaleceń.
Badanie trwa do 15 minut i odbywa się na leżąco. Pacjent pozostaje w kontakcie z personelem znajdującym się w drugim pomieszczeniu, za szybą. W przypadku, gdy badanie było wykonywane z kontrastem, po zakończeniu badania należy pić dużo płynów w celu jak najszybszego wydalenia z organizmu kontrastu wraz z moczem.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.