Opis badania
Tomografia komputerowa nadgarstka to badanie diagnostyczne, które może być wykonywane z podaniem środka cieniującego lub bez. Pozwala na dokładne zobrazowanie zmian chorobowych np. zwyrodnieniowych, pourazowych czy wad wrodzonych, anomalii rozwojowych ze znacznie większą dokładnością niż RTG czy w niektórych przypadkach też rezonans magnetyczny.
Na czym polega tomografia komputerowa nadgarstka?
Tomografia komputerowa w obrębie nadgarstka jest badaniem z zakresu diagnostyki obrazowej, w którym wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie dla uzyskania szczegółowego obrazu o wysokiej rozdzielczości. Dzięki podaniu kontrastu możliwe jest jeszcze dokładniejsze zbadanie zmian nowotworowych czy nieprawidłowości badanej okolicy.
W naszej placówce TK nadgarstka wykonuje doświadczony i wykwalifikowany radiolog. Tomograf umożliwia zobrazowanie kości, ale też tkanek miękkich i innych struktur anatomicznych. Badanie TK nadgarstka w enel-med umożliwia m.in. uzyskanie obrazu 3D diagnozowanego obszaru i utworzenie rekonstrukcji 3D nadgarstka.
Wskazania do wykonania TK nadgarstka
Wskazaniami do wykonania badania tomografii komputerowej nadgarstka są dokładne zobrazowanie budowy nadgarstka oraz zdiagnozowanie przyczyn występujących dolegliwości. Badanie wykonywane jest najczęściej w takich sytuacjach, jak:
- złamania kości nadgarstka,
- ból w okolicy nadgarstka,
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- niejednoznaczne wyniki innych badań, takich jak rezonans magnetyczny czy RTG.
Wskazaniem do wykonania badania tomografem jest również planowanie zabiegów operacyjnych, a także kontrola stanu nadgarstka po przeprowadzonych badaniach. TK służy też do wykrywania takich chorób, jak nowotwory, dysplazja włóknista czy choroba Pageta.
Przeciwwskazania do wykonania tomografii nadgarstka
Przeciwwskazaniem do wykonania tomografii komputerowej jest ciąża, ze względu na dawkę promieniowania, która może być szkodliwa dla płodu. W uzasadnionych przypadkach możliwe jest jednak wykonanie badania.
Tomografii komputerowej nie wykonuje się również w przypadku, gdy pacjent cierpi na niewydolność nerek, nadczynność tarczycy i takie problemy, jak np. tiki nerwowe, a także uczulenie na jod- jeśli do badania niezbędne jest podanie kontrastu.
Klaustrofobia nie jest przeciwwskazaniem do wykonania tomografii nadgarstka, ponieważ urządzenie do TK znacznie różni się w swojej budowie od rezonansu magnetycznego, co pozwala na zachowanie większego komfortu pacjenta podczas badania.
Tomografia komputerowa nadgarstka – przebieg badania
Jeżeli TK ma być wykonane bez kontrastu, diagnostyka nadgarstka nie wymaga specjalnego przygotowania do badania. Jeżeli badanie wykonujemy z kontrastem- pacjent powinien być na czczo lub nie spożywać posiłków na co najmniej 4-5 godzin przed wykonaniem badania. Warto też przynajmniej na godzinę przed procedurą nawodnić organizm. W przypadku TK ze środkiem cieniującym należy przed badaniem dostarczyć wynik z poziomem stężenia kreatyniny we krwi, a w przypadku chorób tarczycy – również poziomu TSH.
Badanie TK odbywa się w pozycji leżącej na specjalnym stole. W jego trakcie pacjent powinien leżeć nieruchomo. W tym czasie tomograf wykonuje serię zdjęć. Przez cały czas osoba badana pozostaje w kontakcie z personelem znajdującym się za szybą.
FAQ
1. Czy do TK nadgarstka potrzebne jest skierowanie?
Do wykonania tomografii komputerowej nadgarstka niezbędne jest skierowanie od lekarza.
2. Jakie dokumenty otrzymuje pacjent po wykonaniu TK nadgarstka w enel-med?
Po wykonaniu badania TK w enel-med pacjent otrzymuje opis diagnostyczny wykonany przez lekarza radiologa oraz zapis obrazu na płycie CD.
3. W jaki sposób można zapisać się na badanie tomografii komputerowej nadgarstka w enel-med?
Na badanie TK kości i stawów nadgarstka w enel-med można umówić się telefonicznie: +48 22 23 07 007, zapisać za pomocą formularza rejestracyjnego dostępnego na naszej stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej enel-med.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.