Opis badania
Tomografia komputerowa stopy jest jednym z najdokładniejszych badań obrazowych stosowanych w diagnostyce różnego rodzaju schorzeń. Stanowi uzupełnienie dokumentacji medycznej i jest wykonywana w przypadku, gdy takie badania jak rezonans magnetyczny czy RTG nie pozwolą na uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów.
TK pozwala zobrazować skutki urazów, złamań, a także zwyrodnienia i inne zmiany w obrębie narządu lub okolicznych struktur.
Na czym polega tomografia komputerowa stopy?
Tomografia stopy to badanie bezbolesne i nieinwazyjne, w którym wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie. Działanie można wykonać z zastosowaniem kontrastu lub bez. Tomograf komputerowy umożliwia uzyskanie obrazu 2D i 3D w bardzo wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu odwzorowuje nawet niewielkie i drobne zmiany, również w obrębie tkanek miękkich.
W przypadku badania TK stopy ze środkiem cieniującym przed rozpoczęciem działania niezbędne jest wykonanie wkłucia dożylnego i założenie wenflonu. Podczas badania za jego pomocą podawany jest pacjentowi kontrast.
Wskazania do wykonania tomografii stopy
Tomografia komputerowa wykonywana w obrębie stopy jest zalecana w przypadku diagnozowania takich chorób jak:
- zmiany pourazowe
- dysplazja włóknista,
- choroba Pageta,
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
Podając środki kontrastowe, za pomocą TK stopy można również zobrazować zmiany w tkankach zlokalizowanych wokół kości, zmiany o charakterze nowotworowym, nacieki zapalne, nietypowe zmiany kostne i stawowe, a także wszelkie nieprawidłowości układu mięśniowego.
Tomografia stopy jest również wykonywana przed planowanymi zabiegami operacyjnymi, a także w celu zobrazowania efektów przeprowadzonych działań. TK stopy przeprowadza się równie w sytuacji, gdy np. badanie RTG jest niewystarczające.
Przeciwwskazania do wykonania badania tomografii komputerowej stopy
Przeciwwskazaniem do wykonania tomografii jest ciąża ze względu na dawkę promieniowania. Jednak w wyjątkowych sytuacjach badanie można wykonać z wykorzystaniem specjalnego płaszcza ołowianego.
W przypadku CT z podaniem środka cieniującego przeciwwskazaniami do wykonania badania są: niewydolność nerek, nadczynność tarczycy, a także uczulenie na jod. Tomografia stopy nie zostanie wykonana także w sytuacji nieprawidłowego poziomu kreatyniny we krwi.
Komputerowa tomografia stopy – przebieg badania
Tomografia stopy to badanie wykonywane na czczo. Jeżeli odbywa się po południu, należy nie jeść co najmniej na 4-5 godzin przed badaniem. Trzeba też odpowiednio nawodnić organizm, wypijając na godzinę przed oraz godzinę po przeprowadzeniu badania od 0,5 do 1 litra wody niegazowanej.
Tomografia stopy jest wykonywana w pozycji leżącej na specjalnym stole. W trakcie badania pacjent przebywa w odpowiednim pomieszczeniu i przez cały czas pozostaje w kontakcie z technikiem wykonującym badanie. Podczas gdy specjalny aparat wykonuje serię zdjęć, pacjent musi pozostać w nieruchomej pozycji. Przy TK ze środkiem cieniującym należy dostarczyć wynik z określonym poziomem stężenia kreatyniny we krwi. W przypadku osób z chorą tarczycą potrzebne będzie również badanie TSH. Jeżeli badanie było wykonywane z kontrastem, bardzo ważne jest, aby po TK wypić odpowiednią ilość płynów w celu wypłukania z organizmu środka kontrastującego.
FAQ
1. Czy do wykonania tomografii komputerowej stopy wymagane jest skierowanie?
Aby wykonać tomografię stopy, niezbędne jest skierowanie od lekarza.
2. W jaki sposób można zapisać się na TK stawu skokowego i stopy?
Na tomografię komputerową stopy w enel-med można zapisać się telefonicznie +48 22 23 07 007, za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej lub poprzez formularz rejestracyjny dostępny online.
3. Jaką dokumentację otrzymuje pacjent po wykonaniu tomografii komputerowej stopy w enel-med?
Po wykonaniu TK w enel-med pacjent otrzymuje opis badania wykonany przez lekarza radiologa oraz zapis obrazowania na płycie CD.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.