Opis badania
Komputerowa tomografia twarzoczaszki to bezbolesne i nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które pozwala szczegółowo zobrazować zarówno kości, stawy, jak i pozostałe tkanki lub tkanki miękkie. Dzięki temu możliwe jest również określenie charakteru zmian pourazowych, zwyrodnieniowych, jak i wszelkich stanów chorobowych w tym obrębie. W naszej placówce enel-med możliwe jest wykonywanie tomografii twarzoczaszki z zastosowaniem szczegółowej oceny 2D, 3D, a także zastosowanie rekonstrukcji 3D.
Na czym polega tomografia komputerowa twarzoczaszki?
Badanie TK twarzoczaszki to procedura polegająca na wykonaniu serii szczegółowych zdjęć twarzoczaszki. Obrazowanie jest możliwe dzięki promieniowaniu rentgenowskiemu oraz nowoczesnemu urządzeniu, jakim jest tomograf komputerowy. Sprzęt za pomocą specjalnych lamp i detektorów tworzy obrazy, prezentując poszczególne struktury anatomiczne, takie jak kości twarzoczaszki, tkanki miękkie i inne stuktury.
Tomografia komputerowa twarzoczaszki może być wykonana z użyciem środka cieniującego, który poprawia widoczność obrazowanych struktur. Wówczas przed przystąpieniem do przebiegu badania niezbędne jest wykonanie wkłucia dożylnego i założenie wenflonu. Przy jego pomocy możliwe jest następnie podanie kontrastu.
Tomografia twarzoczaszki, dzięki możliwości uzyskania obrazu struktur kostnych i okolicznych tkanek o wysokiej rozdzielczości, stanowi doskonałe uzupełnienie diagnostyki, a także możliwość wykrycia różnego rodzaju schorzeń w przypadku, gdy np. wykonanie rezonansu magnetycznego jest u danej osoby z różnych powodów niemożliwe.
Wskazania do wykonania TK twarzoczaszki
Wskazaniem do wykonania tomografii komputerowej twarzoczaszki jest ocena zmian po przebytych urazach kości i tkanek miękkich w obrębie twarzoczaszki, diagnostyka zmian chorobowych w tym nowotworów, schorzeń o charakterze zwyrodnieniowym, wad wrodzonych i wszelkiego rodzaju wariantów rozwojowych. TK to badanie obrazowe, które pozwala też ocenić stopień zmian zapalnych w obrębie struktur. Wskazania to m.in.:
- infekcje i stany zapalne wraz z uszkodzeniami nerwów,
- nieprawidłowości w budowie naczyń krwionośnych,
- obecność krwi w zatokach,
- obrzęk tkanek miękkich,
- ocena wyrostków zębodołowych szczęki i żuchwy.
TK twarzoczaszki to badanie wykonywane także przed planowanymi zabiegami i operacjami dotyczącymi tego obszaru, a także w celu sprawdzenia efektów przeprowadzonych działań. TK wykonuje się również w przypadku, gdy inne badania, takie jak np. RTG, nie pozwoliły na uzyskanie satysfakcjonujących wyników.
Przeciwwskazania do wykonania tomografii twarzoczaszki z kontrastem i bez
Przeciwwskazaniem do wykonania tomografii twarzoczaszki jest ciąża. Jednak w sytuacjach wyjątkowych lub zagrażających życiu badanie można wykonać z zastosowaniem płaszcza ołowianego. Ponadto TK z kontrastem nie wykonuje się w sytuacji nieprawidłowego poziomu kreatyniny we krwi. Przeciwwskazaniami są: niewydolność nerek, nadczynność tarczycy, a także uczulenie na jod.
Problem z wykonaniem badania może być też w przypadku, gdy pacjent cierpi na takie przypadłości, jak tiki nerwowe, ze względu na fakt, że TK wymaga od osoby badanej pozostania nieruchomo.
Tomografia komputerowa twarzoczaszki – przygotowanie do badania i przebieg
Jeśli Tomografia komputerowa twarzoczaszki jest wykonywana z kontrastem- to badanie wykonywane na czczo. Jeżeli godzina TK jest wyznaczona na popołudnie, pacjent powinien powstrzymać się od spożywania posiłków na co najmniej 4-5 godzin przed rozpoczęciem procedury. W przypadku badania z kontrastem bardzo ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu i wypicie na godzinę przed TK 0,5-1 litra wody niegazowanej. Potrzebny jest też wynik poziomu stężenia kreatyniny we krwi, a w przypadku osób mających problemy z tarczycą także poziom TSH. Jeśli badanie jest przeprowadzane bez kontrastu- nie trzeba się szczególnie do niego przygotowywać. Przed przystąpieniem do badania należy zdjąć wszystkie metalowe przedmioty, takiej jak spinki, kolczyki czy okulary.
Badanie TK jest wykonywane w pozycji leżącej na specjalnym stole. Podczas działania pacjent musi leżeć nieruchomo. Wówczas urządzenie dokonuje serii niezbędnych zdjęć. Przez cały czas osoba badana pozostaje w kontakcie z personelem znajdującym się w osobnym pomieszczeniu za szybą. Bardzo ważne jest, aby po badaniu TK wypić duże ilości wody niegazowanej, w celu jak najszybszego wypłukania z organizmu środka cieniującego.
Źródła:
- Tadeusiewicz, Ryszard, and Marek R. Ogiela. „1.2. A. Tomografia komputerowa.”
- Ratajczyk, Eugeniusz. „Tomografia komputerowa w pomiarach geometrycznych 3D.” Pomiary Automatyka Kontrola 57 (2011): 220-223.
FAQ
1. Jak zapisać się na TK twarzoczaszki w enel-med?
Na badanie TK w enel-med można zapisać się telefonicznie, za pośrednictwem formularza rejestracyjnego dostępnego na stronie internetowej lub poprzez wygodną aplikację mobilną.
2. Czy do wykonania tomografii komputerowej twarzoczaszki potrzebne jest skierowanie?
Do wykonania badania TK niezbędne jest skierowanie od lekarza.
3. Jaką dokumentację otrzymuje pacjent po wykonaniu TK twarzoczaszki?
Po przeprowadzeniu tomografii pacjent otrzymuje opis wykonany przez lekarza radiologa oraz zapis obrazowania na płycie CD.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.