Opis badania
Topografia i tomografia rogówki to nieinwazyjne badanie obrazowe, które pozwalają na dokładną ocenę kształtu, grubości i krzywizn rogówki. W przypadku zastosowania urządzenia Pentacam w trakcie badania wykorzystywana jest specjalna kamera optyczna, która rejestruje obraz rogówki z różnych kątów. Do badań tych stosujemy także technologię laserową OCT ( urządzenie OCT-Casia 2). Na podstawie uzyskanych danych komputer tworzy trójwymiarowy model rogówki, który umożliwia szczegółową analizę jej struktury.
Oba te badania są bezbolesne i bardzo szybkie, zazwyczaj cała procedura trwa kilka minut. Są one wykorzystywane w diagnostyce różnych schorzeń rogówki, takich jak astygmatyzm czy stożek. W oparciu o wyniki tych badań lekarze planują różne zabiegi chirurgiczne takie jak laserowa korekcja wad wzroku, operacje zaćmy czy też operacje wszczepienia soczewek fakijnych.
Badanie topografii i tomografii rogówki – wskazania:
Topografia rogówki oraz tomografia rogówki są badaniami, które pozwalają na dokładną analizę struktury rogówki oka. Oto niektóre z najczęstszych wskazań do przeprowadzenia tych badań:
Astygmatyzm – to wada wzroku, która jest spowodowana nierównomiernym zakrzywieniem rogówki w prostopadłych osiach. Topografia i tomografia rogówki umożliwiają dokładną ocenę zakrzywienia rogówki i pozwalają na dobranie odpowiedniej korekcji wzroku.
Stożek rogówki (keratokonus) – to choroba, która powoduje miejscowe uwypuklenie i ścieńczenie rogówki. Topografia i tomografia rogówki są bardzo przydatne w diagnostyce i monitorowaniu tej choroby.
Przedoperacyjna ocena rogówki – przed niektórymi operacjami, takimi jak korekcja wzroku laserem czy operacja wszczepienia soczewki fakijnej wskazane jest dokładne zbadanie struktury rogówki. Topografia i tomografia rogówki pozwalają na precyzyjne określenie grubości i kształtu rogówki, co jest ważne przy planowaniu zabiegu.
Podsumowując, topografia i tomografia rogówki są badaniami, które pozwalają na dokładną analizę struktury rogówki oka i są wykorzystywane w diagnostyce różnych schorzeń oczu.
Badanie topografii i tomografii rogówki – przeciwwskazania:
Topografia rogówki oraz tomografia rogówki to całkowicie nieinwazyjne badania obrazowe, które nie wywołują żadnych skutków ubocznych. Właściwie nie ma żadnych przeciwwskazań do ich wykonania, a jedynym ograniczeniem jest tu zdolność pacjenta do współpracy polegającej na nieruchomym ustawieniu głowy i spojrzeniu w obiektyw urządzenia. W tym kontekście badanie małych dzieci może być nieco utrudnione. Oczywiście w sytuacji wystąpienia zakażeń oka, takich jak zapalenie spojówek lub inna choroba zakaźna, powinniśmy odłożyć wykonanie badania aż do pełnego wyleczenia.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań dotyczących przeprowadzenia topografii lub tomografii rogówki należy skonsultować się ze specjalistą okulistą.
Badanie topografii i tomografii rogówki – jak się przygotować?
Badania te nie wymagają żadnego specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Wykonywane są w gabinecie okulistycznym, w trybie ambulatoryjnym.
Badanie topografii i tomografii rogówki – jak przebiega?
Badanie topografii i tomografii rogówki przebiega w sposób bezbolesny i nieinwazyjny, a cała procedura zwykle trwa kilka minut. Zadaniem pacjenta jest nieruchome oparcie głowy na podbródku urządzenia i spojrzenie w obiektyw aparatu. Ważne by przez chwilę nie mrugać i nieruchomo spoglądać w wyświetlany centralnie punkt – tak zwany fiksator. Pomiary uzyskiwane są w ciągu kilku sekund. Zebrane wyniki są drukowane w postaci zbiorczych raportów i zapamiętywane na dysku komputera.
FAQ
1. Jak zapisać się na badanie topografii i tomografii rogówki?
Na badania można zapisać się przez nasze Call Center lub za pomocą aplikacji mobilnej. Można również wypełnić poniższy formularz kontaktowy – nasz konsultant oddzwoni na podany numer.
2. Czy badanie topografii i tomografii rogówki boli?
Badanie topografii i tomografii rogówki jest nieinwazyjne, bezkontaktowe i całkowicie bezbolesne.
3. Jak często można powtarzać badanie topografii i tomografii rogówki?
Nie ma żadnych ograniczeń co do częstości wykonywania obu badań i można je powtarzać w zależności od potrzeb. W przypadku występowania schorzeń rogówki częstotliwość badań jest ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta przez lekarza okulistę.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.