hero-image

Wykonanie szczepienia przeciwko COVID-19 – informacje organizacyjne (FAQ)

 

1. Kto może się zaszczepić przeciwko COVID-19 w enel-med?
2. Czy szczepienie przeciwko COVID-19 jest obowiązkowe?
3. Kiedy można zaszczepić się przeciwko COVID-19?
4. Czy trzeba mieć skierowanie, aby zapisać się na szczepienie?
5. Jak zapisać się na szczepienie?
6. Jak przygotować się do szczepienia?
7. Czy w dniu szczepienia mogę przyjmować inne leki?
8. Jak przebiega wizyta szczepienna?
9. Jak przebiega szczepienie?
10. Czy po szczepieniu mogę przyjmować inne leki?
11. Czy po szczepieniu mogę uprawiać sport, wziąć prysznic lub kąpiel w wannie?
12. Czy w dniu szczepienia mogę pić alkohol?
13. Kiedy otrzymam drugą dawkę szczepionki?
14. Jeśli konieczne będzie odroczenie 2. dawki, to kiedy najpóźniej powinna ona być podana?
15. Jakie są dostępne szczepionki przeciwko COVID-19?
16. Którą szczepionkę otrzymam w enel-med?
17. Czy mogę otrzymać rosyjską szczepionkę SPUTNIK-V?

 

ZAPISY NA SZCZEPIENIE

  1. Kto może się zaszczepić przeciwko COVID-19 w enel-med?

Na szczepienie przeciwko COVID-19 może zapisać się każdy pacjent, który posiada ważne elektroniczne skierowanie, wystawione w systemie P1 (Elektronicznej Platformie Gromadzenia, Analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych). Skierowanie wystawiane jest centralnie dla osób uprawnionych do szczepień w kolejnych etapach lub przez lekarza w aplikacji gabinet.gov.pl. Wystawienie e-skierowania można sprawdzić na Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl) lub pod numerem specjalnej infolinii NFZ 989.

 

  1. Czy szczepienie przeciwko COVID-19 jest obowiązkowe?

Szczepienie jest dobrowolne, nieodpłatne, refundowane przez NFZ i dotyczy wszystkich osób dorosłych przebywających stale na terenie RP (również cudzoziemców).

 

  1. Kiedy można zaszczepić się przeciwko COVID-19?

Realizujemy szczepienia pierwszą, drugą oraz trzecią dawką. Jeżeli posiadasz e-skierowanie na szczepienie – możesz się na nie umówić w dogodnym dla siebie terminie, dzwoniąc na numer 222307007.

  1. Czy trzeba mieć skierowanie, aby zapisać się na szczepienie?

Tak. Proces szczepień będzie oparty o e-skierowanie, automatycznie wystawione w transzach zgodnych z etapami Narodowego Programu Szczepień dla poszczególnych grup wiekowych i zawodowych. E-skierowanie nie będzie dystrybuowane do pacjentów, będzie widoczne w IKP, w zakładce skierowania i ważne 90 dni.

 

  1. Jak zapisać się na szczepienie?

Jeżeli na Internetowym Koncie Pacjenta masz aktywne skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19, termin wizyty szczepiennej możesz zarezerwować poprzez:

W przeddzień szczepienia otrzymasz SMS potwierdzający termin wizyty szczepiennej.

 

PRZYGOTOWANIE DO SZCZEPIENIA

  1. Jak przygotować się do szczepienia?

Podobnie jak w przypadku innych szczepień ochronnych, nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepienia przeciwko COVID-19 – nie musisz być na czczo ani stosować innych ograniczeń dietetycznych. Wskazany jest wcześniejszy wypoczynek i odpowiednie nawodnienie – dla ograniczenia reakcji naczynioruchowych. Oczywiście nie można być pod wpływem alkoholu.

  • Zgłoś się do wybranej placówki enel-med na 10 minut przed wyznaczoną godziną wizyty szczepiennej.
  • Pamiętaj o maseczce, dezynfekcji rąk i zachowaniu bezpiecznej odległości od innych osób w oddziale.
  • Po wejściu do placówki dokonywany jest pomiar temperatury – jeśli masz gorączkę, Twoja wizyta szczepienna zostanie odroczona.
  • Wypełnij „Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19”możesz go wypełnić elektronicznie w IKP (Internetowe Konto Pacjenta) lub pobrać tutaj i wydrukować.

Jeśli odpowiedź na którekolwiek z pytań wstępnych jest pozytywna, szczepienie przeciwko COVID-19 powinno zostać odroczone. W razie wątpliwości skontaktuj się z lekarzem realizującym szczepienia.

  • Nie denerwuj się –to szczepienie takie samo jak każde inne. Dyskomfort związany z podaniem iniekcji jest niewielki, a ból krótkotrwały. Jeśli obawiasz się omdlenia na widok igły, zgłoś to pielęgniarce – szczepienie może być wykonane również w pozycji leżącej.

 

  1. Czy w dniu szczepienia mogę przyjmować inne leki?

Tak. Przyjmij stale stosowane leki tak jak zwykle.

 

PRZEBIEG WIZYTY SZCZEPIENNEJ I SZCZEPIENIA

  1. Jak przebiega wizyta szczepienna?

Po zapoznaniu się z wypełnionym „Kwestionariuszem wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19”, lekarz zada Ci dodatkowe pytania na temat Twojego stanu zdrowia, stosowanych leków, alergii i tolerancji dotychczas wykonywanych szczepień. Wywiad pomoże zidentyfikować  ewentualne  przeciwwskazania  oraz  ograniczyć  ryzyko  wystąpienia  niepożądanych odczynów poszczepiennych. Następnie lekarz przeprowadzi badanie w zakresie niezbędnym do podjęcia decyzji o kwalifikacji do szczepienia. Po wypełnieniu dokumentów w systemie medycznym, poprosi Cię o przejście do gabinetu zabiegowego.

 

  1. Jak przebiega szczepienie?
  • Szczepionka podawana jest w gabinecie zabiegowym przez uprawniony, wykwalifikowany personel medyczny.
  • Obecnie dostępne szczepionki mRNA podawane są domięśniowo, w mięsień naramienny po stronie lewej. W celu poprawnego podania iniekcji odsłoń tę okolicę aż do barku.
  • Po odkażeniu skóry pielęgniarka wykona iniekcję, uzupełni stosowne dokumenty i przekaże Ci „Kartę przypominającą dla pacjenta”, z informacją o podanej szczepionce oraz terminie podania drugiej dawki preparatu.
  • Przez 15 minut po szczepieniu pozostań w przychodni, w pobliżu gabinetu zabiegowego. Jeśli wystąpią niepokojące objawy: duszność, zasłabnięcie –natychmiast zgłoś je personelowi medycznemu.
    UWAGA: osoby, które w przeszłości miały reakcję alergiczną na szczepienie lub lek, powinny pozostać na obserwacji w przychodni nieco dłużej – 30 minut.
  • Termin podania drugiej dawki zostanie wyznaczony automatycznie.
  • Jeśli w międzyczasie będziesz mieć objawy ostrej infekcji lub u kogoś z Twoich domowników zostanie potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2, termin drugiej dawki należy odroczyć – w tym celu prosimy o kontakt z infolinią NFZ pod nr 989.

 

PO SZCZEPIENIU

      1. Czy po szczepieniu mogę przyjmować inne leki?

Jeśli wystąpią objawy niepożądane po podaniu szczepionki, takie jak gorączka, ból w miejscu iniekcji – zastosuj leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe zawierające paracetamol.

 

      1. Czy po szczepieniu mogę uprawiać sport, wziąć prysznic lub kąpiel w wannie?

Tak. Szczepienie w żaden sposób nie ogranicza naszej aktywności życiowej ani zawodowej, nie wymaga również ograniczeń dietetycznych.

 

      1. Czy w dniu szczepienia mogę pić alkohol?

Na wizytę szczepienną prosimy zgłaszać się w stanie trzeźwości – zgoda na szczepienie powinna być podpisana całkowicie świadomie, natomiast po zaszczepieniu się i bezpiecznym powrocie do domu nie ma przeciwwskazań do spożywania alkoholu.

 

      1. Kiedy otrzymam drugą dawkę szczepionki?

Termin drugiego szczepienia zostanie zarezerwowany automatycznie w odpowiednim odstępie czasowym:

      • w przypadku szczepionki Comirnaty druga dawka powinna zostać podana co najmniej po około 6 tygodniach (nie dłużej niż po 42 dniach);
      • w przypadku szczepionki firmy Moderna drugą dawkę należy przyjąć co najmniej po około 6 tygodniach (nie dłużej niż po 42 dniach);
      • nie mamy jeszcze szczegółowych informacji odnośnie do innych szczepionek.

 

      1. Jeśli konieczne będzie odroczenie 2. dawki, to kiedy najpóźniej powinna ona być podana?

Jeśli z powodu objawów ostrej infekcji z gorączką lub zaostrzenia choroby przewlekłej konieczne będzie odroczenie szczepienia, druga dawka powinna być podana po maksymalnie 12 tygodniach od dawki pierwszej.

 

RODZAJE SZCZEPIONEK PRZECIWKO COVID-19

      1. Jakie są dostępne szczepionki przeciwko COVID-19?

Obecnie (23.04.2021 r.) w Polsce prowadzone są szczepienia szczepionkami mRNA:

      • Comirnaty firm Pfizer/BioNTech;
      • COVID-19 Vaccine Moderna firmy Moderna;

oraz szczepionkami wektorowymi:

      • COVID-19 Vaccine AstraZeneca (obecna nazwa Vaxzevria) koncernu AstraZeneca;
      • COVID-19 Vaccine Janssen.,

Kolejne szczepionki (szczepionka firmy CureVac oraz Novavax) przechodzą obecnie proces rejestracyjny. Gdy zostanie wydana zgoda EMA, również trafią do Polski.

      1. Którą szczepionkę otrzymam w enel-med?

Do szczepień wykorzystywane są preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca oraz Johnson & Johnson. Nie oznacza to jednak, że możemy sobie wybrać producenta. Nie ma obecnie takiej możliwości, ponieważ każda ze szczepionek stosowanych w Polsce jest bezpieczna.
Dostępność do preparatów jest ściśle uzależniona od rodzaju szczepionek jakie otrzymujemy z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

 

      1. Czy mogę otrzymać rosyjską szczepionkę SPUTNIK-V?

Nie. Szczepionka Sputnik V nie została zarejestrowana w Unii Europejskiej i nie otrzymała zgody od Europejskiej Agencji Leków. W związku z tym Polska nie zakupiła rosyjskiej szczepionki i nie ma możliwości, aby była stosowana w oddziałach enel-med.