ODDZIAŁY
Opis badania
USG ścięgna Achillesa to badanie pierwszego wyboru w podejrzeniach różnego rodzaju uszkodzeń powstałych zarówno w wyniku uprawiania sportu, jak i w wyniku nieszczęśliwych wypadków. USG Achillesa można wykonać w oddziałach enel-med.
Ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem w organizmie człowieka, wspólnym dla mięśnia brzuchatego oraz płaszczkowatego. Ma dość charakterystyczną budowę – w części szczytowej jest szerokie oraz płaskie, ale ku dołowi zwęża się i staje się coraz grubsze. Pomaga nam swobodnie chodzić, biegać, skakać czy wchodzić po schodach. W diagnostyce różnego rodzaju urazów i uszkodzeń ścięgna podstawowym badaniem jest USG Achillesa.
USG ścięgna Achillesa – wskazania
Główne wskazania do wykonania USG ścięgna Achillesa to:
- ból i sztywność wzdłuż ścięgna,
- ostry ból po aktywności fizycznej,
- ból nasilający się podczas chodzenia i biegania,
- obrzęk w okolicy ścięgna Achillesa,
- ograniczenie ruchomości stawu kolanowego/skokowego,
- niemożność stanięcia na palcach,
- dźwięk trzaskania w ścięgnie podczas ruchu.
Mogą to być objawy zarówno stanu zapalnego ścięgna Achillesa, jak i jego urazów – naciągnięcia, naderwania czy zerwania.
USG Achillesa – przeciwwskazania
USG Achillesa jest bezpiecznym badaniem. W jego trakcie wykorzystuje się właściwości fal ultradźwiękowych, które wnikają do organizmu, odbijają się od napotkanych tam tkanek, a echo tego odbicia wraca do głowicy i jest przekształcane przez komputer w widoczne na monitorze obrazy. Ultradźwięki są w pełni obojętne dla ludzkiego organizmu – USG ścięgna Achillesa można więc bez obaw wykonywać u dzieci, kobiet w ciąży czy seniorów. Jedynym przeciwwskazaniem jest obecność świeżych otwartych ran w obrębie badanej okolicy.
USG ścięgna Achillesa – jak się przygotować?
USG Achillesa nie wymaga szczególnych przygotowań. Można przed nim normalnie jeść i pić, a także przyjmować stosowane na co dzień leki. Warto jednak wziąć ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną i założyć wygodną, luźną odzież, która pozwoli sprawnie odsłonić okolice ścięgna.
USG Achillesa – jak przebiega?
USG Achillesa jest wykonywane w dedykowanej pracowni. Pacjent wchodzi do gabinetu i odsłania stopę. Lekarz smaruje skórę żelem, który ułatwia wnikanie ultradźwięków do organizmu oraz sprawia, że głowica łatwiej przesuwa się po skórze. Po przyłożeniu głowicy obrazy są od razu widoczne na monitorze – w ten sposób lekarz może ocenić strukturę ścięgna, stopień jego uszkodzenia, obecność stanów zapalnych.
FAQ
- W jaki sposób zapisać się na badanie?
Na USG ścięgna Achillesa można zapisać się bezpośrednio w wybranej placówce, telefonicznie lub przez aplikację.
- Czy na USG Achillesa jest potrzebne skierowanie?
Nie, w oddziałach enel-med USG Achillesa można wykonać bez konieczności posiadania skierowania.
- Czy po badaniu otrzymam odpowiednią dokumentację?
Jak najbardziej! Po USG Achillesa każdy pacjent otrzymuje od nas m.in. opis wykonany przez specjalistę oraz dokumentację zdjęciową.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.