Opis badania
Badanie pola widzenia FDT-Matrix – znane również jako perymetria zdwojonej częstotliwości – pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości pola widzenia oka w związku np. z rozwojem jaskry. Wykonać je można w oddziałach enel-med.
Badanie pola widzenia – czyli perymetria – to jedno z podstawowych badań wzroku, pozwalające ocenić ewentualne ubytki w polu widzenia, czyli przestrzeni, którą widzi człowiek bez poruszania gałką oczną.
Istnieje kilka odmian badania pola widzenia oka. Jedną z najnowocześniejszych jest błyskowe komputerowe pole widzenia FDT-Matrix, które jest badaniem o wiele bardziej precyzyjnym i pozwalającym wykrywać zmiany patologiczne we wcześniejszym stadium rozwoju. Pole widzenia Matrix wykorzystuje zjawisko tzw. zdwojenia przez częstotliwość.
Komputerowe badanie pola widzenia – wskazania
Pole widzenia należy zbadać jeśli u pacjenta występują objawy w postaci:
- czarnych plam lub ubytków w polu widzenia,
- problemów podczas czytania – zamazane lub zniekształcone litery, konieczność silniejszego oświetlenia, gorsze widzenie kolorów,
- kłopotów z rozpoznawaniem twarzy,
- trudności w wykonywaniu czynności wymagających dobrego widzenia szczegółów,
- wpadania na osoby lub przedmioty,
- problemów z poruszaniem się w nieznanym otoczeniu.
Badanie pola widzenia pozwala przede wszystkim na zdiagnozowanie jaskry, a także zmian w polu tarczy nerwu wzrokowego. Pomocniczo może być wykonywane również u pacjentów z podejrzeniem chorób neurologicznych, guzów wewnątrzczaszkowych oraz z silnymi bólami głowy o nieustalonym pochodzeniu.
Komputerowe badanie pola widzenia FDT Matrix – przeciwwskazania
Nie ma żadnych bezwzględnych przeciwwskazań do wykonywania komputerowego badania pola widzenia. Można je przeprowadzać u osób z różnego rodzaju chorobami przewlekłymi, u kobiet w ciąży czy seniorów. Ponieważ wymaga ono utrzymywania skupienia i koncentracji, nie zawsze istnieje możliwość wykonania go u dzieci.
Pole widzenia Matrix – jak się przygotować?
Badanie pola widzenia nie wymaga od pacjenta żadnych szczególnych przygotowań. Można przed nim normalnie jeść i pić, a także przyjmować stosowane na co dzień leki. Wymaga ono ścisłej współpracy z lekarzem, więc najlepiej udać się na nie wypoczętym i koniecznie zabrać ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną.
Badanie pola widzenia – przebieg
Komputerowe badanie pola widzenia oka trwa kilkanaście minut. Pacjent siada przy aparacie i patrzy w ekran naprzemiennie okiem lewym i prawym, sygnalizując słownie lub poprzez naciśnięcie przycisku pojawienie się w jego polu widzenia świetlnego punktu (w metodzie statycznej punkt pojawia się i znika, a w kinetycznej – przemieszcza się). W taki sposób powstaje mapa pola widzenia każdego z oczu – nanosi się na nią punkty, które pacjent zobaczył i na które nie zareagował, co sugeruje występowanie ubytków w polu widzenia.
FAQ
1. W jaki sposób umówić się na komputerowe badanie pola widzenia?
Na badanie pola widzenia FDT można zapisać się drogą telefoniczną – przez nasze Call Center lub za pomocą aplikacji mobilnej. Można również wypełnić poniższy formularz kontaktowy – nasz konsultant oddzwoni na podany numer.
2. Czy badanie pola widzenia boli?
Badanie pola widzenia FDT jest nieinwazyjne, bezkontaktowe i całkowicie bezbolesne.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.