Opis specjalizacji
Proktologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób odbytu, kanału odbytu, odbytnicy i końcowego odcinka jelita grubego. Na konsultacje z doświadczonym proktologiem zapraszamy do oddziałów enel-med.
Schorzenia końcowych odcinków przewodu pokarmowego, takich jak odbyt czy kanał odbytu, są dla wielu pacjentów krępujące i wstydliwe. Należy sobie jednak uświadomić, że są to takie same części ciała jak inne, więc również o nie należy dbać oraz je leczyć. Pomoże w tym doświadczony chirurg zajmujący się problemami proktologicznymi.
Kiedy zgłosić się do proktologa?
Do proktologa należy się zgłosić za każdym razem, kiedy pacjent zauważy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy ze strony końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Może to być np. ból, świąd lub pieczenie. Konsultacje proktologiczne mogą być także elementem przygotowania pacjenta do operacji w obrębie jelita grubego czy odbytu, a także profilaktyki raka jelita grubego.
Wizyta u proktologa – jakie objawy powinny zaniepokoić?
Proktolog to specjalista chirurg zajmujący się chorobami końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Należy się do niego zgłosić po zaobserwowaniu u siebie objawów w postaci:
- bólu, świądu i pieczenia odbytu,
- obecności śluzu i/lub krwi w kale,
- widocznych zmian ropnych okolic odbytu,
- przewlekłych zaparć i/lub biegunki,
- nadmiernych gazów,
- trudności z trzymaniem stolca,
- bólu podczas wypróżniania się.
Jak przebiega wizyta u proktologa?
Wizyta u proktologa rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem – lekarz pyta o ogólny stan zdrowia, przyjmowane leki, przebyte choroby, a także obserwowane objawy czy ich nasilenie. Pytania mogą także dotyczyć stosowanej diety, trybu życia, a nawet zwyczajów seksualnych. Należy pamiętać, że intencją proktologa nie jest ocenianie pacjenta – jego rolą jest wyłącznie zdiagnozowanie choroby. Szczere odpowiedzi na pytania, nawet te najbardziej intymne i krępujące, są konieczne, by diagnoza była szybka i prawidłowa.
W zdecydowanej większości przypadków elementem konsultacji u proktologa jest badanie per rectum, czyli przez odbyt. Lekarz nakłada na rękę jednorazową rękawiczkę, smaruje palec wskazujący wazeliną i wsuwa go do odbytu pacjenta. Tego typu badanie powiązane z badaniem wzrokowym pozwala zdecydować o dalszym postępowaniu. Często konieczne jest wykonanie anoskopii – wziernikowania odbytnicy – aby dokładnie uwidocznić ściany końcowej części przewodu pokarmowego.
Jakie choroby diagnozuje proktolog?
Do najczęściej diagnozowanych przez proktologa schorzeń zalicza się:
- stany chorobowe guzków krwawniczych (hemoroidów),
- szczelinę odbytu,
- przetoki okołoodbytnicze,
- ropień okołoodbytniczy,
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- kłykciny kończyste,
- zespoły bólowe odbytu,
- uchyłki jelita grubego.
Proktolog odgrywa również bardzo istotną rolę w profilaktyce, diagnostyce oraz leczeniu nowotworu jelita grubego.
Co po wizycie u proktologa?
W zależności od indywidualnego przypadku proktolog może zlecić wykonanie określonych badań albo wdrożyć odpowiednie leczenie. Zastosowanie w chorobach proktologicznych znajdują zarówno leki podawane doustnie, jak i miejscowo (maści, kremy, czopki). Wśród najczęściej zlecanych badań można wymienić badanie kału na krew utajoną, analizy laboratoryjne krwi i kału oraz kolonoskopię. W przypadku niektórych schorzeń – np. zmienionych chorobowo hemoroidów – stosuje się również zabiegowe metody leczenia, mniej lub bardziej inwazyjne.
Proktolog – gdzie przyjmuje?
Na konsultacje z doświadczonymi chirurgami proktologami zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce. Do dyspozycji pacjentów pozostają:
FAQ
1. W jaki sposób można się umówić na konsultację u proktologa w enel-med?
Wizytę można umówić za pomocą aplikacji mobilnej, poprzez system rezerwacji online oraz telefonicznie dzwoniąc na naszą infolinię.
2. Czy na konsultacje z proktologiem potrzebne jest skierowanie?
Nie. W naszych placówkach wizyty proktologiczne odbywają się bez konieczności posiadania skierowania.
3. Czy w enel-med wykonam zlecone przez proktologa badania?
Oczywiście! W ofercie naszych placówek znajdują się m.in. anoskopia, rektoskopia czy kolonoskopia.
4. Jak przygotować się do wizyty u proktologa?
Konsultacja nie wymaga szczegółowych przygotowań. Warto wziąć ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną, a także zadbać o higienę okolic intymnych oraz wygodną odzież.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.