Opis badania
Tomografia komputerowa jamy brzusznej to nowoczesna, bardzo precyzyjna metoda diagnostyczna, która umożliwia uzyskanie dokładnych obrazów narządów zlokalizowanych w jamie brzusznej. Na badanie wykonywane w miłej atmosferze przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do oddziałów enel-med.
Tomografia komputerowa jamy brzusznej jest badaniem, w którym wykorzystuje się właściwości wiązki promieni rentgenowskich przenikających tkanki oraz narządy, które są przekształcane przez komputer w obrazy. Uzyskane w ten sposób informacje pozwalają na wykrycie różnego rodzaju nieprawidłowości w budowie oraz funkcjonowaniu narządów.
Tomografia komputerowa jamy brzusznej – wskazania
Istnieje wiele wskazań do wykonania tomografii komputerowej jamy brzusznej. Mogą to być np. konkretne objawy odczuwane przez pacjenta takie, jak:
- bóle brzucha,
- nudności,
- wymioty,
- biegunki lub zaparcia.
Oprócz tego tomografia jamy brzusznej znajduje zastosowanie w diagnozowaniu konkretnych schorzeń, m.in.:
- zapalenia trzustki,
- zapalenia wyrostka robaczkowego,
- nowotworów trzustki, wątroby, żołądka,
- kamicy nerkowej i pęcherzyka żółciowego,
- stanów zapalnych śluzówki żołądka, w tym choroby wrzodowej,
- zapalenia pęcherzyka żółciowego.
Tomografia jamy brzusznej bywa ważnym elementem planowania leczenia chirurgicznego oraz narzędziem oceny skuteczności podjętej terapii.
Tomografia jamy brzusznej – przeciwwskazania
Istnieje kilka sytuacji, w których wykonanie badania może być utrudnione, a nawet niemożliwe. Co do zasady żadnych procedur diagnostycznych z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego nie wykonuje się u kobiet w ciąży. Osoby ze zdiagnozowaną klaustrofobią mogą wymagać podania lekkich środków uspokajających. Nadwrażliwość lub alergia na składniki preparatu wykluczają natomiast wykonanie tomografii jamy brzusznej z kontrastem.
Tomografia komputerowa jamy brzusznej – jak się przygotować?
Tomografia jamy brzusznej to badanie, na które należy się zgłosić na czczo – co najmniej 4-6 godzin wcześniej nie wolno jeść ani pić. Jeżeli planowane jest wykorzystanie środka kontrastującego, należy mieć aktualny wynik oznaczenia poziomu kreatyniny we krwi – pokaże on, czy nerki pracują sprawnie i czy szybko wydalą kontrast z organizmu. Aby wyeliminować zaburzenia obrazu wywołane przez ruchy jelit, konieczne może być przyjęcie leków spowalaniających ich perystaltykę. Na badanie warto założyć wygodne, luźne ubrania bez jakichkolwiek elementów metalowych – wówczas nie trzeba będzie ich zdejmować. Konieczne jest też opróżnienie kieszeni.
Przebieg tomografii komputerowej jamy brzusznej
Badanie trwa od 15 minut do nawet godziny. Przed badaniem pacjent musi wypić wodę, a następnie w trakcie badania dożylnie jest mu podawany środek cieniujący. Następnie pacjent kładzie się na specjalnym ruchomym stole, który jest wsuwany do wnętrza aparatu. Emitująca promieniowanie rentgenowskie lampa porusza się dookoła ciała, a pacjent musi w tym czasie leżeć nieruchomo. Nad przebiegiem badania czuwa personel medyczny w sąsiednim pomieszczeniu. Ma on kontakt z pacjentem przez mikrofon.
Tomografia jamy brzusznej – gdzie wykonać?
Tomografia komputerowa jamy brzusznej znajduje się w ofercie oddziałów enel-med w Warszawie. Zachęcamy do kontaktu.
FAQ
1. Czy do wykonania badania tomografii komputerowej jamy brzusznej potrzebne jest skierowanie?
Zgodnie z wymogami ustawy „Prawo atomowe” na badania z promieniowaniem rentgenowskim wymagane jest skierowanie.
2. Czy tomografia komputerowa jamy brzusznej jest wykonywana na NFZ?
Oczywiście, tomografię komputerową jamy brzusznej w ramach refundacji NFZ w Warszawie w oddziale Zacisze i oddziale Centrum.
3. Jak zapisać się na tomografię komputerową jamy brzusznej?
- Jeśli chcesz umówić się na badanie TK jamy brzusznej w ramach NFZ kliknij tutaj.
4. Jaka jest cena badania TK jamy brzusznej?
Cenę badania TK jamy brzusznej możesz sprawdzić w naszym cenniku.
5. W jakiej formie otrzymam wynik badania tomografii komputerowej jamy brzusznej?
Na wynik badania TK jamy brzusznej składa się płyta CD ze zdjęciami dostępna do odbioru od razu po wykonaniu badaniu oraz opis dostępny po kliku dniach roboczych w aplikacji oraz systemie online enel-med.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.