Opis badania
Analiza składu ciała to krótkotrwałe, bezpieczne i nieinwazyjne badanie wykorzystywane m.in. w diagnostyce oraz leczeniu nadwagi i otyłości. Polega ono na pomiarze oporu elektrycznego tkanek miękkich, przez które przepuszczany jest prąd elektryczny o niskim natężeniu. Badanie składu ciała wykonujemy w oddziałach enel-med.
Analiza składu ciała jest badaniem wykonywanym z wykorzystaniem bioimpedancji elektrycznej, a więc oporu tkanek miękkich, przez które przepuszczany jest prąd elektryczny o niskim natężeniu. Każda tkanka cechuje się innymi oporem, dzięki czemu badanie pozwala dokładnie określić skład ciała człowieka. Jest ono bezpieczne i nieinwazyjne, a stosowany prąd nie jest odczuwalny dla pacjenta i nie wpływa negatywnie na działanie nerwów czy serca.
Analiza składu ciała – wskazania
Badanie składu ciała wykonywane jest przede wszystkim u osób z nadwagą i otyłością – pozwala ono określić skalę problemu, dobrać odpowiednią dietę oraz rodzaj aktywności fizycznej, a także monitorować skuteczność podjętych działań. Oprócz tego analiza masy ciała bywa przydatna w diagnostyce i leczeniu:
- niektórych zaburzeń hormonalnych (objawiających się np. zwiększeniem ilości tkanki tłuszczowej),
- chorób cywilizacyjnych (nadmiar tkanki tłuszczowej zwiększa ryzyko m.in. cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego),
- osteoporozy (dzięki mierzeniu masy kostnej),
- przewlekłej niewydolności nerek oraz po przeszczepach nerki (w celu oceny wskaźnika nawodnienia organizmu),
- zaburzeń odżywiania (anoreksja, bulimia).
Analiza masy ciała – przeciwwskazania
Ze względu na użycie prądu elektrycznego badanie składu ciała jest przeciwwskazane u osób ze wszczepionym rozrusznikiem serca. Nie wykonuje się go również u kobiet w czasie miesiączki, w ciąży i w okresie karmienia, a także u pacjentów z chorobami objawiającymi się zaburzeniami gospodarki wodno-elektrolitowej (wyniki mogą wówczas nie być w pełni miarodajne).
Analiza składu masy ciała – jak się przygotować?
Najlepiej jest, gdy pacjent przystępuje do analizy składu ciała na czczo – ostatni lekki posiłek można spożyć maksymalnie 4 godziny przed badaniem. Podobnie jest z piciem wszelkiego rodzaju napojów, nawet wody. Na około 30 minut przed badaniem należy opróżnić pęcherz moczowy. Do badania składu ciała trzeba przystąpić bez biżuterii, okularów oraz wszelkich metalowych przedmiotów (paski, sprzączki, guziki).
Badanie składu ciała – jak przebiega?
Analiza składu ciała może być wykonana na dwa sposoby. Pacjent staje na wadze wyposażonej w elektrody wysyłające do organizmu delikatne impulsy prądu lub kładzie się na specjalnej macie, a do dłoni lub stóp mocuje mu się jednorazowe elektrody. Warto pamiętać, że natężenie prądu jest tak niskie, iż pacjent nie odczuwa jego działania.
W trakcie badanie mierzona jest impedancja, czyli oporność tkanek na prąd. Przez mięśnie i inne tkanki zawierające duże ilości wody przenika on bez problemu. Tkanka tłuszczowa stawia większy opór, gdyż jest uboga w wodę. W zależności od tego, jak zaawansowany technologicznie jest analizator, badanie składu ciała może określić m.in. zawartość tkanki tłuszczowej w ciele, zawartość mięśni, kości, tłuszczu trzewnego, podstawową przemianę materii i inne parametry.
FAQ
1. W których placówkach enel-med można wykonać badanie składu ciała?
Analiza składu ciała znajduje się w ofercie centrów medycznych enel-med m.in. w Warszawie i Poznaniu.
2. Czy analiza składu masy ciała boli?
Nie, analiza składu ciała to zupełnie bezbolesne badanie. Wykorzystywany w jego trakcie prąd elektryczny ma tak niewielkie natężenie, że nie jest to w ogóle odczuwalne dla pacjenta.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.