ODDZIAŁY
MIASTA
Opis specjalizacji
Hepatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem chorób wątroby i dróg żółciowych. Na konsultacje z doświadczonymi lekarzami chorób zakaźnych lub gastronterologami, specjalizującymi się w leczeniu chorób wątroby, potocznie nazywanymi hepatologami zapraszamy do oddziałów enel-med w Warszawie oraz.
Wątroba jest niezwykle istotnym organem w ciele człowieka. Pełni funkcje odtruwające, neutralizuje toksyny, bierze udział w procesach metabolicznych tłuszczów, cukrów i białek, magazynuje witaminy, pełni funkcje termoregulacyjne. Diagnostyką i leczeniem schorzeń wątroby, a także dróg żółciowych zajmują się lekarz chorób zakaźnych lub gastrolog, specjalizujący się w leczeniu tych zaburzeń, potocznie nazywany hepatologiem.
Hepatolog – kiedy zgłosić się do lekarza?
Do specjalisty chorób zakaźnych lub gastenterologii, specjalizującego się w zakresie hepatologii często zgłaszają się osoby, u których podczas wykonywania standardowych badań kontrolnych pojawiły się nieprawidłowe wyniki tzw. prób wątrobowych, czyli testów oceniających funkcjonowanie tego narządu. Oczywiście do hepatologa trafiają również osoby obserwujące u siebie niepokojące objawy sugerujące występowanie schorzeń wątroby i dróg żółciowych. Dodatkowo hepatolog zleca i kwalifikuje do szczepień ochronnych w kierunku niektórych chorób, np. takich jak wirusowe zapalenie wątroby.
Hepatolog – jakie objawy powinny zaniepokoić?
Do objawów, które powinny skłonić do wizyty u hepatologa, zalicza się:
- zaparcia,
- biegunki,
- nudności i wymioty,
- zgagę,
- zażółcenie białek oczu i błon śluzowych jamy ustnej,
- ciemniejszy kolor moczu,
- niestrawność,
- uczucie ciężkości po posiłku,
- bóle brzucha o nieustalonym pochodzeniu.
Hepatolog – jak przebiega wizyta?
Wizyta u lekarza chorób zakaźnych lub gastrologa, konsultującego w zakresie hepatologii rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego. Padają pytania o obserwowane objawy, okoliczności ich występowania i nasilenie. Lekarz zapoznaje się z dokumentacją medyczną pacjenta oraz wynikami wykonanych wcześniej badań. Przeprowadza on również badanie przedmiotowe, jednak zazwyczaj do postawienia diagnozy potrzebne jest wykonanie specjalistycznych badań laboratoryjnych krwi, a czasem także moczu.
Hepatolog – jakie choroby diagnozuje?
Najczęściej diagnozowane i leczone przez hepatologa schorzenia to:
- wirusowe zapalenie wątroby typu A, B i C,
- autoimmunologiczne zapalenie wątroby,
- ostre zapalenie wątroby,
- marskość wątroby,
- stłuszczenie wątroby,
- kamica dróg żółciowych,
- naczyniaki i torbiele wątroby,
- nowotwory wątroby i dróg żółciowych.
W diagnostyce i leczeniu niektórych schorzeń mogą brać udział także inni specjaliści, np. chorób wewnętrznych czy onkologii.
Hepatolog – co po wizycie?
Po wizycie należy wdrożyć wszystkie zalecenia hepatologa – dotyczące np. wykonania badań laboratoryjnych, badań obrazowych albo konsultacji z innym specjalistą. Leczenie chorób wątroby obejmuje m.in. stosowanie określonych środków farmakologicznych, ale także zmianę diety czy odstawienie alkoholu. W przypadku niektórych ciężkich chorób, np. nowotworów, konieczne bywa leczenie szpitalne i wykonanie konkretnych operacji.
FAQ
- Jakie badania laboratoryjne może zlecić hepatolog?
Hepatolog najczęściej zleca badania krwi pozwalające określić czynność wątroby: próby wątrobowe, GGTP, fotostazę zasadową, antygen HBs oraz przeciwciała HCV.
- Jakie badania obrazowe może zlecić hepatolog?
Najczęściej zlecanym badaniem obrazowym jest USG wątroby, które pozwala ocenić wielkość i strukturę narządu, a także wszelkie zmiany zachodzące na jego powierzchni. Jeśli nie jest ono wystarczające, może zostać wykonana tomografia komputerowa wątroby.
- Czy do wizyty u hepatologa potrzebne jest skierowanie?
Nie, w oddziałach enel-med na konsultację można się zapisać bez konieczności posiadania skierowania.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.