hero-image

Implantolog

Opis specjalizacji

Czym zajmuje się implantolog?

Implantologia to dziedzina chirurgii stomatologicznej, zajmująca się wszczepianiem implantów kostnych w miejsce braków zębowych. Traktowana jest odrębnie od innych specjalizacji, ponieważ zabiegi implantacyjne wymagają wyjątkowej precyzji, zarówno w planowaniu, jak i chirurgicznym wszczepianiu  implantu.

Czym jest implant kostny?

Implant to mała śrubka wykonana z tytanu lub innych stopów dobrze tolerowanych przez ludzki organizm. Wkręcona w kość żuchwy lub szczeki, imituje i zastępuje korzeń brakującego zęba. Na implancie, dzięki specjalnym łącznikom, można zamocować np. koronę, czyli sztuczny ząb. Sam implant stanowi więc podparcie dla korony, ale z zewnątrz nie jest widoczny.

Warto wiedzieć: W zależności od rozległości uzupełnianych implantami braków, na implantach osadza się pojedyncze korony, mosty bądź protezy.

czym jest implant kostny

Leczenie implantologiczne

Leczenie implantologiczne umożliwia uzupełnienie różnej wielkości braków. Sprawdzi się, gdy trzeba uzupełnić pojedynczy ząb, ale też, gdy z jakiegoś powodu straciliśmy ich więcej lub nawet wszystkie.

Procedura wszczepienia implantu musi być dokładnie zaplanowana, a plan leczenia poparty szczegółową diagnostyką. Wszystko zależy od stanu uzębienia pacjenta, ilości wszczepionych implantów oraz wyboru późniejszego uzupełnienia protetycznego. Chirurg implantolog udzieli Ci wszelkich informacji na ten temat podczas wizyty konsultacyjnej, na której wykona badania i przeprowadzi wywiad zdrowotny.

Warto wiedzieć: W enel-med pracujemy na najlepszych systemach implantologicznych Astra i Straumann.

Implanty straumann i astra

Kiedy warto zgłosić się do implantologa?

Zgłoś się do implantologa, jeśli masz braki zębowe i chcesz je uzupełnić w sposób wygodny, trwały, funkcjonalny i estetyczny.

Implanty to obecnie najlepsze rozwiązanie odtwarzające braki zębowe. Wszczepiony w kość implant zastępuje naturalne uzębienie i „zachowuje się” jak nasz naturalny ząb.

Implantologia w enel-med

W gabinetach stomatologicznych enel-med oferujemy pełen zakres leczenia implantologicznego.

Poznaj naszą ofertę:

  • Konsultacje implantologiczne

Konsultacja z chirurgiem implantologiem jest konieczna dla zaplanowania leczenia implantoprotetycznego. Będzie też okazją do zadania wszelkich nurtujących nas pytań. Podczas pierwszej konsultacji lekarz:

  1. zbierze szczegółowy wywiad zdrowotny, aby wykluczyć przeciwwskazania do zabiegu;
  2. przeprowadzi badanie przedmiotowe i diagnostykę RTG w wymaganym zakresie (pantomogram, CBCT);
  3. określi Twoje potrzeby zdrowotne
  4. zaproponuje optymalne rozwiązanie Twoich problemów;
  5. przygotowuje harmonogram kolejnych wizyt oraz kosztorys leczenia.
  • Wszczep implantu

Zabieg wszczepienia implantu trwa od 30 do 60 min i jest całkowicie bezbolesny. Nie wymaga bezwzględnej rekonwalescencji: wystarczy jedynie dbać o ranę po zabiegu zgodnie ze wskazówkami lekarza i stawić się w wyznaczonym terminie na zdjęcie szwów.

Augumentacja kości

Odbudowa pojedynczego zęba na implancie

Odbudowa braku jednego zęba za pomocą mostu

Zabiegi przygotowawcze do wszczepienia implantu

Zabiegi przygotowawcze wykonywane są tylko wtedy, gdy stan uzębienia pacjenta z jakiegoś powodu nie pozwala na wszczepienie implantu. W takich sytuacjach wykonuje się np.:

  • Podniesienie dna zatoki szczękowej: przeniesienie granicy zatoki szczękowej nieco wyżej oraz uzupełnienie powstałego w ten sposób miejsca specjalnym materiałem biologicznym. Zabieg ten wykonuje się w kości szczęki od strony jamy ustnej. Jest konieczny, gdy brakuje tkanki kostnej do wkręcenia implantu, bo zaczęła ona zanikać lub jest jej mało z powodów fizjologicznych.
    Podniesienie dna zatoki szczękowej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym podczas jednorazowej wizyty u implantologa.
  • Przeszczep kości: odbudowa tkanki kostnej, która zanikła po utracie zęba lub zębów. Brakującą tkankę zastępuje się materiałem biologicznym, syntetycznym lub przeszczepem kości własnej, pobranej od pacjenta. Przeszczepy kości są niezwykle precyzyjne, a uzyskanie satysfakcjonującego efektu wymaga czasu. Materiał wszczepiony musi się w pełni zintegrować (zrosnąć) z naturalną kością pacjenta.

Etapy leczenia implantologicznego

  1. Konsultacja implantologiczna: wykonanie badań i diagnostyki RTG.
  2. Plan leczenia i prac protetycznych, uwzględniający potrzeby zdrowotne i estetyczne pacjenta.
  3. Ewentualne zabiegi przygotowawcze, przedimplantacyjne, np. podniesienie dna zatoki szczękowej, regeneracja kości, przeszczep kości.
  4. Wszczepienie implantu lub implantów: wszczepienie pojedynczej śruby (implantu). Zabieg trwa od 30 do 60 minut i może być wykonany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Zazwyczaj jest bezbolesny i nie powoduje żadnych dolegliwości, jednak lekarz może zalecić przyjmowanie antybiotyku, leków przeciwzapalnych czy przeciwbólowych przez kilka dni.
  5. Zdjęcie szwów na wizycie kontrolnej: 7-10 dni po zabiegu. Chirurg usuwa założone po zabiegu szwy (przecina niteczki i wyciąga je z błony śluzowej), aby ułatwić całkowite zagojenie się rany.
    Odsłonięcie implantu: 3-6 miesięcy po zabiegu. W znieczuleniu miejscowym chirurg usuwa mały fragment błony śluzowej, zakrywający implant „od góry”. Z tej strony będzie później przykręcony specjalny łącznik do zamocowania korony, mostu lub protezy oraz wkręcona w implant (do środka) tzw. śruba gojąca. Śruba ma utrzymać w dziąśle miejsce na potrzeby np. przyszłej korony protetycznej. To ostatni etap chirurgiczny leczenia.
  6. Pobranie wycisków pod dalsze prace protetyczne przez lekarza protetyka. Od tego momentu pacjenta „przejmuje” protetyk. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy protetycznej, musimy przygotować się na jedną lub kilka wizyt.
  7. Przymiarka i/lub oddanie gotowej pracy protetycznej: finał leczenia.
  8. Ewentualne korekty i wizyty kontrolne: co 6 miesięcy lub w zaleconych przez lekarza odstępach czasowych.

etapy leczenia implantologicznego

Warto wiedzieć

Jak przygotować się do wizyty u implantologa?

  1. Zbierz informacje o swoim stanie zdrowia i spisz je na kartce: chirurg implantolog na pewno zapyta Cię w wywiadzie o choroby ogólne i leki przyjmowane na stałe.
  2. Przemyśl swoje oczekiwania i pytania, spisz je na kartce: specjalista będzie mógł rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości.
  3. Przygotuj się na diagnostykę: wykonanie pantomogramu czy tomografii, niezbędnych do oszacowania warunków dla wszczepienia implantów, doboru ich rozmiaru, ilości oraz wstępnego zaplanowania uzupełnienia protetycznego.
  4. Zabierz ze sobą wyniki badań: pantomogramu lub tomografii, nawet jeśli były wykonywane  kilka lat wstecz.

Jakie korzyści daje leczenie implantologiczne?

  • Uzupełnienie braków zębowych w sposób estetycznie i funkcjonalnie najbardziej zbliżony do naturalnego. Oparte na implantach korony, mosty czy protezy nie sprawiają dyskomfortu podczas jedzenia, mówienia, zabiegów pielęgnacyjnych. Protezy osadzone na implantach nie są opierane na błonie śluzowej jamy ustnej (jak np. protezy akrylowe), co znacznie zmniejsza ryzyko zaniku kości szczęki i żuchwy.
  • Naturalny uśmiech – wszelkie uzupełnienia protetyczne, ze względu na precyzję wykonania, zapewniają wysoki efekt estetyczny.
  • Lepszy stan zdrowia – uzupełnienie braków zębowych zapobiega przykrym dolegliwościom, takim jak: zanik kości, przechylające się czy przesuwające zęby, wysuwający się z zębodołu ząb przeciwstawny do braku (efekt Godona), przeciążenia pozostałych zębów, przeciążenia stawów skroniowo-żuchwowych. Wymagają one zwykle bardzo skomplikowanego leczenia.
  • Stymulacja kości – dzięki obecności implantu siły żucia są przenoszone na kość i zaczynają ją stymulować. Kość dostaje sygnał, że znowu jest potrzebna, a to zapobiega zanikom tkanki, częstym po usunięciu zęba.

Komfort użytkowania:

  1. korony i mosty osadzone są na implantach tak, jak na własnych zębach. Zostają w jamie ustnej na stałe, a do ich pielęgnacji wystarczą szczotkowanie i nitkowanie, uzupełnione o stosowanie specjalnych nitek i szczoteczek międzyzębowych czy irygatora wodnego;
  2. uzupełniania ruchome na implantach (protezy nakładowe) wymagają regularnego wyjmowania z jamy ustnej i dokładnego oczyszczenia, jednak w odróżnieniu od tradycyjnych protez, trzymają się w jamie ustnej stabilniej: nie przesuwają, nie wypadają podczas jedzenia, praktycznie nie ocierają.
  • Trwałość: dostawcy implantów dla enel-med dają na swoje produkty dożywotnią gwarancję. Raz wszczepiony implant nie wymaga już ponownej interwencji chirurgicznej, a wytrzymałość wykonanej na nim pracy protetycznej szacuje się na około 10 lat. Ewentualna wymiana pracy protetycznej zazwyczaj nie wymaga wymiany implantów.
  • Brak ingerencji w pozostałe zęby: pojedyncze braki uzupełnia się niekiedy za pomocą mostu protetycznego, osadzonego za zębach własnych. Wymaga to oszlifowania dwóch sąsiednich zębów oraz wykonania trzech połączonych ze sobą koron. W takiej sytuacji poświęcamy tak naprawdę dwa zdrowe zęby. Przy implancie nie ma takiej potrzeby.

Konsekwencje braku leczenia:

  • zanik kości wyrostka zębodołowego, czyli części kostnej żuchwy lub szczęki, w której osadzone są zęby. To naturalny, nieodwracalny proces, zachodzący po utracie zęba. Aby go spowolnić, należy jak najszybciej wszczepić implant w miejsce po zębie;
  • rozchwianie i obumieranie zębów, spowodowane nadmiernym ścieraniem się, kruszeniem i przeciążeniem zębów sąsiednich;
  • utrudniające funkcjonowanie bóle w obrębie głowy i szyi, spowodowane przeciążeniami stawu skroniowo-żuchwowego;
  • przesuwanie się i pochylanie pozostałych zębów (w ten sposób kompensują brak sąsiedniego zęba);
  • utrata zęba sąsiadującego z brakiem zębowym lub trudności z dopasowaniem korony, spowodowane efektem Godona. Efekt Godona polega na wysuwaniu się z kości zęba znajdującego się naprzeciwko braku zębowego (w łuku przeciwstawnym);
  • stany zapalne dziąseł i przyzębia, częste przy przeciążeniach spowodowanych przenoszeniem nadmiernych sił żucia na mniejszą liczbę zębów;
  • utrudnione prawidłowe jedzenie, niestrawność, refluks – szczególnie odczuwane w przypadku braku zęba trzonowego lub przedtrzonowego, który ma dużą powierzchnię żującą i pomaga rozdrabniać pokarm;
  • trudności w mówieniu, niewyraźne mówienie – zęby, zwłaszcza przednie, biorą udział w prawidłowej artykulacji: podczas mówienia opiera się o nie język.
  • problemy w kontaktach międzyludzkich, spowodowane mało estetycznym wyglądem zębów i widocznymi brakami w uzębieniu, które uniemożliwiają normalne uśmiechanie się.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.







    Powyższe zgody są dobrowolne. Zgodę można wycofać w każdym czasie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Uzupełnienie i wysłanie powyższego formularza oznaczają zgodę na przedstawienie przez Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie przy ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa zamówionej oferty za pośrednictwem podanego w formularzu środka komunikacji. Zgodę można wycofać w każdym czasie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.