Opis badania
Kolposkopia to bezbolesne, bezpieczne i nieinwazyjne badanie, które pozwala na szczegółową ocenę części pochwowej szyjki macicy, pochwy i sromu. Można je wykonywać u pacjentek w każdym wieku, a także tych w ciąży czy karmiących piersią. Badanie kolposkopowe można wykonać w oddziałach enel-med.
Kolposkopia to badanie, które polega na ocenie części pochwowej szyjki macicy, sromu oraz pochwy przy użyciu kolposkopu – przyrządu umożliwiającego powiększenie obserwowanej powierzchni od 2 do nawet 50 razy. Jest ono wykonywane w trybie ambulatoryjnym i nie wymaga żadnego znieczulenia.
Kolposkopia szyjki macicy, pochwy i sromu – wskazania
Wśród wskazań do wykonania badania kolposkopowego wymienia się:
- nieprawidłowy wynik badania cytologicznego,
- podejrzenie lub zdiagnozowanie zmian na szyjce macicy (objawia się to m.in. krwawieniem po współżyciu),
- wykrycie zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV),
- konieczność pobrania wycinka tkanki do badania histopatologicznego,
- ocena wykrytych stanów przedrakowych oraz nowotworów przedinwazyjnych,
- kontrola nieprawidłowości wykrytych w trakcie poprzedniej kolposkopii.
Badanie kolposkopowe jest wykonywane w celach diagnostycznych: pozwala lekarzowi na rozpoznanie wielu przypadłości i podjęcie decyzji odnośnie do przebiegu leczenia.
Kolposkopia – przeciwwskazania
Badanie kolposkopowe jest ogólnie bardzo bezpieczne, nieinwazyjne i bezbolesne, więc w zasadzie nie ma żadnych poważniejszych przeciwwskazań do jego wykonywania. Lekarz może zalecić przesunięcie badania w czasie u kobiet podczas miesiączki oraz ze zdiagnozowanymi ostrymi stanami zapalnymi pochwy. Przeciwwskazaniem względnym jest uczulenie na kwas octowy i/lub jodynę.
Badanie kolposkopowe – jak się przygotować?
Kolposkopia nie wymaga szczególnych przygotowań – jak już wspomniano, nie powinno się jej wykonywać w czasie miesiączki. Najlepszy termin wypada między 10. a 20. dniem cyklu miesiączkowego. Na 2-3 dni przed badaniem należy zachować wstrzemięźliwość seksualną oraz nie wykonywać irygacji pochwy. W dniu badania można normalnie jeść i pić, a także przyjmować stosowane na co dzień leki – oprócz tych dopochwowych.
Kolposkopia – jak przebiega?
Kolposkopia jest wykonywana w trybie ambulatoryjnym, bez znieczulenia. Przeprowadza się ją na fotelu ginekologicznym. Specjalista zakłada pacjentce wziernik, który pozwala uwidocznić szyjkę macicy. Następnie do przedsionka pochwy przybliżany jest kolposkop, dzięki któremu lekarz może obejrzeć narządy płciowe w powiększeniu. Następnie szyjka macicy jest przemywana roztworem soli fizjologicznej, a lekarz dokonuje kolejnego oglądu. W trzecim etapie szyjkę macicy przemywa się roztworem kwasu octowego oraz jodyną, dzięki czemu możliwe jest wykrycie zmian niewidocznych gołym okiem.
FAQ
1. W których oddziałach enel-med można wykonać badanie?
Kolposkopia jest wykonana w oddziałach enel-med w Warszawie – w oddziałach Domaniewska i Ursus.
2. W jakiej formie można odebrać wyniki kolposkopii?
Wyniki kolposkopii pacjentka otrzymuje po badaniu.
3. Jakie są zalecenia po badaniu?
Badanie kolposkopowe jest bezbolesne i nieinwazyjne – nie ma szczególnych zaleceń dotyczących postępowania po kolposkopii.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.