ODDZIAŁY
Opis specjalizacji
Laryngolog dziecięcy zajmuje się schorzeniami nosa, gardła, krtani, uszu oraz dróg oddechowych u dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Leczy m.in. infekcje, zaburzenia słuchu, problemy z oddychaniem czy zaburzenia snu. Usługi laryngologii dziecięcej w enel-med obejmują kompleksową ocenę stanu zdrowia, diagnostykę z wykorzystaniem badań obrazowych, laboratoryjnych i audiologicznych oraz planowanie leczenia, w tym farmakologicznego i zabiegowego.
Na konsultacje z doświadczonymi specjalistami laryngologii dziecięcej zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce!
Kiedy zgłosić się do laryngologa dziecięcego?
Laryngolog dziecięcy może pomóc w sytuacjach nagłych, kiedy na skutek nieszczęśliwego wypadku czy niezbyt bezpiecznej zabawy doszło do utknięcia ciała obcego w uchu, gardle czy nosie dziecka. Ponadto badanie słuchu wykonywane przez tego specjalistę jest ważnym elementem regularnych kontroli rozwoju dziecka. Oprócz tego specjalista laryngologii dziecięcej zajmuje się diagnostyką oraz terapią często spotykanych u małych pacjentów schorzeń gardła, uszu czy zatok, przeprowadza także drobne zabiegi chirurgiczne, m.in. wycinanie przerośniętego migdałka czy podcinanie wędzidełka języka i wargi górnej.
Laryngolog dziecięcy – wskazania do wizyty laryngologicznej
Zarezerwuj wizytę u specjalisty laryngologii dziecięcej, jeśli u dziecka występują objawy w postaci:
- przewlekłego kataru lub niedrożności nosa,
- chrapania,
- niespokojnego snu z bezdechem sennym,
- wycieku z ucha,
- pogorszenia słuchu,
- bólu ucha,
- utrudnionego połykania,
- duszności,
- zaburzeń równowagi,
- zapalenia zatok,
- nawracających angin,
- oddychania przez buzię.
Należy również zwrócić uwagę na mniej typowe objawy – brak apetytu, nieprzyjemny zapach z ust, zaburzenia mowy czy częste drapanie się po uchu. Wszystko to może sygnalizować nieprawidłowości ze strony gardła, uszu, nosa czy zatok.
Przebieg wizyty u laryngologa dziecięcego
Wizyta u specjalisty laryngologii dziecięcej rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego – z dzieckiem (jeśli jest ono w stanie odpowiadać na pytania) oraz rodzicem. Lekarz pyta o obserwowane objawy, okoliczności ich występowania, a także zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną. Dalsze postępowanie zależy od objawów. Mogą zostać wykonane także podstawowe badania uszu, gardła czy nosa. Specjalista może pobrać wymaz z gardła czy nosa i wysłać go do badania bakteriologicznego. W zależności od potrzeb mogą zostać również zlecone badania laboratoryjne albo obrazowe, a także wykonane zabiegi w trybie ambulatoryjnym (nacięcie ropnia okołomigdałkowego, płukanie ucha, nacięcie błony bębenkowej, tamponada nosa, usunięcie ciała obcego itp.).
Najczęstsze choroby diagnozowane przez laryngologa dziecięcego
Wśród chorób diagnozowanych i leczonych przez laryngologa dziecięcego wymienia się:
- zapalenie zatok przynosowych,
- przewlekły nieżyt nosa,
- niedosłuch,
- zapalenie ucha środkowego,
- zapalenie migdałków,
- zapalenie krtani.
Zalecenia po wizycie u laryngologa dziecięcego
Po wizycie u specjalisty laryngologii dziecięcej należy wykonać wszystkie zlecone przez niego badania – laboratoryjne, mikrobiologiczne (wymazy z krtani, gardła, nosa) oraz ewentualnie obrazowe (np. USG ślinianek czy szyi). Jeśli takie było zalecenie, należy się zgłosić w ustalonym wcześniej terminie na zabieg w trybie ambulatoryjnym lub szpitalnym. Do najczęściej wykonywanych procedur z zakresu laryngologii u dzieci należą: usunięcie trzeciego migdałka, plastyka wędzidełka, usunięcie polipów nosa, kryptoliza oraz septoplastyka.
Laryngolog dziecięcy – gdzie przyjmuje?
Na konsultacje z doświadczonymi specjalistami laryngologii dziecięcej zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce:
FAQ
1. Kiedy udać się z dzieckiem do laryngologa?
Na konsultację laryngologiczną z małym pacjentem należy wybrać się, jeśli ma trudności z oddychaniem torem nosowym, często choruje na infekcje gardła lub ucha, ma problemy z poprawną wymową, skarży się na ból głowy lub chrapie. Wizyta u laryngologa jest również zalecana w przypadku podejrzenia wrodzonych wad strun głosowych, nieprawidłowej budowy wędzidełka językowego lub innych zaburzeń rozwojowych układu głosowego u dziecka.
2. Co bada laryngolog u dzieci?
Laryngolog dziecięcy to lekarz zajmujący się profilaktyką, rozpoznawaniem oraz leczeniem chorób gardła, nosa, uszu, infekcji i innych schorzeń w obrębie głowy i szyi u pacjentów poniżej 18. roku życia. W zależności od zgłaszanych objawów i celu wizyty specjalista może sprawdzić reakcję na bodźce słuchowe, zaburzenia równowagi, ocenić stan ucha środkowego i błony bębenkowej czy budowę wędzidełka języka.
3. Jak przygotować dziecko do wizyty u laryngologa?
Przed wizytą w poradni laryngologicznej warto opowiedzieć dziecku gdzie, po co i dlaczego idzie oraz krótko opisać, co może je spotkać w gabinecie, unikając negatywnych skojarzeń. Przydatne może być zabranie ulubionej zabawki oraz zapewnienie mu wsparcia emocjonalnego podczas całej wizyty.
4. W jaki sposób można zarezerwować wizytę u laryngologa dziecięcego w enel-med?
Na wizytę u laryngologa dziecięcego w enel-med można umówić się szybko i wygodnie w najlepszym dla siebie terminie — za pomocą aplikacji mobilnej, poprzez system rezerwacji online oraz telefonicznie, dzwoniąc na naszą infolinię.
5. Czy trzeba mieć skierowanie na konsultację z laryngologiem dziecięcym?
Nie. W oddziałach enel-med konsultacje są udzielane bez konieczności posiadania skierowania.
6. Czy w enel-med można wykonać zalecone przez specjalistę badania?
Oczywiście! W naszych centrach medycznych przeprowadzamy badania laboratoryjne, mikrobiologiczne oraz obrazowe.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.