ODDZIAŁY
Opis usługi
Most protetyczny pozwala na uzupełnienie od jednego do nawet kilku zębów. Jest umieszczony w jamie ustnej na stałe, dzięki czemu zapewnia wysoki komfort użytkowania. Most protetyczny można wykonać w ramach leczenia protetycznego prowadzonego w naszych centrach medycznych enel-med.
Most protetyczny jest trwałym, wygodnym i estetycznym uzupełnieniem odtwarzającym brakujące zęby naturalne. Przy jego pomocy można uzupełnić braki od jednego do nawet kilku zębów, wykorzystując pozostałe własne zęby pacjenta lub implanty. Most protetyczny składa się z filarów oraz przęsła połączonych ze sobą na stałe. Most osadzany jest na odpowiednio przygotowane własne zęby pacjenta lub implanty. Zębem filarowym może być zarówno ząb żywy, jak i po leczeniu endodontycznym. Wtedy do kanału zęba wprowadza się wkład koronowo-korzeniowy. Pomiędzy filarami znajduje się przęsło, które odtwarza brakujące w jamie ustnej zęby pacjenta.
Most protetyczny – wskazania
Most zęba zakłada się przede wszystkim pacjentom, u których występują braki jednego lub kilku zębów pod warunkiem, że są to braki międzyzębowe, czyli otoczone przez zęby własne pacjenta lub implanty. Zęby filarowe powinny być wyleczone i nie posiadać oznak próchnicy, a w przypadku zębów leczonych endodontycznie – kanały powinny być prawidłowo opracowane i wypełnione, a w okolicy wierzchołka korzenia nie mogą występować zmiany zapalne.
Alternatywą jest wszczepienie pacjentowi implantów (jeden brakujący ząb – jeden implant) i dopiero po tym etapie planowana jest odbudowa protetyczna. Drugim rozwiązaniem są uzupełnienia ruchome w postaci protez częściowych
Most protetyczny – rodzaje
Wyróżnia się kilka rodzajów mostów protetycznych:
- Most adhezyjny – służy do uzupełnienia pojedynczego braku zębowego. W zależności od sytuacji klinicznej może być uzupełnieniem stałym lub tymczasowym (np. w trakcie leczenia implantologicznego, kiedy czekamy na wgojenie się implantu) Tego rodzaju most jest dobrym rozwiązaniem w uzupełnieniu braków zębowych u dzieci i młodzieży przed zakończeniem rozwoju szczęki i żuchwy, co pozwala odłożyć w czasie leczenie implanto-protetyczne lub wykonanie uzupełnień w postaci standardowego mostu protetycznego. Most doklejany jest do zdrowych sąsiednich zębów bez ingerencji w ich tkanki za pomocą skrzydełek z włókna szklanego, na którym jest umieszczona sztuczna korona. Albo wykonuje się minimalną preparację łoża w zębach własnych pacjenta, często wykorzystując miejsca po już obecnych w zębie wypełnieniach, a następnie osadzamy w te miejsca skrzydełka mostu adhezyjnyego połączonych z przęsłem, czyli sztuczną koroną.
- Standardowy most protetyczny licowany porcelaną jest wytrzymały i daje bardzo dobre efekty estetyczne. Struktura może być wykonana z metalu (trwałe i stosunkowo niedrogie rozwiązanie), ze złota (dodatkowe działanie bakteriostatyczne, jest zalecany u osób uczulonych na metale) lub tlenku cyrkonu (na chwilę obecną zapewnia najlepszy efekt kosmetyczny, jest bardzo wytrzymały i nie wywołuje alergii).
- Most metalowy cechuje się przystępną ceną i wysoką trwałością, ale efekty estetyczne nie są niestety zadowalając
- Tymczasowy most akrylowy jest to uzupełnienie zakładane na przejściowy okres oczekiwania na pracę docelową. Pozwala na normalne funkcjonowanie, jest w miarę estetyczny, ale niezbyt trwały.
Most protetyczny – jak przebiega leczenie?
Leczenie protetyczne z zastosowaniem mostów protetycznych prowadzone w centrach medycznych enel-med składa się z kilku ściśle określonych etapów.
- Zaczyna się od konsultacji protetycznej. Lekarz bada jamę ustną pacjenta, ocenia stan zębów, korzeni zębowych i kości otaczającej zęby (konieczne może być do tego wykonanie badania radiologicznego w postaci np. pantomogramu, zdjęć okołowierzchołkowych lub tomografii komputerowej CBCT). Przed przystąpieniem do leczenia protetycznego należy wyleczyć ubytki próchnicowe i stany zapalne tkanek przyzębia, niekiedy zalecane może być leczenie periodontologiczne, implantologiczne czy ortodontyczne.
- Po zakończeniu leczenia wstępnego rozpoczyna się zasadniczą terapię protetyczną. Lekarz preparuje zęby filarowe, na których zostanie umieszczony most protetyczny. Następnie wykonuje wyciski łuku górnego i dolnego, na podstawie których technik w laboratorium na modelu gipsowym odzwierciedla warunki zgryzowe panujące w jamie ustnej pacjenta i przystępuje do poszczególnych etapów wykonania zaplanowanego mostu
- Na okres wykonania pracy w laboratoratorium lekarz zabezpiecza oszlifowane zęby filarowe tymczasowym mostem akrylowym. Taki most umożliwia pacjentowi normalne funkcjonowanie.
- Przed osadzeniem mostu protetycznego lekarz sprawdza poprawność wykonania pracy przez laboratorium i wykonuje przymiarkę. Na tym etapie pacjent może wnieść swoje zastrzeżenia co do kształtu i koloru, a lekarz wysłać pracę do laboratorium w celu naniesienia poprawek
- Po zaakceptowaniu poprawek przez pacjenta most protetyczny osadza się na stałe i po tym etapie wszelkie poprawki nie zawsze są możliwe do wykonania
W celu długiego użytkowania mostu protetycznego należy dbać o higienę jamy ustnej, regularnie zgłaszać się na profesjonalne zabiegi higienizacyjne, a okresie gwarancyjnym na wizyty kontrolne wyznaczone przez lekarza protetyka.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.