hero-image

Periodontolog

Opis specjalizacji

Periodontolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób przyzębia,  W początkowym stadium stanem zapalnym objęte są dziąsła a następnie choroba rozprzestrzenia się na pozostałe tkanki przyzębia – ozębną, okostną, cement korzeniowy oraz kość wyrostka zębodołowego.

Na konsultacje periodontologiczne z doświadczonymi specjalistami zapraszamy do centrów medycznych enel-med.

Zdrowe tkanki przyzębia są  odpowiedzialne za utrzymanie zęba w zębodole, amortyzację sił żucia, stanowią barierę przed wnikaniem bakterii w głębiej położone okolice korzenia

Tak jak inne tkanki jamy ustnej, również przyzębie jest narażone na rozwój chorób. Leczenie tych schorzeń pozostaje w kompetencjach specjalisty periodontologa.

Lekarz periodontolog – kiedy się zgłosić?

Do periodontologa należy zgłosić się, jeśli obserwujemy u siebie objawy w postaci:

  • zaczerwienienia dziąseł,
  • obrzęku dziąseł
  • krwawienia z dziąseł samoistne lub podczas nitkowania i szczotkowania,
  • ruchomości zębów,
  • bólu podczas nagryzania,
  • obnażenia szyjek zębowych,
  • wysunięcia/wychylenia zębów
  • zmian w obrębie błon śluzowych jamy ustnej (guzki, nawracające afty).

Konsultacja periodontologiczna – jak przebiega?

Pierwszym etapem diagnostyki i leczenia różnego rodzaju stanów zapalnych i chorób przyzębia jest konsultacja periodontologiczna. Lekarz przeprowadza u pacjenta badanie jamy ustnej, zbiera wywiad dotyczący chorób ogólnoustrojowych, przyjmowanych leków, ocenia higienę jamy ustnej, obecność kamienia nazębnego i patologicznych kieszonek przyzębnych, doradza jakiego rodzaju szczoteczek i pasty do zębów używać, jaką dietę stosować. W razie konieczności kieruje do higienistki na profesjonale zabiegi higienizacyjne.W celu dokładnej diagnostyki zleca wykonanie badań radiologicznych takich jak zdjęcie pantomograficzne czy tomografia komputerowa CBCT. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie podstawowych badań krwi.

Leczenie chorób przyzębia

Leczenie chorób przyzębia może składać się z różnych zabiegów wykonywanych w gabinecie stomatologicznym.
Metody leczenia choroby przyzębia (parodontozy)
Profesjonalne zabiegi higienizacyjne u higienistki z zastosowaniem najnowocześniejszych metod

  • System Vector – służy do niechirurgicznego leczenia stanów zapalnych przyzębia. Jest to urządzenie piezoelektryczne, które oczyszcza głęboko osadzony kamień, a także wspomaga leczenie stanów zapalnych poprzez zmniejszenie ilości bakterii. Jest atraumatyczny dla szkliwa zębów i okolicy przyszyjkowej. Stosuje się go również w leczeniu nadwrażliwości zębów, wraz z dodatkowym preparatem, działającym na zasadzie impregnacji powierzchni.
  • Laser – przy zastosowaniu biostymulacji światłem lasera dochodzi do skutecznej sterylizacji każdej kieszonki dziąsłowej. Energia lasera oprócz działania bakteriobójczego i przeciwzapalnego, powoduje obkurczenie i spłycenie kieszonki, co wpływa na szybszą regenerację przyczepu dziąsłowego i powrót do zdrowia
  • Zabieg GBT – terapia zwalczania płytki bakteryjnej obecnej w jamie ustnej, służy do usunięcia świeżego kamienia nazębnego

Zabiegi periodontologiczno-chirurgiczne

Kiretaż zamknięty lub otwarty – jedna z metod leczenia choroby przyzębia. Polega na oczyszczaniu złogów poddziąsłowych, znajdujących się na głębokości większej niż 3 mm. Jest wykonywany wyłącznie przez lekarza periodontologa. Lekarz w znieczuleniu oczyszcza (ręcznie i ultradźwiękami) wszelkie złogi znajdujące się w kieszonkach patologicznych i między korzeniami zębów, a następnie usuwa stan zapalny wytworzony przez bakterie (tzw. ziarninę). W trakcie zabiegu stosuje specjalne płyny antyseptyczne (roztwór chlorheksydyny do przepłukiwania kieszonek) i aplikuje leki przyspieszające gojenie dziąsła. Po zabiegu pacjent musi stosować wzorową higienę jamy ustnej. Bez niej nie będzie możliwe utrzymanie efektów kiretażu.

Szynowanie zębów – to połączenie rozchwianych patologicznie zębów za pomocą specjalnej, przyklejanej na stałe, półelastycznej taśmy z włókna szklanego, która zmniejsza ruchomość zębów, pozwalając na dłuższe ich utrzymanie w jamie ustnej i zwiększa komfort życia pacjenta.

Zabiegi z zakresu sterowanej regeneracji tkanek pozwalają na odtworzenie dziąsła w miejscach jego zaniku (pokrycie recesji i przeszczepy łącznotkankowe)

To niezwykle precyzyjne zabiegi, możliwe do wykonania różnymi technikami, w zależności od stanu zdrowia jamy ustnej pacjenta. Maja one na celu odtworzenie dziąsła w miejscach jego zaniku. Zanik dziąsła powoduje silną nadwrażliwość przyszyjkową, uniemożliwiającą normalne spożywanie ciepłych i zimnych posiłków. Odsłonięte szyjki zęba to również miejsce, które, pozbawione ochrony przez dziąsło, jest bardziej narażone na próchnice i ścieranie się.

Sterowana regeneracja kości – zabieg odtwarzania kości poprzez wprowadzenie preparatu kostnego lub kościozastępczego w miejsce ubytku w kości. Zabiegi regeneracji kości wymagają od pacjenta wzmożonej higieny jamy ustnej i dbałości o ogólny stan zdrowia, zgodnie z zaleceniami lekarza periodontologa.

Warto pamiętać, że terapia chorób przyzębia musi być uzupełniana o prawidłową, kompleksową higienę jamy ustnej – szczotkowanie i nitkowanie zębów, oczyszczanie języka i stosowanie płynów do płukania jamy ustnej.

Konsekwencje braku leczenia:

  • rozwój parodontozy, groźnej choroby przyzębia – nieleczony stan zapalny dziąseł, a także odkładające się i nie usuwane złogi nazębne nad – i poddziąsłowe, powodują niszczenie więzadeł ozębnej i powstawanie patologicznych kieszeni dziąsłowych, co może w konsekwencji doprowadzić do rozchwiania i utraty zęba.
  • im dłużej będziesz zwlekać z leczeniem periodontologicznym, tym problem będzie się pogłębiał. Czas działa na Twoją niekorzyść, zwłaszcza w przypadku postępującego zaniku kości.
  • przewlekłe bakteryjne infekcje w obrębie jamy ustnej mogą stanowić poważny problem dla ogólnego stanu zdrowia obciążając ważne dla życia narządy organizmu

FAQ

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u perdiodontologa?

  1. Zastanów się nad swoim stanem zdrowia – spisz na kartce przyjmowane na stałe leki, przebyte cięższe choroby i operacje. Periodontolog na pewno Cię o nie zapyta.
  2. Przeanalizuj swoje objawy: od kiedy trwają, w jakich sytuacjach się nasilają, czy są bolesne, a jeśli tak – jakiego rodzaju to ból. Pamiętaj, że każde spostrzeżenie ułatwi periodontologowi postawienie trafnej diagnozy.
  3. Przypomnij sobie datę swojego ostatniego oczyszczania zębów w gabinecie higieny.
  4. Przyjrzyj się swoim dziąsłom: czy nie krwawią podczas szczotkowania i nitkowania.
  5. Spróbuj zlokalizować nadwrażliwe miejsca w swojej jamie ustnej, aby móc je wskazać podczas.
  6. Zapamiętaj, jakiego rodzaju szczoteczki, pasty lub płukanki używasz. Spisz także akcesoria do higieny jamy ustnej, które stosujesz i jak często to robisz.
  7. Przygotuj się na ewentualną diagnostykę: pantomogram, tomografię, pomiar głębokości kieszonek dziąsłowych. Badania te są niezbędne do oceny stanu przyzębia.
  8. Zabierz ze sobą wyniki badań – pantomogramu, tomografii, nawet tej wykonanej kilka lat temu.

Jakie korzyści daje leczenie periodontologiczne?

  • Profesjonalna opieka lekarza specjalisty – zgłaszając się do periodontologa w enel-med masz pewność, że uzyskasz pomoc i rzetelne odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące Twojego zdrowia.
  • Najwyższy standard procedur i materiałów – zabiegi periodontologiczne wykonujemy przy użyciu najlepszych narzędzi oraz materiałów zgodnych biologiczne z Twoim organizmem. Ze względu na specyfikę i rodzaj procedur, zabiegi periodontologiczne są porównywalne z chirurgicznymi.
  • Kompleksowa diagnostyka problemu – wszelkie zabiegi planujemy na podstawie badań RTG lub CBCT oraz badań dodatkowych, zlecanych przez lekarza periodontologa, np. histopatologicznych, posiewów, pomiarów wskaźnika krwawienia czy osadzania się płytki nazębnej.
  • Indywidualny plan diagnostyki i leczenia, uwzględniający Twoje potrzeby – otrzymasz go wraz z kosztorysem na wizycie konsultacyjnej.

Konsekwencje braku leczenia:

  • pogłębianie się problemu – im dłużej będziesz zwlekać z zabiegiem, tym bardziej będzie on rozległy i obciążający dla Twojego organizmu;

Warto wiedzieć: Czas działa na Twoją niekorzyść, zwłaszcza w przypadku postępującego zaniku kości. Jeśli będziesz zwlekać z wizytą u specjalisty, może się okazać, że trzeba nadbudować znacznie większy fragment kości, niż pierwotnie planowano.

  • rozwój parodontozy, groźnej choroby przyzębia – nieleczony stan zapalny dziąseł rozprzestrzenia się i nasila, a złogi nazębne zwiększają swoją objętość, powodując powstanie patologicznych kieszeni dziąsłowych. Ten proces to początek parodontozy, która wymaga długiego i konsekwentnego leczenia, hamującego niszczenie kości;
  • utrata zębaw wyniku nasilających się objawów choroby przyzębia i procesów zapalnych. Choroby przyzębia to druga po próchnicy przyczyna powstawania braków zębowych u osób dorosłych;
  • powstawanie dużej przerwy między zębami przednimi lub odsłanianie się szyjek zębowych,spowodowane przez zbyt duże wędzidełko wargi;
  • zagrożenie dla zdrowia– mogą je stanowić niezdiagnozowane zmiany w jamie ustnej i twarzy.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.







    Powyższe zgody są dobrowolne. Zgodę można wycofać w każdym czasie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Uzupełnienie i wysłanie powyższego formularza oznaczają zgodę na przedstawienie przez Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie przy ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa zamówionej oferty za pośrednictwem podanego w formularzu środka komunikacji. Zgodę można wycofać w każdym czasie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.