Opis badania
Przysadka mózgowa to gruczoł, który wytwarza wiele kluczowych dla funkcjonowania organizmu hormonów, w tym hormon wzrostu, prolaktynę oraz hormon tyreotropowy. Zaburzenia w jej budowie i pracy mogą mieć bardzo poważny wpływ na zdrowie – badaniem, które pozwala je zdiagnozować, jest rezonans magnetyczny przysadki. Można go wykonać w oddziałach enel-med w całej Polsce.
Przysadka mózgowa ma około 1 cm średnicy i jest zlokalizowana w głębi czaszki, w tzw. siodle tureckim. Jest to gruczoł dokrewny, który pełni w organizmie bardzo istotne funkcje. Bierze on udział w regulacji układu hormonalnego. Do hormonów produkowanych przez przysadkę zalicza się m.in. hormon wzrostu (wpływa na rozwój masy mięśniowej i kości), prolaktynę (wywołuje laktację, czyli produkcję mleka u kobiet), hormon tyreotropowy (pobudza do pracy tarczycę) oraz hormon folikulotropowy (odgrywa ważną rolę w produkcji plemników u mężczyzn i owulacji u kobiet). Od prawidłowego funkcjonowania przysadki mózgowej w organizmie zależy więc wiele procesów życiowych.
Do badań diagnostycznych pozwalających na zobrazowanie układu podwzgórzowo-przysadkowego zalicza się m.in. rezonans magnetyczny (Magnetic Resonance Imaging, MR, MRI). Metoda ta w odróżnieniu od tomografii komputerowej czy prześwietlenia RTG jest w stanie ukazać struktury wewnętrzne ciała bez użycia promieniowania jonizującego. Wykorzystywane jest natomiast bezpieczniejsze pole magnetyczne.
Rezonans magnetyczny przysadki mózgowej – wskazania
Rezonans magnetyczny przysadki to jedno z najnowocześniejszych i najbardziej precyzyjnych badań, które pozwalają na zobrazowanie tego gruczołu. Badanie należy wykonywać w następujących przypadkach:
- podejrzenie nowotworów, guzów i gruczolaków rozwijających się w obrębie samego gruczołu lub tkanek z nim sąsiadujących, takich jak np. chłoniak, czaszkogardlak, rozrodczak;
- podejrzenie nieprawidłowego rozrostu tkanek i struktur otaczających przysadkę, powodujących jej ucisk;
- urazy i krwawienia;
- stany zapalne i zaburzenia funkcjonowania przysadki, np. w przebiegu sarkoidozy.
Bardzo często głównym czynnikiem sugerującym konieczność wykonania rezonansu magnetycznego przysadki są nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych określających stężenie we krwi produkowanych przez ten gruczoł hormonów. Ponadto schorzenia przysadki można podejrzewać na podstawie objawów ogólnoustrojowych. Najczęściej występujące objawy mogące świadczyć o obecności zmian patologicznych przysadki to:
- zaburzenia miesiączkowania,
- niepłodność,
- spadek libido,
- powiększenie gruczołów piersiowych u mężczyzn,
- nadmierne owłosienie (hirsutyzm) u kobiet,
- akromegalia,
- gigantyzm.
Badanie MRI przysadki mózgowej – przeciwwskazania do rezonansu
Ze względu na wykorzystywanie podczas rezonansu silnego pola magnetycznego głównym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest obecność stałych urządzeń elektronicznych i metalowych. Badania nie wykonuje się, jeśli pacjent ma w ciele m.in. rozrusznik serca, neurostymulatory, klipsy naczyniowe czy inne elementy metalowe obecne w obrębie głowy.
Wśród przeciwwskazań względnych do przeprowadzenia badania znajdują się I trymestr ciąży, a także obecność implantów stomatologicznych oraz metalowych śrub ortopedycznych i endoprotez. W przypadku posiadania aparatu ortodontycznego konieczne jest przedstawienie zaświadczenia od ortodonty, informującego o rodzaju materiału, z jakiego jest on wykonany.
Rezonans magnetyczny przysadki – przygotowanie do rezonansu
Jeśli planowany jest rezonans magnetyczny przysadki z kontrastem, nie wcześniej niż 30 dni przed badaniem należy wykonać badanie poziomu stężenia kreatyniny we krwi – pozwoli to ocenić stan nerek, które filtrują i usuwają środek kontrastujący wraz z moczem.
Na badanie należy się zgłosić w wygodnym ubraniu, pozbawionym jakichkolwiek metalowych elementów (sprzączki, klamry, guziki). Panie powinny zrezygnować z makijażu. Również kolorowe kosmetyki czy lakiery do włosów mogą zawierać pyłki metali, dlatego należy z nich zrezygnować przed badaniem. Wszelkie rzeczy osobiste – klucze, telefon, portfel, spinki, biżuterię, okulary – należy zostawić w szatni przed wejściem do pracowni, poza zasięgiem pola magnetycznego. Nie można wnosić ich do pomieszczenia z aparatem do rezonansu.
Rezonans przysadki mózgowej z kontrastem i bez – przebieg badania
Jeśli wykonywane jest MRI przysadki z kontrastem, procedura rozpoczyna się od podania środka cieniującego. W trakcie badania pacjent układa się na specjalnym stole, który następnie jest wsuwany do wnętrza aparatu, czyli dość wąskiego tunelu. Rezonans może trwać od 30 do 40 minut, a w tym czasie należy zachować bezruch – w innym przypadku uzyskane obrazy mogłyby być nie dość wyraźne. We wnętrzu aparatu panuje dość duży hałas – pomocne może być zastosowanie zatyczek do uszu. Znajduje się tam również mikrofon, poprzez który w razie potrzeby pacjent może się komunikować z personelem.
FAQ
1. Czy do wykonania badania rezonansu magnetycznego przysadki potrzebne jest skierowanie?
Jeśli chcesz wykonać badanie MR przysadki odpłatnie, skierowanie nie jest wymagane.
2. Czy rezonans magnetyczny przysadki jest wykonywany na NFZ?
Oczywiście, rezonans magnetyczny przysadki wykonujemy w ramach refundacji NFZ w Warszawie w oddziale Zacisze i Centrum, w Gdańsku w oddziale Grunwaldzka i w Katowicach w oddziale Ligocka.
3. Czy badanie MR przysadki jest wykonywane w aparacie otwartym?
W Centrum Medycznym enel-med nie posiadamy aparatów otwartych.
4. Jak zapisać się na rezonans magnetyczny przysadki?
· Jeśli chcesz umówić się na badanie MR przysadki w ramach NFZ kliknij tutaj.
· Jeśli chcesz umówić się na odpłatne badanie MR przysadki kliknij tutaj
5. Jaka jest cena badania MR przysadki?
Cenę badania MR przysadki możesz sprawdzić w naszym cenniku.
6. W jakiej formie otrzymam wynik badania rezonansu magnetycznego przysadki?
Na wynik badania MR przysadki składa się płyta CD ze zdjęciami dostępna do odbioru od razu po wykonanym badaniu oraz opis dostępny po kliku dniach roboczych w aplikacji oraz systemie online enel-med.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.