ODDZIAŁY
Opis badania
RTG miednicy to podstawowe badanie wykonywane przy podejrzeniu złamań kości miednicy. RTG miednicy wykonujemy w oddziałach enel-med przy użyciu nowoczesnego sprzętu, a pacjenci cały czas pozostają pod opieką naszego doświadczonego personelu.
RTG miednicy to badanie, które swoim zasięgiem obejmuje nie tylko kości – odpowiednie projekcje umożliwiają także uzyskanie obrazu RTG czy końców bliższych . Precyzja badania bierze się z właściwości promieniowania rentgenowskiego, które przenika ciało człowieka i jest pochłaniane w różnym stopniu przez różne tkanki. Kości absorbują go najwięcej, więc są widoczne na zdjęciu RTG stawów biodrowych czy miednicy.
RTG miednicy – wskazania
RTG wykonuje się w sytuacji:
- podejrzenia złamań kości miednicy (również w obrębie panewki),
- bólów i ograniczenia ruchomości w stawach biodrowych,
- podejrzenia
- deformacji i zmian pourazowych spojenia łonowego,
- wrodzonych dysplazji stawów biodrowych,
- zaburzeń chodu,
- nierówności kończyn.
RTG miednicy – przeciwwskazania
Co do zasady badań z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego – w tym RTG miednicy – nie wykonuje się u kobiet w ciąży. Choć dawka promieniowania jest minimalna, to jednak nie pozostaje ono zupełnie obojętne dla rozwijającego się dziecka. Ze względu na jego zdrowie badań RTG u ciężarnych się więc nie przeprowadza. W przypadku dzieci i młodzieży badanie nie powinno być praktykowane zbyt często.
RTG miednicy – jak się przygotować?
RTG miednicy jest jednym z badań, które wymaga od pacjenta pewnych przygotowań. Wypełnione gazami i masami kałowymi jelita mogą utrudniać obrazowanie kości więc dzień przed badaniem należy przyjmować środki odgazowujące dostępne w aptece bez recepty. Wieczorem, w dniu przed badaniem, należy się wypróżnić – jeśli jest to konieczne z pomocą lewatywy lub lekkich środków przeczyszczających. Na badanie należy zgłosić się na czczo – ostatni posiłek można zjeść 6 godzin przed badaniem. Warto ubrać się wygodnie i wziąć ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną.
RTG miednicy – jak przebiega?
RTG miednicy wykonywane jest przez specjalistę radiologii w dedykowanej pracowni. Po wejściu do pomieszczenia należy wykonywać wszystkie polecenia personelu – odsłonić obrazowaną partię ciała i przyjąć odpowiednią pozycję. Najczęściej RTG miednicy jest przeprowadza się w projekcji przednio-tylnej Samo wykonanie zdjęć trwa kilka-kilkanaście sekund. Po jego zakończeniu można od razu wrócić do normalnych aktywności.
FAQ
- Czy RTG miednicy boli?
RTG miednicy samo w sobie jest bezbolesne i niewymagające żadnego znieczulenia. Odczuwane dolegliwości mogą wynikać z konieczności przyjmowania odpowiednich pozycji ciała w sytuacji urazu mechanicznego, np. złamania.
- Jak zapisać się na badanie?
Na RTG miednicy można zapisać się telefonicznie lub w oddziale enel-med.
- W jakiej formie otrzymam wyniki?
Pacjent otrzymuje wynik w formie cyfrowej na płycie CD/DVD oraz w formie opisu lekarskiego. Istnieje możliwość odpłatnego uzyskania wydruku na kliszy.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.