Opis badania
Tomografia komputerowa głowy to często badanie pierwszego wyboru w diagnostyce urazów kości pokrywy i podstawy czaszki. Tomografię głowy – w komfortowych warunkach i miłej, pełnej troski atmosferze – można wykonać w dwóch oddziałach enel-med w Warszawie!
Tomografia komputerowa głowy to badanie, które wykorzystuje właściwości promieniowania rentgenowskiego. Gdy promienie przenikają przez dane tkanki, stają się słabsze (w zależności od rodzaju tkanki poziom tego osłabienia jest inny). Zjawisko to jest mierzone, a wyniki pomiarów przekształcane przez komputer w precyzyjne obrazy tkanek, struktur i narządów.
Tomografia głowy – wskazania
Wskazań do wykonania tomografii komputerowej głowy jest wiele. Może ono zostać zlecone pacjentom, u których występują niepokojące objawy (bóle i zawroty głowy, zaburzenia pamięci, częste omdlenia, problemy z koncentracją), jak i być elementem diagnostyki konkretnych urazów i schorzeń. Zalicza się do nich:
- ostry i przewlekły krwotok wewnątrzczaszkowy,
- ostry udar,
- padaczkę,
- urazy czaszkowo-mózgowe,
- wodogłowie,
- migrenę,
- łagodne i złośliwe guzy mózgu.
Tomografia głowy bywa ważnym elementem planowania leczenia chirurgicznego oraz oceny skuteczności podjętej terapii.
Tomografia komputerowa głowy – przeciwwskazania
Podczas tomografii głowy wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie, które nie jest całkowicie obojętne dla ludzkiego organizmu – badanie wykonuje się więc jedynie w sytuacji konkretnych wskazań medycznych. Tomografii co do zasady nie przeprowadza się u kobiet w ciąży – promieniowanie rentgenowskie mogłoby w negatywny sposób wpłynąć na rozwijające się dziecko.
Jak się przygotować do tomografii głowy?
Jeżeli planowana jest tomografia komputerowa głowy z kontrastem, na co najmniej 7 dni przed badaniem należy wykonać pomiar stężenia kreatyniny we krwi – dzięki niemu możliwa jest ocena pracy nerek, których zadaniem jest jak najsprawniejsze wydalenie kontrastu z organizmu po zakończeniu badania. Na badanie z kontrastem należy się zgłosić na czczo.
W innych przypadkach można normalnie jeść, pić i przyjmować leki – warto to jednak zaplanować w taki sposób, żeby podczas badania nie pojawiła się konieczność jego przerwania (np. w przypadku diabetyków z powodu potrzeby podania insuliny). Najlepiej ubrać się w wygodne, luźne ubrania bez elementów metalowych, takich jak sprzączki, klamry czy guziki. Wówczas nie trzeba będzie ich zdejmować.
Przebieg tomografii głowy
Pacjent zgłaszający się na tomografię głowy pozostaje pod stałą opieką personelu. Jeśli jest taka potrzeba, w trakcie badania podaje mu się środek kontrastujący. Pacjent kładzie się na specjalnym ruchomym stole, który wsuwa się do aparatu. Badanie jest bezbolesne i bezpieczne. Nad jego przebiegiem czuwa personel medyczny, który znajduje się w osobnym pomieszczeniu i komunikuje się z pacjentem przez mikrofon. Tomografia głowy trwa z reguły około kilkunastu minut.
Tomografia głowy – gdzie wykonać?
Tomografia głowy znajduje się w ofercie oddziałów enel-med w Warszawie. Zachęcamy do kontaktu.
FAQ
1. Czy do wykonania badania tomografii komputerowej głowy potrzebne jest skierowanie?
Zgodnie z wymogami ustawy „Prawo atomowe” na badania z promieniowaniem rentgenowskim wymagane jest skierowanie.
2. Czy tomografia komputerowa głowy jest wykonywana na NFZ?
Oczywiście, tomografię komputerową głowy wykonujemy w ramach refundacji NFZ w Warszawie w oddziale Zacisze i oddziale Centrum.
4. Jaka jest cena badania TK głowy?
Cenę badania TK głowy możesz sprawdzić w naszym cenniku.
5. W jakiej formie otrzymam wynik badania tomografii komputerowej głowy?
Na wynik badania TK głowy składa się płyta CD ze zdjęciami dostępna do odbioru od razu po wykonaniu badaniu oraz opis dostępny po kliku dniach roboczych w aplikacji oraz systemie online enel-med.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.