Opis badania
USG oczu to proste, bezbolesne i zupełnie nieinwazyjne badanie, pozwalające na precyzyjną ocenę struktur anatomicznych budujących oko. W szczególności znajduje zastosowanie u osób, u których – np. z powodu bielma rogówki czy zaćmy – nie ma można dokładnie zbadać dna oka. USG gałki ocznej wykonujemy w oddziałach enel-med.
USG – czyli ultrasonografia – jest badaniem, w trakcie którego wykorzystuje się właściwości fal ultradźwiękowych o określonej długości. Wnikają one w głąb organizmu i odbijają się od napotkanych tam tkanek i narządów. Echo tego odbicia wraca do głowicy, trafia do komputera, a następnie jest przekształcane przez oprogramowanie na widoczne na monitorze precyzyjne obrazy. USG znajduje zastosowanie przede wszystkim w obrazowaniu tkanek miękkich i narządów wewnętrznych. Wykonywanym w określonych przypadkach badaniem okulistycznym jest również ultrasonografia oka.
USG gałki ocznej – wskazania
Ogólnie, USG gałki ocznej dzieli się na dwa typy. Ultrasonografia oka typu A pozwala na uzyskanie obrazów struktur anatomicznych znajdujących się wzdłuż jednej prostej, zaś USG gałki ocznej typu B – struktur leżących wzdłuż kilku płaszczyzn. Wśród wskazań do wykonania badania znajduje się:
- podejrzenie rozwarstwienia lub przedarcia siatkówki,
- diagnostyka guzów oka,
- zmiany w nerwie ocznym o charakterze jaskrowym,
- diagnostyka dysfunkcji rogówki,
- określenie mocy soczewki wszczepionej po operacji usunięcia zaćmy,
- obecność mętów w ciele szklistym,
- ciała obce i guzy wewnątrz gałki ocznej,
- wylewy krwi do gałki ocznej,
- diagnoza i monitorowanie stanów pourazowych,
- kontrolowanie zmian zachodzących u pacjentów z cukrzycą.
USG oczu – przeciwwskazania
Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania USG oczu są świeże rozległe rany, poparzenia czy owrzodzenia okolic oczu – badanie wykonać można natychmiast po ich zagojeniu. Poza tym, ultrasonografia oka może być przeprowadzana u dzieci, dorosłych i seniorów, kobiet w ciąży i w okresie karmienia, osób chorych przewlekle i po nagłych urazach. Jest to badanie bezpieczne i nieinwazyjne.
Ultrasonografia oka – jak się przygotować?
USG gałki ocznej nie wymaga od pacjentów szczególnych przygotowań. Nie trzeba się na nie zgłaszać na czczo, może być wykonywane o każdej porze dnia, nie wymaga odstawienia stosowanych na co dzień leków. Oczywiście warto wziąć ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną.
USG oka – jak wygląda badanie?
USG oczu trwa około 10 minut. Lekarz zaleca pacjentowi zamknięcie oczu, a następnie nakłada na jego powieki żel, który ułatwia przesuwanie niewielkiej głowicy po skórze i wnikanie ultradźwięków w głąb organizmu. Po przyłożeniu głowicy obrazy są od razu widoczne na monitorze. Ultrasonografia oka w żaden sposób nie wpływa na jakość czy ostrość widzenia, więc po badaniu można prowadzić samochód czy wrócić do codziennych zajęć.
FAQ
1. W jaki sposób umówić się na USG gałek ocznych?
Na badanie USG gałek ocznych można zapisać się drogą telefoniczną – przez nasze Call Center lub za pomocą aplikacji mobilnej. Można również wypełnić poniższy formularz kontaktowy – nasz konsultant oddzwoni na podany numer.
2. Czy badanie USG gałek ocznych boli ?
Badanie USG gałek ocznych jest nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne.
3. Jak często można powtarzać badanie USG gałek ocznych?
Nie ma żadnych ograniczeń co do częstości wykonywania badania i można je powtarzać wielokrotnie w zależności od potrzeb i zaleceń lekarza okulisty.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.