ODDZIAŁY
Opis badania
USG dopochwowe – znane również jako USG transwaginalne czy USG ginekologiczne – to zupełnie nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne badanie obrazowe kobiecych wewnętrznych narządów płciowych. Może być ono wykonywane zarówno profilaktycznie, jak i w celach diagnostycznych. Na USG ginekologiczne (transwaginalne) wykonywane przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce.
USG dopochwowe pod względem wykorzystywanej technologii nie różni się od innych badań ultrasonograficznych.Wykorzystuje ono właściwości fal ultradźwiękowych, które wnikają w głąb organizmu i odbijają się od napotkanych tkanek. Echo tego odbicia wraca do głowicy i jest przekształcane w widoczne na monitorze obrazy. USG transwaginalne wykonuje się z użyciem specjalnej sondy, którą umieszcza się w pochwie pacjentki. Umożliwia to bardzo precyzyjne zobrazowanie wewnętrznych narządów płciowych.
Jakie są wskazania do USG transwaginalnego?
Badanie ginekologiczne dopochowowe wykonuje się u kobiet, u których występują niepokojące objawy, np. w postaci:
- zaburzeń miesiączkowania (bardzo obfite lub bardzo skąpe krwawienia, długie przerwy między krwawieniami),
- nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych,
- bolesnych miesiączek,
- bólów w dole brzucha o nieustalonym pochodzeniu,
- bolesnego współżycia.
USG dopochwowe może być elementem przygotowań pacjentki do zajścia w ciążę, badaniem wykonywanym po poronieniu, a także w ramach wykrywania nowotworów narządu rodnego u kobiet.
Przeciwwskazania do USG dopochwowego
Do wykonywania USG trans waginalnego nie ma wielu przeciwwskazań. Nie przeprowadza się go właściwie tylko u kobiet ze świeżymi ranami narządów płciowych (np. bezpośrednio po inwazyjnych operacjach) oraz u kobiet, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia. Zwykle wykonuje się u nich USG narządu rodnego przez powłoki brzuszne.
Przygotowanie do USG dopochwowego
Przygotowanie do USG trans waginalnego nie należy do szczególnie skomplikowanych. Nie trzeba się na nie zgłaszać na czczo, może zostać wykonane o dowolnej porze dnia. O ile w przypadku USG przez powłoki brzuszne przed badaniem należy wypić 1,5 litra wody, by pęcherz moczowy był wypełniony, o tyle przy USG dopochwowym nie ma takiej konieczności. Oczywiście dobrze jest zadbać o higienę okolic intymnych (nie ma potrzeby usuwania owłosienia), dla własnego komfortu warto także założyć wygodną, niekrępującą ruchów odzież.
Jak przebiega USG transwaginalne?
Badanie jest wykonywane na leżance lub na fotelu ginekologicznym – pacjentka jest proszona o zdjęcie dolnych partii odzieży i bielizny, a następnie kładzie się z uniesioną miednicą. Badanie USG dopochwowe przeprowadza się przy użyciu specjalnej sondy – lekarz nakłada na nią jednorazową osłonkę, a następnie smaruje żelem, który ułatwia jej wprowadzenie do pochwy. Badanie trwa około 10 minut i nie powinno być bolesne. Jeśli pojawi się ból, należy poinformować o tym lekarza podczas badania.
USG transwaginalne – gdzie je wykonać?
Na USG ginekologiczne (transwaginalne) wykonywane przez doświadczonych specjalistów przy użyciu nowoczesnego sprzętu zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce.
FAQ
- Czy USG dopochwowe może być wykonywane u kobiet w ciąży?
Jak najbardziej! Jest to badanie w pełni bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i rozwijającego się dziecka.
- Czy miesiączka jest przeciwwskazaniem do wykonania badania?
Nie. USG transwaginalne można przeprowadzić także u kobiet w czasie menstruacji. Ze względu na wartość diagnostyczną najlepiej jednak wykonywać je między 5. a 10. dniem cyklu.
- Które narządy pozwala ocenić badanie?
USG ginekologiczne transwaginalne pozwala na ocenę macicy, grubości błony śluzowej wewnątrz macicy (endometrium), jajników, ilości i rozmieszczenia pęcherzyków jajnikowych czy zatoki Douglasa.W ten sposób można diagnozować m.in. mięśniaki macicy, torbiele jajników, polipy endometrialne, ale również potwierdzić ciążę.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.