ODDZIAŁY
Opis badania
USG barku to jedno z podstawowych badań obrazowych wykonywanych w ramach diagnostyki kontuzji oraz schorzeń tej części ciała. Jest ono bezbolesne, bezpieczne i pozwala na dokładne zobrazowanie struktur anatomicznych budujących staw barkowy. Na USG barku wykonywane przez doświadczonych specjalistów przy użyciu nowoczesnego sprzętu zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce!
Bark to jeden z najbardziej skomplikowanych pod względem budowy stawów w organizmie człowieka. Składa się m.in. z głowy kości ramiennej, więzadeł i kaletek maziowych, jest też otoczony przez liczne mięśnie. Zarówno ze względu na budowę, jak i codzienne obciążenia staw barkowy jest narażony na różnego rodzaju kontuzje i schorzenia. Ważną rolę w ich diagnostyce odgrywa USG barku.
Wskazania do USG barku
Istnieje wiele wskazań do wykonania USG stawu barkowego. Przede wszystkim są to dolegliwości bólowe – zarówno w ruchu, jak i w spoczynku, występujące w określonych sytuacjach albo przewlekłe, ostre lub tępe. Oprócz tego do niepokojących objawów zalicza się obrzęk stawu barkowego, uczucie przeskakiwania oraz ograniczenie ruchomości barku. USG barku pozwala wykryć takie urazy i schorzenia, jak:
- zwyrodnienie stawu barkowego,
- zwichnięcie stawu barkowego,
- uszkodzenie stożka rotatorów,
- zarastające zapalenie torebki stawowej,
- wapniejące zapalenie ścięgien stożka rotatorów.
USG stawu barkowego jest ważnym elementem planowania leczenia chirurgicznego w obrębie barku oraz oceny skuteczności podjętego leczenia.
USG barku – przeciwwskazania
W zasadzie nie ma przeciwwskazań do wykonywania USG stawu barkowego. Jest to badanie zupełnie bezbolesne, nieinwazyjne i nieobarczone ryzykiem powikłań. Można je przeprowadzać nawet u kobiet w ciąży, seniorów oraz dzieci. Lekarz odradza wykonanie USG barku w zasadzie tylko w sytuacji, gdy w okolicy znajdują się rozległe świeże rany.
Przygotowanie do USG stawu barkowego
USG barku w zasadzie nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Warto założyć luźne, wygodnie ubranie, by można było bez problemu odsłonić badaną część ciała. Przed USG można normalnie zjeść posiłek, przyjmować stosowane na co dzień leki, może ono zostać wykonane o dowolnej porze dnia. Na badanie warto wziąć ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną.
Przebieg USG stawu barkowego
USG stawu barkowego trwa z reguły od kilku do kilkunastu minut. Pacjent jest proszony o wejście do gabinetu i zdjęcie górnych partii odzieży – tak aby odsłonić bark. Następnie lekarz nakłada na skórę specjalny żel, który ułatwia wnikanie ultradźwięków w głąb ciała oraz sprawia, że głowica z łatwością przesuwa się po skórze. Na monitorze od razu widoczne są poszczególne struktury anatomiczne wchodzące w skład barku, co pozwala lekarzowi na postawienie diagnozy.
USG stawu barkowego – gdzie wykonać?
Na USG barku wykonywane przez doświadczonych specjalistów przy użyciu nowoczesnego sprzętu zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce!
FAQ
- Jak umówić się na USG stawu barkowego?
Na badanie można się umówić bezpośrednio w placówce, telefonicznie lub przez aplikację.
- Czy po badaniu otrzymam odpowiednią dokumentację?
Oczywiście! Po badaniu otrzymasz opis wykonany przez specjalistę oraz dokumentację zdjęciową.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.