ODDZIAŁY
Opis badania
Tarczyca jest niewielkim pod względem rozmiaru, ale niezwykle istotnym gruczołem produkującym hormony niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Badaniem, które pozwala zobrazować ten gruczoł i wykryć ewentualne nieprawidłowości, jest USG tarczycy. Można je wykonać w oddziałach enel-med w całej Polsce.
Tarczyca jest niewielkim gruczołem dokrewnym umiejscowionym poniżej krtani z przodu szyi. Jej główną funkcją jest produkcja dwóch hormonów: trójjodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4). Biorą one udział w procesach metabolicznych, wpływają na pracę wielu układów: sercowo-naczyniowego, nerwowego, rozrodczego, oraz procesy wzrostu. Jeżeli tarczyca nie pracuje prawidłowo, mogą się pojawiać różne niepokojące objawy. Oprócz badań hormonalnych z krwi podstawowym badaniem obrazowym w takiej sytuacji jest USG tarczycy.
Wskazania do USG tarczycy
Wskazaniami do wykonania USG tarczycy są: wyczuwalne powiększenie gruczołu, guzki, zmiana konsystencji tarczycy, ból szyi, trudności w przełykaniu, długotrwale utrzymująca się chrypka.
Przeciwwskazania do przeprowadzenia USG tarczycy
Nie ma właściwie żadnych bezwzględnych przeciwwskazań do wykonania USG tarczycy – badanie jest bezpieczne, nieinwazyjne i zupełnie bezbolesne. Można je więc przeprowadzać u kobiet w ciąży, noworodków czy chorujących przewlekle osób starszych, za każdym razem, gdy tylko pojawiają się ku temu wskazania zdrowotne.
Przygotowanie do badania USG
Jak przygotować się do USG tarczycy? Nie jest to szczególnie skomplikowane. Na badanie nie trzeba się zgłaszać na czczo, można je także wykonać o dowolnej porze dnia. Warto założyć ubranie, które można rozpiąć, by odsłonić szyję i część klatki piersiowej – wówczas nie trzeba zdejmować górnych partii odzieży. Na badanie USG tarczycy dla wygody lepiej nie zakładać żadnych naszyjników, łańcuszków itp.
Jak przebiega USG tarczycy?
USG tarczycy wykonuje się w pozycji leżącej na plecach. Lekarz przykłada do szyi pacjenta pokrytą żelem głowicę ultrasonografu i poruszając nią, ogląda widoczną na monitorze tarczycę oraz sąsiadujące z nią tkanki.
Podczas USG tarczycy można ocenić jej wielkość, objętość, rodzaj utkania jej miąższu, a także występowanie ewentualnych guzków, torbieli i innych nieprawidłowości. Całe badanie trwa około 10 minut.
Badanie USG tarczycy – gdzie wykonać?
USG tarczycy wykonać można w oddziałach medycznych enel-med w całej Polsce. Do dyspozycji pacjentów pozostają:
- USG tarczycy Warszawa,
- USG tarczycy Kraków,
- USG tarczycy Gdańsk,
- USG tarczycy Gdynia,
- USG tarczycy Wrocław,
- USG tarczycy Poznań,
- USG tarczycy Łódź,
- USG tarczycy Sochaczew.
FAQ
- Czy USG tarczycy jest bolesne?
Nie, badanie nie jest bolesne, ale pacjent może odczuwać lekki dyskomfort związany z uciskiem głowicy.
- Jakie choroby pozwala wykryć USG tarczycy?
USG tarczycy –wykrywa torbiele i guzy tarczycy (również nowotworowe), może także być pomocne w diagnostyce i monitorowaniu leczenia w chorobie Hashimoto czy chorobie Gravesa-Basedowa.
- Czy po badaniu otrzymam pełną dokumentację?
Oczywiście! Po badaniu pacjent otrzymuje dokładny opis położenia tarczycy, jej wielkości i wszystkich stwierdzonych nieprawidłowości, a także dokumentację zdjęciową.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.