ODDZIAŁY
Opis badania
Badanie moczu to jedno z podstawowych badań laboratoryjnych, które znajdują zastosowanie w profilaktyce oraz diagnostyce wielu chorób. W celach profilaktycznych należy się na nie zgłaszać raz w roku, a także za każdym razem, gdy zaleci to lekarz. Badania moczu można wykonać w oddziałach enel-med w całej Polsce.
Badanie moczu to laboratoryjna analiza jego pobranej uprzednio próbki – bada się ją pod względem cech fizycznych oraz biochemicznych. Badanie pozwala ocenić przede wszystkim pracę układu moczowego: pęcherza i nerek, ale jego wyniki w wielu przypadkach mogą sygnalizować także schorzenia różnych innych narządów.
Badanie moczu – wskazania
Przyjmuje się, że podstawowe badanie moczu powinno się wykonać w celach profilaktycznych raz do roku. Oprócz tego lekarz może zalecić jego wykonanie także wtedy, gdy u pacjenta występują niepokojące objawy, takie jak:
- ból, pieczenie i szczypanie podczas oddawania moczu,
- obecność krwi w moczu,
- nieustalonego pochodzenia bóle w podbrzuszu,
- wzmożone pragnienie,
- uczucie zmęczenia, senność, kłopoty z koncentracją,
- napady apetytu,
- nagła utrata masy ciała.
Badania moczu są użyteczne w diagnostyce takich chorób, jak: infekcje dróg moczowych, kamica moczowa, niewydolność nerek, cukrzyca, choroby tkanki łącznej, schorzenia wątroby czy toczeń.
Badanie moczu – jak się przygotować?
Mocz do badania nie może być zanieczyszczony, należy więc w odpowiedni sposób pobrać jego próbkę. Przede wszystkim musi ona zostać umieszczona w czystym pojemniku – najlepiej kupić w aptece gotowy, szczelnie zamykany pojemnik z tworzywa sztucznego. Przed pierwszą poranną mikcją (to właśnie wtedy pobiera się próbkę moczu) należy dokładnie umyć wodą z mydłem lub płynem do higieny intymnej okolicę ujścia cewki moczowej – u kobiety jest ona ukryta między wargami sromowymi, panowie z kolei muszą w tym celu lekko odciągnąć napletek.
Jak przygotować mocz do badania?
Jak już wspomniano, mocz do badania musi pochodzić z pierwszej porannej mikcji. Po umyciu ujścia cewki moczowej należy pominąć pierwszy strumień, oddając do pojemnika tzw. środkowy strumień moczu. W przypadku niemowląt i dzieci zamiast pojemniczków można zastosować specjalne jałowe woreczki przyklejane do ciała. Po oddaniu przez dziecko moczu woreczek odkleja się, zamyka i dopiero wtedy umieszcza w jednorazowym pojemniku.
Badanie moczu – rodzaje
Najczęściej wykonywaną analizą laboratoryjną jest tzw. badanie ogólne moczu, które pozwala ocenić wiele jego cech fizycznych i biochemicznych, takich jak:
- odczyn (tzw. pH),
- barwa,
- gęstość względna,
- obecność białka,
- obecność cukru (glukozy),
- obecność barwników żółciowych,
- obecność ciał ketonowych,
- obecność erytrocytów i leukocytów,
- obecność wałeczków,
- obecność kryształków.
W razie konieczności wykonuje się również posiew moczu, czyli badanie pozwalające określić stężenie bakterii w moczu oraz ich rodzaje. To badanie jest przeprowadzane m.in. w diagnostyce infekcji układu moczowego.
FAQ
1. W których placówkach enel-med wykonywane są badania moczu?
Badania moczu wykonujemy we wszystkich wieloprofilowych placówkach enel-med., m.in. w Warszawie, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Sochaczewie, Tarnowie Podgórnym i Wrocławiu.
2. W jaki sposób mogę odebrać wyniki badania moczu?
Dla wygody i bezpieczeństwa, nasi pacjenci mają możliwość odbioru wyników badań poprzez aplikację.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.